YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'in çekindiği 2 devlet
İsrail-Filistin krizi üzerine çalışmalarıyla tanınan DePaul Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Norman Finkelstein, İsrail'in bir daha Gazze'ye saldırmaya cesaret edemeyeceğini ileri sürdü.
İsrail'in çekindiği 2 devlet
11 Ekim 2012 / 12:42 Güncelleme: 11 Ekim 2012 / 12:52

Finkelstein, yaptığı açıklamada, İsrail'in 2008'de Gazze'ye saldırmasındaki en önemli faktörlerden birinin Mısır'da Hüsnü Mübarek'in varlığı olduğunu belirterek, bu gerekçenin ortadan kalktığını söyledi.

Mübarek'in, savaş zamanında Gazzelilerin Mısır'a kaçmalarını engellediğini anımsatan Finkelstein, şimdiki Mısır hükümetinin İsrail ile işbirliği yapmasının mümkün olmadığını iddia etti.

İsrail için Gazzelilere saldırıp geri çekilmesinin kolay olduğunu belirten Finkelstein, ''İsrail'in Gazze Savaşı'nda olduğu gibi 22 gün boyunca saldırmasına, Mısır ve Türkiye müsaade etmeyecektir. İsrail'in yapmak istediği şeylerde artık bir limit var'' diye konuştu.

Norman Finkelstein, Batı Şeria'da ekonomik kriz nedeniyle Filistinlilerin ayaklanmasına İsrail'in yaklaşımına ilişkin soruya, ''İsrail, Filistin Devleti'nin yıkılmasına izin vermeyecektir, onun için Batı Şeria'yı polis güçleriyle koruma altına almaktansa Filistin Hükümeti'ni maddi anlamda destekleyerek hükümetin yıkılmasını engellemek çok daha ucuz'' karşılığını verdi.

İsrail'in ''Arap uyanışından rahatsız olmadığını'' ifade eden Finkelstein, şu an bölgede güç dengelerinin değiştiğini, artık İran, Hizbullah ve İsrail'in etkinliklerini kaybederek, Mısır ve Türkiye'nin bölgesel güç olduğunu vurguladı.

Finkelstein, ''Mısır ve Türkiye, İsrail'in gücünü sınırlıyor ve İsrail bundan hiç de memnun değil. İsrail artık istediği zaman istediğini yapamayacak'' dedi. aa
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler