YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"İstanbul'da çok kafa kopartacağız"
"İstanbul'da çok kafa kopartacağız"
"İstanbul'da çok kafa kopartacağız"
05 Ağustos 2008 / 08:15 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Ergenekon iddianamsinin satır aralarında kalan bir görüşme kanlı suikast planını ortaya çıkardı.


Star Gazetesi'nin haberine göre çete kurmak ve kokain satmaktan 1.5 yıl önce tutuklanan Engin Bağbars'ın Hrant Dink dosyasına da giren ifadelerinde Ergenekon terör örgütüne ilişkin önemli bilgiler verdiği ortaya çıktı.


Bağbars, 24 Mayıs 2006'da Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı'ndaki ifadesinde halen Ümraniye soruşturması kapsamında tutuklu bulunan emekli yüzbaşı Muzaffer Tekin'in adamları Gökhan Başoğlu ve Sarı Levent isimli bir kişinin tutuklanmadan önce kendisiyle Beykoz Kaymakdonduran Mevkii'nde buluştuğunu belirterek, şunları anlattı:


3 CD'YE KARŞILIK 3 MİLYON DOLAR


'KALEŞNİKOF marka bir silah ve yanında mermi verdiler. Eğitim yap, atış zamanı geldiğinde TÜSİAD yöneticilerine eylem yapılacak. Bu eylemi sen yapacaksın ve eyleme İslami örgütü süsü vereceksin. Suikast sırasında yanımda Mardinli Ömer isimli şahısın oluduğunu söylememi istediler.' Bağbars, Ergenekon'un, iş adamı Hayyam Garipoğlu'na yönelik de plan yaptığını iddia etti. Ergenekoncuların 2004'te kendisinden Garipoğlu'na üç CD götürmesini istediğini belirten Bağbars, ekledi: 'Hacı Murat, Garipoğlu'nun telefon kayıtlarının ellerinde olduğunu ve bu şahsın Yahudiler'den Petkim ihalesine girmek için yardımcı olması karşılığında para aldığını anlattı. Benden bu üç CD'yi Garipoğlu'na götürmemi ve karşılığında üç milyon dolar almamı istediler.'


Ergenekon'un hocasına Garih cinayeti sorgusu


ERGENEKON soruşturması kapsamında sorgulanan Doç. Dr. Ümit Sayın'a evindeki Üzeyir Garih cinayetine ililşkin gazete kupürlerinin de sorulduğu öğrenildi. Sayın'ın 'Bu kupürler bana ismini unuttuğum bir gazeteci tarafından verildi. Bu haberlere bugüne kadar bakmadım' dediği iddia edildi. Sayın'ın mahkeme ifadesinde ise suçlamaları reddettiği, adli tıp çalışanları ile öğretim görevlileri hakkındaki dokümanların kendisine posta ve e-mail yoluyla tanımadığı kişilerce gönderildiğini öne sürdüğü ifade edildi. Önceki gece Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne çıkarılan Doç. Dr. Ümit Sayın, Doç. Dr. Emin Gürses, gazeteci Vedat Yenerer, yazar Orhan Tunç, Hayrettin Ertekin ve Muammer Karabulut, 'Devleti ele geçirmek için kurulan Ergenekon terör örgütüne üye olmak', 'Hükümete karşı halkı isyana tahrik', 'Ruhsatsız silah ve vahim nitelikli silah bulundurmak'tan tutuklandı. Coşkun Çalık savcılıkça serbest bırakıldı. Böylece Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklu sayısı 38 oldu.


İstanbul'da çok kafa kopartacağız


Muzaffer Tekin'in adamlarından Gökhan Başoğlu'nun sürekli kendisini bir olayın içine çekmek istediğini öne süren Bağbars, 'Sohbet sırasında sürekli AK Partiye ve çeşitli bakanlara hakaret ederek konuşuyorlardı. İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve Antalya Emniyet Müdürü'nün görevlerinden alınacağını, yerlerine tanıdıkları insanların atanacağını, İstanbul'a yeni emniyet müdürü atandığında İstanbul'un ellerinde olacağını ve istedikleri adamı kopartacaklarını söylediler' dedi.


Trabzon'daki Rahip Santoro cinayetiyle ilgili bilgisi olduğunu da belirten Bağbars, ancak kimsenin kendisini dinlemediğini öne sürdü.


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler