YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul'da faciaya ramak kala
İstanbul'da faciaya ramak kala
07 Mayıs 2010 11:53
Atatürk Havalimanı'nda Shangai-İstanbul seferi yapan kargo uçağının lastik kaplaması gövdesini parçaladı. Pilotun, hasarı iniş yaptıktan sonrası görmesi ise insana büyük bir facia ucuz atlatıldı dedirtiyor.

Shangai-İstanbul seferi yapan kargo uçağı Shangai Pudong Havaalanı'ndan kalkışı sırasında uçağın lastik kaplaması kalkışta gövdeyi parçaladı.

Bu şekilde yolculuk yapan uçağın pilotları, gövdenin parçalandığını uçak Atatürk Havalimanına indikten sonra fark etti. Çinli Jade Kargo firmasına ait Boeing 747-400  ERF tipi kargo uçağının gövdesi,  Shangai Pudong Havaalanı'ndan kalkışı sırasında zarar gördü. Arka iniş takımlarının üstünde bulunan gövdede delikler oluştu. Gövdedeki hasar, uçağın Atatürk Havalimnanı'na inişinin ardından fark edildi. Uçağın lastik kaplamasının Shangai'den kalkışta gövdeyi parçaladığı anlaşıldı.Pilotun sabah saatlerinde Atatürk Havalimanı'na  indikten sonra yaptığı kontrolde uçağın iniş takımlarının hemen üstünde bulunan bölgedeki zararı gördüğü belirtilirken, yakıt tankının zarar görmemesi de şans olarak değerlendirildi. Uçağın uçup uçamayacağına teknik ekiplerin incelemeden sonra karar verilecek. 

Öte yandan, olası bir parça tehlikesine karşı DHMİ ekipleri pist üzerinde inceleme yaptı. İncelemelerde Atatürk Havalimanı pistinde Çin Kargo uçağına ait parçaya rastlanmadı.

Jumbo olarak bilinen dev 747 uçağı Çinli kargo şirketi tarafından Shangai Pudong Havaalanı - İstanbul Atatürk Havalimanı ve Avrupa'daki bazı merkezlere yük taşımasında kullanılıyor.
İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler