YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'le işimiz kalmadı
Türk uzmanlar, 10 uçaklık Heron filosunun kalan son 4 uçağının ön kabulünü yapmak üzere Tel Aviv'e gitti. Türkiye parasını ödediği Heronların 6'sını Şubat ayında teslim almıştı.
İsrail'le işimiz kalmadı
23 Haziran 2010 / 08:14 Güncelleme: 23 Haziran 2010 / 08:15

Türkiye ile İsrail arasında insansız hava araçlarının alım sözleşmesi doğrultusunda, 10 uçaklık Heron teslimatının kalan 4 uçağının ön kabulünü yapmak üzere kabalalık bir Türk heyeti İsrail'e gitti. Gazze'ye yardım götüren gemilere düzenlenen, 9 Türk'ün hayatını kaybettiği 31 Mayıs'taki saldırıyla Türk-İsrail ilişkileri son gergin bir döneme girerken, Türk heyetinin Tel Aviv'e geleceği daha önce Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül tarafından da açıklanmıştı.

Önceki akşam Tel Aviv'deki Ben-Gurion Havalimanı'na inen heyet üyeleri, geçici kabul çalışmaları için dün Hayfa yakınlarındaki İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii tesislerine intikal etti. Savunma sanayii ile ilgili kuruluşların temsilcileriyle askeri personelden oluşan heyet, yaklaşık 10-15 gün süreyle, kalan 4 uçaklık son parti Heron'ların ve aynı parti teslimatı içinde bulunan yer sistemleri ile yedek parçaların kabul testlerini yapacaklar.

 

Kesin kabul Batman'da

Türk heyetinin ziyaretinin ardından, Heron'ların kesin kabulünün ise İsrail'den Türkiye'ye gelecek bir grupla Batman'daki tesislerde yapılması bekleniyor. Yaklaşık 180 milyon dolarlık 10 uçaklık Heron filosunun ilk 6'sı, Şubat ayı sonunda Türkiye'ye gönderilmişti. Heronlar yaklaşık 6 aydır sınırlar içerisindeki dağlık bölgelerde kullanılıyor. Genelkurmay Başkanı Başbuğ önceki gün yaptığı açıklamada Heron'ların Türk personelce kullanılmaya başlandığını söylemişti. (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler