YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul'da 10 trilyon dolarlık zirve
Erdoğan ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, bugün başlayacak İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 13. İslam Zirvesi Konferansı öncesinde İİT üyesi devletlere bir bildiri yayınladı.
İstanbul'da 10 trilyon dolarlık zirve
14 Nisan 2016 / 07:21 Güncelleme: 14 Nisan 2016 / 11:43

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, bugün başlayacak İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 13. İslam Zirvesi Konferansı öncesinde İİT üyesi devletleri, İslami yakınlaşmayı desteklemeye ve İslam ümmeti için yeni bir siyasi platform olarak değerlendirmeye davet eden bir bildiri yayınladı. 

İİT üyesi ve toplam GSYİH’si 10 trilyon doları bulan 57 ülkenin katılacağı zirve, 2 gün sürecek 

ANA TEMA: ADALET VE BARIŞ İÇİN BİRLİK VE DAYANIŞMA

İİT’nin, “Adalet ve Barış İçin Birlik ve Dayanışma” temasıyla düzenlenen 13. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi, bugün ve yarın yapılacak. Zirveye 30’u aşkın ülkenin devlet ve hükümet başkanları katılacak. 

Zirve, katılım düzeyi ve katılımcı sayısı açısından en üst düzey İİT etkinliklerinden biri olacak.

Zirveye, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda devlet başkanı ve cumhurbaşkanı katılacak. Zirveye, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk da katılacak. 

DÜNYA TİCARETİNİN YÜZDE 22'SİNİ YAPIYOR

2 gün sürecek zirveye katılan İİT üyesi 57 ülkenin toplam gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH) 10 trilyon dolarla, dünya milli gelirinin yüzde 11’ini oluşturuyor. 

İslam Zirvesi’ne katılan ülkelerin 4.2 trilyon dolarlık dış ticareti, 2014 yılı itibarıyla 18.7 trilyon dolarlık dünya ticaretinin yüzde 22’sine karşılık geliyor.

İslam Ülkeleri Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nin (İSEDAK) 2014 verilerine dayanan raporuna göre, 57 ülkenin ihracat hacmi 2.1 trilyon dolara ulaşıyor.

Dünyaya en çok ihracat gerçekleştiren İslam ülkeleri sırasıyla Suudi Arabistan (334 milyar dolar), Birleşik Arap Emirlikleri-BAE (260), Malezya (234), Endonezya (176), Türkiye (158), Katar (132), Nijerya (94), Kuveyt (93), İran (83) ve Irak (80 milyar dolar) olarak sıralandı. 

İİT ülkelerinin ihracatının yüzde 60’ı petrol, petrol türevleri ve madeni yağdan oluşuyor. Bu ürünleri en çok Çin, Japonya, Hindistan ve ABD’ye satıyorlar. 

İİT ülkeleri arasında en fazla ithalatı 274 milyar dolarla BAE gerçekleştiriyor. 

BAE’yi Türkiye (242), Malezya (209) ve Endonezya (178 milyar dolar) izliyor. İİT ülkelerinin kendi aralarında gerçekleştirdiği ticaret ise 2014 yılında 393 milyar dolar düzeyinde kaldı. 

Kendi aralarında en çok ticaret gerçekleştiren ülkeler sırasıyla BAE, Türkiye, Suudi Arabistan, İran, Endonezya ve Malezya olarak belirtildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler