YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul Barosu'ndan tepki çeken açıklama
İstanbul Barosu'ndan tepki çeken açıklama
11 Mayıs 2014 16:00
Danıştay'ın 146'ıncı kuruluş yıldönümünde yaşanan gerginlik üzerine yapılan açıklamalar devam ediyor...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Danıştay'ın 146'nci yıldönümü töreninde Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'na tepki gösterip salonu terketmesine İstanbul Barosu şu açıklamayı yaptı:

"Danıştay'ın kuruluş yıldönümünde; bir hukuk devletinde, devlet adabı ve geleneği içerisinde asla görülemeyecek ve kabullenilemeyecek bir durum yaşanmış, TBB Başkanı konuşmasını yaparken Başbakan'ın müdahalesine ve hakaretamiz sözlerine maruz kalmıştır.

İstanbul BARO'su: Taciz ve Saygısızlık 

Birlik Başkanı'nın konumunun ve sıfatının gereği olarak yaptığı konuşmaya Başbakan'ın bu şekilde müdahale hakkı yoktur.

Esasen yapılan bir müdahale olmaktan ziyade tahammülsüzlüğün de ötesinde bir saldırı, taciz ve saygısızlıktır. Devlet adabı ve genel adap kuralları içerisinde eleştirinin çeşitli yolları olup söz kesme, kişilik haklarına saldırı bu yollar arasında değildir. Üstelik edep ve nezaket kurallarına en çok uyması gereken devletin belirli makamında olan kişilerdir.

Bu saldırı tüm BARO'lara yapılmıştır, şiddetle kınıyoruz 

Bu saldırıyı tüm barolara ve avukatlara yapılmış kabul etmekte ve şiddetle kınamaktayız. Başbakan olmak kimseye, hele savunma makamını temsil eden Birlik Başkanına, üstelik konuk olduğu bir ortamda böyle bir saygısızlık yapma hakkını vermez. Kaldı ki yapılan ev sahibi konumundaki Danıştay'ın kurumsal kimliğine de saygısızlıktır.

Bunun başbakanın yargıya yönelik ilk saldırısı olmadığını hatırlatmakta yarar vardır ve öyle anlaşılmaktadır ki son da olmayacaktır. Başbakanın tüm nezaket kurallarına, devlet adab ve geleneklerine tamamen aykırı ve tahammülsüz, kontrolsüz bu tutumu düşündürücüdür ve kabul edilemez. Anlaşılan odur ki başbakanın ifade özgürlüğünden anladığı sadece kendi ve kendisi gibi düşünenlerin ifadeleri ile sınırlıdır.

İstanbul Barosu olarak bu saldırıyı şiddetle kınıyor, bu gibi saldırılar karşısında TBB ve Başkanının yanında olduğumuzu bir kez daha belirtiyoruz

baro?
 // daima hizmet daima millet
Alayınıza Maden suyu Baro neyin barosu neye hizmet eder bunlar felaket telalları dangalaklar işinize bakın işinize saygısızlık yapmayın geri zekalı kendilerini ne sanıyolarsa olmasın birdaha edepsizler......
11 Mayıs 2014 Pazar 18:58
baro
 // tr54
darbeci Barodan ancak bu beklenir....
11 Mayıs 2014 16:55
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler