YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul'da bir ilk gerçekleşti
İstanbul'da bir ilk gerçekleşti
16 Aralık 2012 08:07
Mevlana'nın 739. vuslat yıl dönümü dolayısıyla İstanbul'da ilk kez Şeb-i Arus töreni düzenlendi.

Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin 739. vuslat yıl dönümü nedeniyle her yıl aralık ayında yapılan törenler, bu yıl Konya'nın dışına taştı. Mevlana'nın, ''Şeb-i Arus– Düğün Gecesi'' olarak nitelendirdiği ölümü vesilesiyle Konya'da düzenlenen törenlere dünyanın dört bir yanından yoğun ziyaretçi talebi olması üzerine, İstanbul'da da ayrı bir tören yapılmasına karar verildi.


-Törene yoğun ilgi-


İstanbul'daki Şeb-i Arus töreni, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla Ülker Sports Arena'da düzenlendi.

Etkinlik öncesi salon önünde yoğun araç trafiği yaşandı. Töreni izlemek isteyenler, giriş kapıları önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Şeb-i Arus töreni için Ülker Sports Arena'nın zemini özel bir malzemeyle kaplandı. Orkestra için özel bir alan ayrıldı.

Töreni izlemeye gelenlerden Ayşen Tekin, burada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Şeb-i Arus törenini ilk kez canlı olarak izleyeceğini belirten Tekin, ''Televizyondan izlediklerim çok etkileyiciydi. Gösterinin farklı, mistik bir boyutu var. Bundan dolayı heyecan içerisinde başlamasını bekliyorum'' dedi.

Törenin başlamasını büyük bir heyecanla beklediğini kaydeden Esin Öncü de ''İlk defa izleyeceğim. Bir tura katılmıştım, sema gösterisini o sırada bir restoranda görmüştüm'' diye konuştu.


-Kenan Işık, Mesnevi'den beyitler okudu-


Sunuculuğunu, tiyatro sanatçısı Kenan Işık'ın üstlendiği tören, Yücel Arzen orkestrası eşliğinde Kenan Işık'ın Mesnevi'den beyitler okumasıyla başladı. Orkestrada piyano çalan Arzen'e üflemeli, yaylı ve vurmalı çalgı sanatçılarının yanı sıra bir vokalist eşlik etti.

Kenan Işık'ın okuduğu beyitler dinleyicilerden büyük alkış aldı. Arzen ve orkestrası ile Kenan Işık, yaklaşık 45 dakika sahnede kaldı.

Daha sonra tören, Tasavvuf Müziği Sanatçısı Sami Savni Özer'in konseriyle devam etti.

Dinleyicileri selamlayan Özer, Şeb-i Arus gecesinde sahne almaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.


-Başbakan Erdoğan'dan telgraf-


Daha sonra Özer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geceye gönderdiği telgrafı okudu.

Başbakan Erdoğan'ın mesajı şöyle:

''Şeb-i Arus gecesine nazik davetiniz için teşekkür ederim. Hiç şüphesiz bu etkinlikler, Hz. Mevlana'nın barışı, kardeşliği, muhabbeti, sevgiyi öne çıkaran çağrılarının bugün dünya için çok daha önemli bir hale geldiğini ortaya koyuyor. İnanıyorum ki, Hz. Mevlana gibi gönül erlerinin sesine, mesajına kulak verdikçe, adaleti, merhameti ve insan sevgisini yücelttikçe, dünya daha huzurlu bir yer haline gelecektir. Anadolu'dan tüm dünyaya yükselen gönül sesi Mevlana Hazretleri'nin vuslat gecesinde bir araya gelen tüm gönül dostlarını en içten dileklerimle, en kalbi muhabbetlerimle selamlıyorum.''

Gecede, Sami Savni Özer ilahiler okudu. Özer'e dinleyiciler de zaman zaman eşlik etti.

Özer'in konseri sırasında iki semazen, sema için hazırlanan özel alana bir post bıraktı. Gece, Marmara Türk Müziği Topluluğu'nun icra ettiği sema töreniyle sona erdi.

Ülker Sports Arena'yı dolduran binlerce kişinin izlediği Şeb-i Arus törenini birçok yabancı turist de ilgiyle takip etti.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler