YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul'da facia teğet geçmiş
Kule uyudu, iki uçak 100 metre farkla geçti... Yani resmen facianın eşiğinden dönüldü...
İstanbul'da facia teğet geçmiş
21 Ekim 2010 / 08:32 Güncelleme: 21 Ekim 2010 / 08:34

İSTANBUL hava sahasındaki trafik yoğunluğu her geçen gün artarken, 13 Ekim Çarşamba günü iki uçağın birbirine 300 feet yani 100 metre aralığında yaklaşarak geçtiği ve faciadan dönüldüğü ortaya çıktı.

Atatürk Havalimanı’na inmek için yaklaşan THY’ye ait yolcu uçağı, yine İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan kalkan ve tırmanışta olan bir uçağın üstünden 100 metre farkla geçti. İnişteki uçağın pilotu yaşadığı tehlikeyi kaçarak atlattı. Uçağın pilotu ve Hava Trafik Kontrol Kulesi’nde görevli Yaklaşma Kontrolörünün arasında geçen konuşmalar ortaya çıkınca olay anlaşıldı. Kontrolör hatasını kabul ederken olayın rapor edilmemesi kararını almaları dikkat çekti.

Konuşma kayıtlarında diyaloglar şöyle:

Atatürk Havalimanı Yaklaşma Trafik Kontrolörü: Kuleye sağlıksız resolution advisory rapor edeceğinizi söylemişsiniz mutabık mıyız?

Pilot: Bildirmem gerek. Çok kritik durum yaşadık çok. 300 feeti gördüm ve hemen kaçış kumandası verdim.

T.K.: Olayı fark ettiğimde bir an dalgınlığıma geldi. Diğer uçak 6100 feeti geçerken 600’e tırmanmasını rapor ettim. Hemen arkasından alçalış talimatı verdim.

Pilot: Hayatım ben bilmiyorum 3 kaptan arkadaş, 6 göz 6 bin 300’ü gördük burada biz. Fakat o tırmanışta ben de alçalışta olduğum için descend (tırmanma) ikazı vermedi ama ben ikazını aldım ben.

T.K.: Anlaşıldı efendim ben şey için söylüyorum bu konuda ben son anda fark ettim elimden geleni yapmaya çalıştım. Durumun kritik olduğunun ben de farkındayım ama hani rapor etme konusunda kararlısınız onu öğrenmek istiyorum sadece.

Pilot: Anladım anladım bırakalım bunu rapor etmeyi bırakalım çünkü ben descend ikazı almadım. Ben önceden kaçınma kumandası verdiğim için trafiğin ikazını almadım. Tamam rapor etmeyelim ama hakikaten çok kritik durum yaşadık. Birazda sizin hatanız da bunu kabul edin. Çünkü 5000’deki trafiği 6000’e tırmanış veriyorsan bana anında çok yakın vaziyette bu da yaklaşmanın bir dalgınlığı var ama rapor etmeyelim.

T.K.: Ben bir an dalgınlıkla bunu kabul ediyorum, bu konuda hiçbir sıkıntı yok. Sizin de yaşadığınız stresin farkındayım, hani ben sadece olayın oluş şeklini size anlatmaya çalıştım efendim teşekkürler yardımınız için.

Pilot: Kaptan bırakalım tamam. Biraz daha dikkat.

T.K.: Efendim özür diliyorum.

Pilot: Tamam iyi günler

‘Rapor edilmeliydi’

Havacılık uzmanları olayda kontrolörün hatalı olduğunu belirterek, durumun mutlaka rapor edilmesi gerektiğini söyledi. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler