YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul'a aşırı yağış uyarısı
İstanbul'a aşırı yağış uyarısı
08 Temmuz 2010 15:52
İstanbullular'a kötü haber Devlet Meteoroloji Müdürlüğü'nden geldi. Aşırı yağışlar konusunda uyaran Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, vatandaşların dikkatli olmasını istedi

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, İstanbul'da gece 23.00'ten itibaren 24 saatte metrekareye 160 kilogramın üzerinde yağış düşmesinin beklendiğini belirterek, ''Yağışların ilk 6 saatlik dilimi daha da önemli. Bu dilimde metrekareye 100 kilogram yağış düşecek'' dedi.

Çağlar, düzenlediği basın toplantısında, Marmara genelinde yağış beklendiğini ancak yağışlardan özellikle İstanbul'un etkileneceğini söyledi.

Balkanlar'dan gelen yağışlı havanın Marmara Bölgesi'ni etkilediğini belirten Çağlar, ''Zaten şu anda Edirne'ye son 48 saatte 40 kilogramın üzerinde yağış düşmüş durumda'' diye konuştu.

İstanbul'a 24 saatte 160 kilogramın üzerinde yağış düşmesinin beklendiğini vurgulayan Çağlar, şöyle devam etti:

''Anadolu yakası da yağış alacak, ancak yağışlar özellikle Avrupa yakasında etkili olacak. Bu gece 23.00'ten başlayarak yarın da devam edecek yağışlar, toplamda metrekareye 160 kilogramın üzerine düşecek. Ancak burada önemli bir nokta var. Yağışların ilk 6 saatlik dilimi daha da önemli. Çünkü bu dilimde metre kareye 100 kilogram yağış düşecek. Yani kısa sürede aşırı yağış düşmesini bekliyoruz.''

İlgilileri ve vatandaşları tedbir almaya çağıran Çağlar, ''Bu tedbirlerin neler olduğunu internet sayfamızda duyuruyoruz. Valilik, belediyeler zaten önlemlerini alıyorlar, bunları takip ediyorlar'' dedi.

Marmara Denizi'nde ise saatte 30-50 kilometre rüzgar beklendiğini bildiren Çağlar, denizcileri uyardı.

Tahmin tutarlılıklarının yüzde 90'ın üzerinde olduğuna dikkati çeken Çağlar, şunları kaydetti:

''Çünkü uydu, radar görüntülerini kullanıyoruz. Uzmanlarımızla bunları değerlendiriyoruz ve tahmin olarak ilgililere sunuyoruz. İstanbul Valisi ve Belediye Başkanıyla bizzat görüştüm, gerekli önlemlerin alındığını belirttiler. Ancak halkın da bilinçli olması gerekiyor. Dere yataklarında bulunmamaları, kendi araçlarıyla bu saatlerde yola çıkmamaları, toplu taşıma araçlarını kullanmaları, daha önce taşkın tehlikesi geçirmişse bodrum katta bulunmamaları gibi basit önlemlerle yağışları daha az zararla atlatılabileceğini umut ediyoruz.''

Batı Karadeniz'de de denizciler için fırtına uyarısında bulunan Çağlar, gece saatte yaklaşık 50-60 kilometre kuvvetinde fırtına beklendiğini kaydetti.

Çağlar, ''yağışların kaç gün süreceği'' yönündeki soru üzerine, yağışların Türkiye genelinde yerel olarak devam ettiğini ifade ederek, ''Marmara bölgesinde yağış yarın da devam ediyor. Ülke genelinde de yağışlar var. Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu, Akdeniz ve İç Anadolu ile Ege'nin güneyi hariç, diğer bölgelerimiz yarın yağışlı. Cumartesi ve pazar günleri yine İstanbul, Marmara Bölgesi, Doğu Karadeniz, Batı Karadeniz başta olmak üzere aralıklı yağışlarımız var. Pazartesiden itibaren daha çok kuzey bölgeleri yağış alıyor, ama İstanbul'da yine aralıklı yağışlar var. Yağışlar etkisini yarından itibaren yitiriyor, yerel bazda aralıklarla devam ediyor'' dedi.

''Diğer bölgelerde sel beklenip beklenmediği'' sorusuna da Çağlar, ''Başta İstanbul olmak üzere Marmara Bölgesi'ni söyledik. Kuvvetli yağış alan bölgelere baktığımız zaman Kocaeli, Sakarya, Bursa, Bilecik civarları var, ancak o bölgede 60 kilograma yakın bir yağış söz konusu, bir tehlike yok. Ankara için öğleden sonra yağış bekliyoruz, ancak kuvvetli yağış olmadığı için sel hadisesi beklemiyoruz. Vurgumuz İstanbul şu anda'' diye yanıtladı.

Çağlar, ''Sıcak hava ne zaman gelecek'' sorusu üzerine, havaların sıcak gittiğini, ancak bugünden itibaren yağışlarla birlikte sıcaklığın yurt genelinde 3 ile 5 derece arasında düşeceğini söyledi. Çağlar, hafta sonundan itibaren ise sıcaklıkların 2 ile 4 derece artacağını, tekrar mevsim normallerine döneceğini belirtti.

''Marmara'da denizciler için özel uyarısı olup olmadığı'' sorusu üzerine Çağlar, ''Rüzgar çok güçlü görünmüyor ancak yine de saatte 50 kilometreye kadar çıkabiliyor. Bu mevsimde yağışlar yerelde etkili olduğu için yağış anında kuvvetli rüzgar olabiliyor. O ana dikkat etmelerini öneriyoruz'' dedi. (A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler