YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail’le sorun istemiyoruz
Gazze’ye yardım gemisi planının mimarı İHH Başkanı Yıldırım, Kanal 10’a verdiği röportajda “İsrail ile kavga istemiyoruz” dedi
İsrail’le sorun istemiyoruz
26 Haziran 2010 / 08:26 Güncelleme: 26 Haziran 2010 / 08:29

Gazze’ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine İsrail’in 31 Mayısta düzenlediği ve 9 Türk’ün ölümüne yol açan saldırıdan sonra adı uluslararası çevrelerde de tanınan İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Başkanı Bülent Yıldırım, “İsrail ile sorun istemiyoruz” dedi.

Yıldırım, İsrail’in Kanal 10 televizyonuna konuştu. Televizyon,  Yıldırım’ın özel görüşme talep ettiğini belirtirken, söyleşiyi yayınları arasında duyurmaya başladı. Kanal 10 televizyonunun haber programında bu akşam yayımlanacağı belirtilen söyleşiyle ilgili olarak, “Bülent Yıldırım uzlaşma arıyor” anonsları dikkati çekerken, Yıldırım’ın, “İsrail ile sorun istemiyoruz” yolundaki sözleri ekrana taşındı. Televizyon, Yıldırım’ın söyleşide şaşırtıcı bir şekilde “uzlaşmacı bir ifade kullandığını” belirtirken, İsrail tarafına yönelik “Siz her zaman sorunları kavgayla çözüyorsunuz.

Bilesiniz ki, ne Türkiye’de ne başka bir yerde kavgadan korkuyoruz, ancak insanlık adına kavga olmasını istemiyoruz” sözlerini de aktardı. Öte yandan İsrail’den Gazze’ye gidecek yabancı devlet adamlarını engelleme uygulamasında da politika değişikliği geldi. İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, İtalyan mevkidaşı Franco Frattini’ye, Avrupalı dışişleri bakanlarından bir heyet oluşturup Gazze’ye gitmesi çağrısında bulundu. • (A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler