YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul'a minik vali...
İstanbul'a minik vali...
23 Nisan 2011 12:56
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da makamını miniklere devretti...

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, makamını ilköğretim okulu öğrencisi Mevlüt Kağan Tırtır'a devretti.

İstanbul Valisi Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Hasan Ali Yücel İlköğretim Okulundan bir grup öğrenci ve öğretmeni kabul etti.

5'i kız 10 öğrencinin bayramlarını kutlayan ve bir süre sohbet eden Vali Mutlu, cumhuriyetin Ankara'da ilan edildiğini anımsatarak, çocuklara İstanbul ve Ankara ile ilgili şarkıları bilip bilmediklerini sordu.

Vali Mutlu daha sonra ''Ankara Ankara güzel Ankara/ Seni görmek ister her bahtı kara'' dizelerini okudu.

Öğrencilere ve öğretmenlere ikram sırasında Vali Mutlu, gazlı içecekler zararlı olduğu için şerbet sunduklarını söyledi.

Sohbetten sonra Vali Mutlu, Sadrazam Cevad Paşa'nın kullandığı tarihi masayı Mevlüt Kağan Tırtır'a devrettikten sonra kendisi de masanın yanında bir sandalyeye oturdu.

Tırtır, Valilik Defteri'ni imzaladıktan sonra yaptığı konuşmada, ''23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı tüm dünya çocukları ile paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'e, bu bayramı bizlere armağan ettiği için şükran borçluyuz'' dedi.

Mutlu da ''Hepimiz bu şükran duygularını bugün çok derinden arz ediyoruz. Büyük önderimiz Ata'mızı rahmet ve minnetle anıyoruz. Tabii Cumhuriyet'in kuruluşunda, İstiklal Harbi'nde emeği geçen bütün devlet büyüklerimizi, aziz şehitlerimiz ve şanlı gazilerimizi de minnetle ve rahmetle anmak istiyoruz'' diye konuştu.

Vali Mutlu, daha sonra makamında oturan ilköğretim öğrenci Tırtır'a ''Sayın Valim İstanbul'u yönetmek nasıl bir duygu  Bize basın bunu hep sorar'' dedi.

Tırtır da İstanbul'u yönetmenin çok büyük mutluluk ve heyecan verici olduğunu ifade etti.

İstanbul'un çok büyük bir şehir olduğunu vurgulayan Tırtır, bu şehri yönetmenin çok kolay olmadığını, yönetmek için azim gerektiğini belirtti.

Mutlu da ''Azmederseniz yapamayacağınız bir şey yok. Bilgi, azim ve istek oldu mu her şey oluyor'' şeklinde konuştu.

İstanbul'un gerçekten sadece yönetenler için değil, şehirde yaşayan herkes için heyecan verici olduğunu dile getiren Vali Mutlu, imparatorlukların başkenti olan İstanbul'un bilinen tarihinin 8 bin yıl öncelerine kadar ulaştığını, en son yapılan Marmaray çalışmalarındaki bulguların bu kenti çok daha eskilere götürdüğünü belirtti.

Hüseyin Avni Mutlu, geleceğin yöneticilerinin azimle ve bilgiyle yetişmeleri için eğitimin çok önemli olduğunu kaydederek, ''Sayın Valim, İstanbul'daki eğitimi nasıl buluyorsunuz '' diye sordu.

Mevlüt Kağan Tırtır da İstanbul'daki eğitimin çok iyi olduğunu, çocukların iyi yetiştirildiğini söyledi. Ancak İstanbul'da bile hala okula gönderilmeyen kız çocukları olduğunu belirten Tırtır, kız çocukların okula gönderilmeleri için daha çok kampanyalar açılması gerektiğini kaydetti.

İstanbul Valisi Mutlu, bu konuda Valilik, Milli Eğitim Müdürlüğü ve sivil toplum örgütleri ile iş birliği içinde çalıştıklarını ve pek çok kampanyalarla kentte okullaştırma oranının artırıldığını anlatarak, İstanbul'un bu anlamda geçmiş yıllara oranla çok daha iyi bir noktaya getirildiğini, okullaştırılma oranının yüzde 99 olduğunu ancak bunun yüzde 100'e çıkarılması için çalışmaların sürdürüldüğünü vurguladı.

Vali Mutlu daha sonra, ''Sayın Valim, arayacağınız, talimat vereceğiniz kurumlar var mı '' diye sorması üzerine Tırtır, İl Milli Eğitim Müdürü'nü aramak istediğini söyledi.

Tırtır daha sonra telefonla aradığı İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız'a, İstanbul'daki olası depreme karşı okullardaki önlem alma çalışmalarını çoğaltıp yapılan çalışmaların Valiliğe bildirilmesini ve İstanbul'daki bütün öğrencilerin tarihi öğrenmesi için imkanlar ölçüsünde tanıtım gezileri düzenlenmesini istediğini kaydetti.

İstanbul Valisi Mutlu da Tırtır'a, talimatlarını koltuğu teslim alana değil, bizzat Muammer Yıldız'a verdiğini söyleyerek, talimatlarının takipçisi olacaklarını belirtti.

Mutlu, kentteki okulların pek çoğunun yenilendiğini, eski olan okulların yüzde 80'den fazlasının ya yıkılıp yeniden yapıldığını ya da güçlendirildiğini belirtti.

Vali Mutlu'nun ''Nasıl kenti idare etmek iyi mi '' diye sorması üzerine Tırtır, ''Çok zor diye düşünüyordum ama o kadar da zor değilmiş'' dedi.

Öğrencinin bu sözleri üzerine gülen Mutlu, ''Emir vermek kolay ama uygulayanın işi zor. Bir de işi takip etmek var'' diye konuştu.

Vali Mutlu, İstanbul'un güzel ve mutlu bir şehir olması ve böyle devam etmesi için bütün kurumların elinden gelen çabayı gösterdiğini dile getirerek, dünyada eşi benzeri olmayan, tarihi ve doğal güzellikleri ile çok zengin olan İstanbul'un herkesin kendini güvende, keyifli ve mutlu hissettiği bir yer olması gerektiğini söyledi.

Mutlu, daha sonra fotoğraf çektirdiği Hasan Ali Yücel İlköğretim Okulu öğrencilerine hediyeler verdi.

Onları servis araçlarına kadar uğurlayan Vali Mutlu, öğrencileri öperek tekrar bayramlarını kutladı. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler