YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul'a üçüncü bir gerdanlık takıyoruz
Başbakan Erdoğan, "Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin ardından İstanbul'a, Yavuz Sultan Selim köprüsünü inşa ediyor, üçüncü bir gerdanlığı takıyoruz" dedi.
İstanbul'a üçüncü bir gerdanlık takıyoruz
29 Mayıs 2013 / 12:30 Güncelleme: 29 Mayıs 2013 / 15:18


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Garipçe'deki 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu temel atma törenindeki konuşmasına, "Bir hadise muhatap olan bir Osmanlı padişahının ve onun kudretli komutanlarının, onun güzel askerlerinin ordusunun bir çağı, karanlık çağı kapatarak, aydınlık çağı açtığının 560. yıl dönümünde sizlerle bir aradayız" diyerek başladı.

Erdoğan, Fatih Sultan Mehmet'in "Hüner, bir şehir bünyad etmektir/Reaya kalbin abad etmektir" dizesini aktararak, şöyle devam etti:

"Cihanı titreten, döneminin en büyük ordularına kumandanlık eden, cihan devleti Osmanlı'ya sultanlık eden Fatih Mehmet, asıl hünerin, şehirler imar etmek olduğunu, asıl hünerin, halkın kalbini kazanmak olduğunu ifade etmiştir. Gerek Fatih, gerek ondan sonra gelen idareciler, başta İstanbul olmak üzere bize ait tüm şehirlerde gerçekten çok büyük eserler inşa ettiler. İşte bizler, geçmişimizden, ecdadımızdan aldığımız ilhamla, İstanbul'da, diğer 80 vilayetimizde tarih yazmaya, tıpkı ecdadımız gibi, tarihe eserler bırakmaya devam ediyoruz. Bugün İstanbul'da, İstanbul'un fethinin 560. yıl dönümünde sizin huzurunuzda bir kez daha tarih yazıyor, bir kez daha dev bir projenin temellerini atıyoruz."

Başbakan Erdoğan, "İstanbul'da 7 tepeye 7 önemli eser" dediklerini ancak bugünün İstanbul'una 7 eserin yetmeyeceğini belirterek, bu eserlerin dünyada adından bahsettirecek eserler olduğunu söyledi.

Bu eserlerden birinin, temeli atılan ve "3. gerdanlık" olarak boğazda yer alacak 3. Boğaz Köprüsü olacağını kaydeden Erdoğan, bir medeniyet şehri olan İstanbul'a, tüm özellikleriyle bir medeniyet projesi kazandırdıklarını bildirdi.

Erdoğan, raylı sistemiyle köprünün farklı bir özellik içerdiğine işaret ederek, "Nasıl ki Marmaray'da Pekin'i Londra'ya bağlayan bir yüksek hızlı tren varsa, burada da inşallah yine aynı şekilde çok farklı makasla birlikte bunun bir alternatifini görmüş olacağız. Hepsinden de öte bu köprü, aynı zamanda çevreyi korumaya yönelik özellikleri olan bir köprü olacak. Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin ardından bu muhteşem şehre, bu köprüyü inşa ediyor, üçüncü bir gerdanlığı takıyoruz" şeklinde konuştu.

 

AA

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler