YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul Barosu'nda seçim heyecanı
İstanbul Barosu'nda seçim heyecanı
16 Ekim 2014 19:30
Dünyanın en büyük barolarından biri kabul edilen İstanbul Barosu Olağan Genel Kurulu, bu hafta sonu yapılacak. Seçimde, 32 bin 200 avukat, 5 farklı grubun adaylarından birini başkan seçecek.

Dünyanın en büyük barolarından biri kabul edilen İstanbul Barosu Olağan Genel Kurulu, bu hafta sonu yapılacak. Seçimde, 32 bin 200 avukat, 5 farklı grubun adaylarından birini başkan seçecek.

Haliç Kongre Merkezi'nde yapılacak 2012-2014 Olağan Genel Kurulu, 18 Ekim Cumartesi günü, baro başkanlığı seçimi için oy verme işlemi ise 19 Ekim Pazar günü gerçekleştirilecek.

Gündemde yer alan hususların karara bağlanacağı ve konuşmaların yapılacağı günün ardından gerçekleştirilecek seçimde, yeni baro başkanının yanı sıra, yönetim kurulu, disiplin kurulu, denetleme kurulu ve Türkiye Barolar Birliği delegeleri de belirlenecek. Seçimde, İstanbul Barosu'na kayıtlı 32 bin 200 avukat, 81 sandıkta oy kullanacak. 

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu'nun adayı Ümit Kocasakal, Hukukun Üstünlüğü Platformu'nun adayı Abdullah Arar, Özgürlükçü ve Demokrat Avukatlar Grubu'nun eş başkan adayları Ercan Kanar ve Yıldız İmrek, İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu'nun adayı Ali Rıza Kaplan ve Çağdaş Avukatlar Grubu'nun adayı Ayhan Erdoğan başkanlık için yarışacak.

Baro seçimlerinin vazgeçilmezi: sloganlar

Her aday, proje ve hedeflerini anlatan broşürler hazırladı. Gerek internet sitelerinden yayınlanan gerek adliye ve baro odalarında avukatlara dağıtılan broşürlerde, avukatların tercih etme gerekçeleri sıralandı.

Bu broşürlerde farklı sloganlar da dikkati çekti. Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu, "Bir baronun çok ötesinde" ve "Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır", Hukukun Üstünlüğü Platformu, "İstanbul'a yeni baro, baroya yeni başkan", Özgürlükçü Demokrat Avukatlar grubu, "Özgür ve demokratik bir toplum için özgürlükçü baro", İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu "İtibarlı avukat, mesleki gelecek, adalet, güven için, adaletin peşinde İMAG'da birliğe" ve Çağdaş Avukatlar Grubu da "Sokağı savunmak, hayatı savunmaktır" sloganlarını kullandı.

"Sadece bir seçim değil; iki yılda bir yaşanan şölen"

İstanbul Barosu Başkanı ve Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu'nun adayı Ümit Kocasakal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, seçimin demokrasinin bir güzelliği olduğunu, iki yılda bir aslında bir tür şölen yaşandığını ifade etti.

Seçimin uygar, kırıcılık yaşanmadan, seviyeli ortamda, mesleğin onuruna yakışır şekilde geçmesini temenni eden Kocasakal, şunları söyledi:

"Sonuçta adaylar meslektaşımız. Belki siyasi görüş farklılıkları, diğer görüş farklılıkları olabilir ama şu kesindir ki; hepimiz bu mesleğin geleceği, itibari, hukuk devleti gerekliliği için bir şekilde mücadele ediyoruz.

Bugüne kadar olduğumuz gibi göründük, siyasi görüşümüzden hiç taviz vermedik. Grup olarak, 'ilkemize, ülkemize, cübbemize sahip çıkacağız' dedik. Bunu yaptığımızı zannediyorum. Takdir elbette genel kurulundur. Hukukun üstünlüğü, demokrasi ve cumhuriyet değerlerinden asla taviz vermeyiz. Baronun bütün yurttaşların hakkını koruması gerekir."

"Yeni bir baro hedefledik"

Hukukun Üstünlüğü Platformu'nun adayı avukat Abdullah Arar, mevcut baro yönetiminin, avukatlık, yargı ve adalet sorunlarından başka her şeyle uğraştığını savunarak, baronun, şeffaf ve denetlenebilir şekilde yönetilmediğini, meslek örgütünün kişisel ikballere basamak yapıldığını, sorunların arttığını anlattı. Bu duruma son vermek üzere yola çıktıklarını aktaran Arar, görüşleri ve projelerini, uzman bir ekiple hazırladığını kaydetti. 

Bir siyasi veya ideolojik yapının taraftarı veya karşıtı olmayacaklarını vurgulayan Arar, mesleki sorunlara çözüm önerileri bulunduğunu anlattı. 

"Yönetim, paylaşım ve yargıda adalet" dediklerini aktaran Arar, "Biz, avukat ve halktan koparılıp bir avuç örgütlü azınlığın kaprislerine kurban edilmek istenen baro yerine, avukat ve halk ile demokratik bağı olan sosyal bir baro diyoruz" şeklinde konuştu.

Diğer yönetim ve grupların aksine 32 bini aşkın avukatın ortalamasını temsil ettiklerini dile getiren Arar, onurlu bir meslek olan avukatlığı yeniden tesis etmek için gerekli düzenlemeleri sağlayacak yeni bir baro hedeflediklerini kaydetti. 

Arar, "Meslektaşlarımızı genel kurula katılmaya, avukatın oyunu çantada keklik gören anlayışa son vererek, kendi sözcülerini ve hizmetkarlarını seçmeye davet ediyoruz" dedi.

Milliyetçi avukatlar da aday çıkardı

İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu'nun adayı Ali Rıza Kaplan, ilk defa milliyetçi avukatlar olarak yola çıktıklarını ifade ederek, evrensel kaidelerin yanında milli hukukun da hakim kılınması için bir araya geldiklerini anlattı.

Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Ben her şeyden önce bir Türk milliyetçisiyim, böyle doğdum böyle öleceğim" sözlerini temel ilke olarak benimsediklerini aktaran Kaplan, baro yönetiminin çoğulculuk ve demokratik yönetim tarzını benimsemediğini ileri sürdü.

Mevcut yönetimin "siyasi parti" gibi hareket ettiğini öne süren Kaplan, bunun avukatlık mesleğine zarar verdiğini kaydetti.

Türkiye'de bir ilk

Özgürlükçü Demokrat Avukatlar Grubu ise seçime Türkiye'de ilk kez uygulanacak eş başkanlık sistemiyle katılacak. Eş başkan adaylarından Ercan Kanar, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar'ın yeni bir oluşum, yeni bir umut olarak ortaya çıktığını söyledi.

Türkiye'de doğru hukuk yöntemleriyle çözülmesi gereken vahim toplumsal problemlerin olduğunu ve bunların en başında gelen Kürt sorununun demokratik, barışçıl bir çözüme kavuşması gerektiğini belirterek, İstanbul Baro yönetiminin milliyetçi, şoven, tekçi bir zihniyetle çalıştığını ve ayrım yaptığını iddia etti.

Baronun mesleki sorunların çözümü için gayret göstermediğini kaydeden Kanar, "Biz en az devlet, en çok toplum ve insan şiarıyla çalışıyoruz, doğrudan demokrasiyi savunuyoruz" diye konuştu.

Diğer aday Yıldız İmrek de herkesin adalete ihtiyacı olduğu dönemde, yeni statükodan bağımsız, adalet dağıtıcı bir mekanizma olabilmek için aday olduklarını söyledi. Baronun ezilen grupların sözcüsü olması ve avukat saygınlığına azami özeni göstermesi gerektiğini belirten İmrek, "Bu seçimlerde inanıyoruz ki, gerçek alternatif biziz" ifadelerini kullandı.

Avukat İmrek, diğer gruplardan farklı olarak yüzde 70 civarında kadın adayla seçime girdiklerini ve daha genç bir kadro olduklarını anlattı.

 Adaylar ön seçimle belirlendi

Çağdaş Avukatlar Grubu'nun başkan adayı Ayhan Erdoğan, adaylarını ön seçimle belirlediklerini dile getirerek, baroyu avukatlarla birlikte yöneteceklerini ve yönetimde demokratik teamülleri işleteceklerini söyledi.

Ümit Kocasakal'ın avukatların sorunlarını çözemediğini savunan Erdoğan, "Öte yandan Ümit Kocasakal sadece kendine yakın hissettiği davalara ilgi göstermektedir" dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler