YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşsizlik değil mesleksizlik sorunu var
İşsizlik değil mesleksizlik sorunu var
25 Şubat 2012 18:22
Türkiye'de işsizlik değil mesleksizlik sorunu var

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye'de işsizlik değil, mesleksizlik sorunu olduğunu söyledi.

Çelik, Rize İsmail Kahraman Kültür Merkezi'nde düzenlenen, ''Toplum Yararına Çalışma Programı'' kapsamında düzenlenen törende, bir siyasi hareketin yüzde 50 oy alması durumunda ayrım yapmasının mümkün olmadığını belirterek, ''Zaten olmaması da gerekiyor. İki kişiden birinin oyu alınıyorsa ayrım yapılamaz. Karakterimiz 75 milyonu eşit tutmaktır. Zaten özümüz budur'' dedi.

Toplum yararına çalışma kapsamında Rize'de 2 bin kişinin mart ayında işe başlayacaklarını, Rize ve ilçelerinde iş arayan, ''işim yok'' diyenlerin işe başlayacaklarını ifade eden Çelik, ''2 bin değil, 2 bin 500 kişi iş arıyorsa, onların tamamını işe başlatmakla kendimizi sorumlu hissediyoruz, yükümlüyüz. Bu konuda hiçbir endişeniz olmasın. (2 bin 500 ise 2 bin 500, 3 binse 3 bin) diyoruz'' diye konuştu.

Proje için eski rakamla 1.5 katrilyon liralık bir imkanı Başbakanın talimatıyla kenara koyduklarını belirten Çelik, şöyle devam etti:

''(Bununla Rize'de meslek sahibi olmayan kardeşimiz kalmasın) diyoruz. Hedefimiz budur, Rizeli gençler... Öncelikle sizin meslek sahibi olmanızı istiyoruz. Valilik emrinizde. Neye, hangi elemana ihtiyaç var, hangi alanlarda gençlerimizi eğitsek, sertifika versek iş bulabilirler diye, bu etütleri yapacaklar. Piyasa araştırması yaparlarken ona da para veriyoruz. (Hangi alanlarda hangi meslekler geçerliyse o alanlarda gençlerimizi eğitin) diyoruz. Bu konuda kaynak sorunu yok. Dilediğimiz kadar kurs açabilirsiniz. O sertifika elinde ise her yerde iş bulursun. 'Her işi yapıyorum' demezsin. Dersin ki (iyi bir tesisatçıyım. Benim yaptığım tesisattan su kaçmaz. İlmine uygun yapıyorum, filmine değil. İlmine uygun bu işi icra ediyorum).''

Türkiye'de işsizlik değil, mesleksizlik sorunu olduğunu vurgulayan Çelik, şöyle devam etti:

''İşsizlik sorunu yok Türkiye'de. Bunu açıkça söylüyorum. Binlerce sanayici, onlarca iş adamı diyor ki, 'aradığımız elemanı bulamıyoruz, vasıflı elaman yok'. Bunun çaresi İŞKUR'un açtığı kursa gitmek. Kursa giderken de ayda 350 lira para veriyoruz. Paramızla vatandaşı meslek sahibi yapma gayreti içindeyiz. Bazen diyorum, 350 lira az geldiği için mi gelmiyorlar. Gerekirse 400, 450 lira verelim. Yeter ki gençlerimiz meslek sahibi olsun, sertifikası cebinde olsun.

Bakanlık olarak mesleki yeterlilik kurumumuz var. Şu anda 250 meslek standardı belirlendi, daha devam ediyor. İlk etapta 400 meslek belirleyeceğiz, 400 meslek standardı. Bu standartlar çerçevesinde akredite olmuş kuruluşlar mesleki eğitim verecekler. Aldığınız sertifika yalnız Türkiye'de değil, uluslararası alanda geçerli olacak. Problem ilgisizlik. Vatandaş oturuyor, hala 'ben her işi yaparım' diyor. Her işi yapanın ekmeği aslanın midesinde. Çıkaramazsınız oradan. Her işi yapanın bu ekmeği, aşı, işi elde etmesi çok zor. Bir işi, iki işi doğru dürüst yapacak elemana ihtiyaç var. Herkes böyle elaman arıyor. Demek ki kurslar çok önemli. Kursları ihmal etmemeniz çok önemli.''

Bakan Çelik, yeni bir uygulama yaptıklarını, 15 Mart'ta Rize'ye en az 10 iş ve meslek danışmanı göndereceklerini dile getirerek, ''Rize'deki işsiz 500 kişiyi, Türkiye'deki 2 milyon 400 bin işsizden 500'ünü iş ve meslek danışmanıyla adeta evlendireceğiz. İşi gücü bu işsizlere iş bulmak olacak. 2 bin kişiyi aldık. Diğerlerini de yılın ikinci yarısında alacağız. Türkiye'de gitmediği işsiz evi, gitmediği fabrika olmayacak. Bunu kim yapıyor. Tayyip Erdoğan'ın hükümeti yapıyor'' diye konuştu.

Başbakanın, bütün imkanları kullanmalarını ve işsiz sayısını inebildiği kadar indirmelerini istediğini vurgulayan Çelik, ''İniyor da. İşsizlik yüzde 9.1. İspanya'da 22.9, Yunanistan'da 19.7, AB ortalaması 9.9. 2023 stratejik hedefimiz işsizliği yüzde 5'e çekmek. Kalıcı işe kavuşturmak için mücadele ediyoruz. Geçici olarak 8 ay boyunca istihdam edeceğiz. Ama bunu devam ettireceğiz. Ondan hiç endişeniz olmasın. Ta ki bunlara kalıcı iş bulana kadar, meslek sahibi olana kadar. Bu konuda yanınızda olacağımızı bilmenizi istiyorum'' dedi.

Çelik, engelli kardeşlerine yönelik 29 Nisan'da bir sınav yapacaklarını, kamuda açık olan 23 bin civarındaki boş kadroyu doldurmak için bu sınav sonuçlarına göre alım gerçekleştireceklerini belirterek, böylece hem boş kadroların doldurulmuş olacağını hem de binlerce engelli kardeşlerinin istihdamını gerçekleştireceklerini kaydetti.

Törene Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, Belediye Başkanı Halil Bakırcı ile davetliler ve vatandaşlar katıldı. (AA)

AKP nin yaptıkları
 // tamer
Doğrusu işsizlik ve iş edinimi konusunda maalesef bu hükümette öncekiler gibi başarısız olmuştur. Adamı olan işi hemen buluyor, gariban her zaman gariban kardeşim. Adam, kpss de 88 puan aldı ama yerleşemedi üstelik kendisinden daha düşük alanlar yerleşti. Ne diyor atalar tırnağın varsa başını kaşı. Bu hükümette bundan sonra gidici oldu gibi. Bu işler şovenizm ile olmaz!!!...
26 Şubat 2012 17:15
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler