YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul Valisi açıkladı: İşte son bilanço: 24 yaralı 203 gözaltı!
İstanbul Valisi Şahin, kentte 1 Mayıs dolayısıyla Taksim Meydanı'na çıkmak isteyen grupların çıkardığı olaylarda 6'sı polis memuru 24 kişinin yaralandığını, 203 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.
İstanbul Valisi açıkladı: İşte son bilanço: 24 yaralı 203 gözaltı!
01 Mayıs 2015 / 17:55 Güncelleme: 01 Mayıs 2015 / 18:43

İstanbul'da, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarını bahane ederek, halkın huzur ve güvenini bozmak isteyen marjinal bazı grupların Taksim Meydanı'na girmeye çalıştıkları, bu grupların üst araması ve kontrollerinde çok sayıda patlayıcı ve yakıcı madde bulunduğu bildirildi.

İstanbul Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün huzur ve barış içinde kutlanmasını temin etmek için ilgili birimlerin çalışma yaptığı, Avrupa ve Anadolu yakalarında dörder meydanın kutlama ve etkinliklere tahsis edildiği anımsatıldı.

Söz konusu meydanlarda, siyasi partiler ve işçi örgütlerinin 1 Mayıs'ı coşku içinde kutladığı aktarılan açıklamada, emniyet güçlerinin kutlamaların huzur ve güven içinde geçmesi için azami özen ve dikkati gösterdiği vurgulandı.

Açıklamada, toplantı ve gösterilere açık alanlarda herhangi bir asayiş sorunu yaşanmadığına işaret edilerek, kamuoyu ile daha önce paylaşılan nedenlerle, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlama ve etkinliklerinin Taksim Meydanı'nda yapılmasının uygun bulunmadığı hatırlatıldı.

Taksim Meydanı'nda sembolik anma etkinliklerine izin verildiğine, işçi konfederasyonları, siyasi partiler, meslek odaları ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin anıta çelenk koyarak Kazancı Yokuşu'nda anma etkinliklerini gerçekleştirdiklerine dikkati çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Ancak 1 Mayıs kutlamalarını bahane ederek, halkın huzur ve güvenini bozmak isteyen marjinal bazı gruplar, Taksim Meydanı'na girmeye çalışmışlardır. Özellikle Taksim Meydanı'na gitmek isteyen bu grupların üst aramaları ve kontrollerinde çok sayıda patlayıcı ve yakıcı madde bulunmuş ve bunlara el konmuştur. Yapılan çalışmalar neticesinde saat 16.00 itibarıyla, 2 adet ses bombası, 1 adet silah, 54 adet molotofkokteyli, 5 adet havai fişek rampası, 6 adet sapan, 6 adet maske, 1 adet telsiz ve 1 adet kar maskesi ele geçirilmiştir. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlama gerekçesiyle yasa dışı eylemleri belirlenen 203 kişi gözaltına alınmıştır. Yaşanan olaylarda 6 emniyet mensubu ve 18 gösterici yaralanmıştır."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler