YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrailli Yahudiler Batı Şeria'da cami yaktı!
Batı Şeria'da Yahudi yerleşimciler Ramallah’ın kuzeydoğusundaki Muğir köyünün camisini ateşe verdi.
İsrailli Yahudiler Batı Şeria'da cami yaktı!
12 Kasım 2014 / 20:53 Güncelleme: 12 Kasım 2014 / 20:55

 

Ramallah'ta yer alan El-Muğir köyünün camisi radikal Yahudi yerleşimciler tarafından yakılarak, duvarlarına Arap karşıtı nefret ifadeleri yazıldı.

Kuran-ı Kerim yaktılar

Camide yangın nedeniyle hasar oluşurken çok sayıda dini kitap ve kuranı kerim de yandı. Filistinliler saldırı sonrası camiye girerek, temizlik yaptı.

Bu eylem ilk değil!

2005 yılından bu yana özellikle Kudüs ve Batı Şeria'da kendilerini "Fiyat Etiketi" olarak adlandıran aşırı sağcı yahudi yerleşimciler, sık sık camilere yönelik kundaklama saldırıları düzenliyorlar.

Görgü tanıkları, Çarşamba günü sabah saatlerinde camiye giden köy halkının giriş katının bazı bölümlerini yanmış olarak bulduğunu söyledi. Yangın caminin üst katını da etkiledi.

İsrail ordusu olayla ilgili soruşturma başlattığını söyledi.

Daha önce bir mescit daha yakmışlar

Köy, Şilo yerleşim yerinin yakınında bulunuyor. 2012 yılında da aynı köyün doğusunda bulunan başka bir mescit Yahudi yerleşimciler tarafından yakılmıştı.

Al Jazeera muhabiri Semir Ebu Şemalle, görgü şahitlerinin gece yarısı iki aracın geldiğini, kısa bir süre sonra geri döndüğünü ve ardından camide yangın çıktığını söylediğini aktardı. Yerleşimcilerin yaktığı camide Kur'an Kursu ve medrese de bulunuyordu.

Müslümanların canına kast ediyorlar

Şemmale, Yahudi yerleşimcilerin sık sık Filistinlerin mallarına ve arazilerine yönelik saldırılar gerçekleştirdiğini de ekledi.

Ciddi maddi hasar meydana geldi

Al Jazeera muhabiri özellikle caminin giriş katında büyük bir hasarın meydana geldiğini ve Filistinlilerin öfke içerisinde olduğunu dile getirdi. Al jazeera'ye konuşan köy halkı yerleşimcilerin saldırılarının İsrail ordusunun gözetiminde yapıldığını söyledi.

Filistinliler taciz ediliyor

Özellikle Yahudi yerleşim yerlerinin yakınındaki bölgelerde, yerleşimciler Filistinlilere yönelik tacizlerde bulunuyor. Yerleşimciler zaman zaman Filistinlilerin araçlarına taş atıyor ve ateş açıyor.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler