YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'i karıştıran kitap
'Krallar'ın Öğretisi' kitabı Kudüs'te ortalığı karıştırmaya devam ediyor.
İsrail'i karıştıran kitap
03 Temmuz 2011 / 23:59 Güncelleme: 04 Temmuz 2011 / 00:49

Yahudi olmayanlara karşı ırkçılığı teşvik edici unsurlar içerdiği belirtilen ''Krallar'ın Öğretisi-Torat Hameleh'' kitabı, İsrail'de tartışma konusu olmaya devam ederken, kitabı onaylayıp tavsiye eden hahamlardan, koalisyon ortağı Şas partisinin ruhani lideri Haham Ovadya Yosef'in oğlunun da polisçe sorguya çekilmesi, özellikle Kudüs'te aşırı dinci ve sağcıları bir kez daha sokağa döktü.

İsrail polisi, müritlerinin tepkisini çekmemek amacıyla, sabah duasından dönen Ovadya Yosef'in oğlu, Haham Yaakov Yosef'in aracını durdurarak Kudüs'teki polis karargahına götürmüş ve yarım saat kadar sonra da kefaletle salıvermişti. Yaakov Yosef'in polisin sorularına cevap vermediği de belirtilmişti.

Haham Yaakov Yosef'e, aylardır sorgulanmak üzere polis tarafından çağrıda bulunulmasına karşın, haham bu davete icabet etmemişti.

Kısa süre içinde salıverilmesine rağmen, Haham Yosef'in polis tarafından alındığını öğrenen müritleri, Kudüs'te olaylar çıkardı. Tel Aviv-Kudüs yolunu bloke etmeye çalışan ve lastikler yakan protestocuların bazıları deneme çalışmaları yapan hafif raylı trenin rayları üzerine yatarak, protestolarını sürdürdü. Polise ''Naziler'' diye bağıran ve taşlarla saldıran göstericiler tazyikli su ile dağıtılırken, akşama kadar süren olaylar sırasında polis, aşırı dincilerden 7'sini gözaltına aldı.

Hahamın sorguya alınması, İsrail'in sağcı milletvekillerini de öfkelendirdi. Protestocular arasında da yer alan milletvekilleri, Ulusal Birlik partisinden Michael Ben-Ari ve Yaakov Katz, Başbakan Binyamin Netanyahu'yu hedef alarak, hükümetin meşruiyetini kaybettiğini öne sürdüler. İsrail radyosuna göre Ben Ari, ''Polis, hahamları tutuklayacak ve onları aşağılayacak denli güçlü olduğunu ispatladı'' diye konuştu. Ben Ari, polisi, camilerde kışkırtıcı konuşmalar yapan şeyhlere ve İsrail'e karşı çalışan anarşistlere de aynı şekilde davranmaya çağırdı..

Geçen Perşembe günü polis araçlarının Yosef'in evinin etrafına geldiği yolundaki söylentiler nedeniyle, yüzlerce yeşiva (din okulu) öğrencisi, hahamın evinin bulunduğu mahalleye toplanmıştı.

Bir hafta kadar önce de aynı kitaba yazdığı önsözde, kitaptaki görüşleri paylaştığını belirterek tavsiye eden hahamlardan, Batı Şeria'da, El Halil'in hemen yanındaki Yahudi yerleşimlerinden Kiryat Arba'nın hahambaşı Dov Lior da kısa bir süre için gözaltına alınmış ve taraftarları, Kudüs'te çıkarıldığı Yüksek Mahkeme önünde polisle çatışmışlardı. Polis bu çatışmalar sırasında aşırı dinci ve sağ aktivistlerden 24'ünü gözaltına almış ve bir ay süreyle Kudüs'e girişlerini yasaklamıştı.


-TORAT HAMELEH NE DİYOR-


Torat Hameleh kitabı, Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerinden Yitzhar'ın hahamları, sağ görüşleriyle ve Siyonist olarak bilinen İzak Şapira ile Yosef Elitzur tarafından 2009 yılında yazıldı. Kitap, savaş zamanlarında, Yahudi olmayanların öldürülmesinin caiz olduğunu anlatıyor.

İzak Şapira ve Yosef Elitzur'a göre ''Öldürmeyeceksin'' yolundaki dini buyruk, ''Bir başka Yahudi'yi öldüren bir Yahudi'' için geçerli. Yoksa, Yahudi olmayanlar ''doğaları gereği vicdansız olduklarından'' onlara yönelik saldırılar ''kötü eğilimlerini sınırlamaya yarar''. Kitapta, ''İsrail düşmanlarının bebek ve çocuklarına gelince onları öldürmekte herhangi bir sakınca yoktur, çünkü büyüyünce bize zarar vereceklerinde kuşku yoktur'' denildiği belirtiliyor.

Od Yosef Hai yeşivası tarafından basılan kitap, Yahudilerin dini hukuku Halaha'nın 230 sayfalık bir özeti niteliğinde...''Tevrat Bölüm 1: İsrail ve Öteki Uluslar Arasında Yaşam ve Ölüm Yasaları'' adlı kitap, İbranice yayımlanan Maariv gazetesinde, ilk sayfadan verilen ''Yahudi Terörü'' başlığıyla haber olmuştu.

Kitabın ülke basıldığı yeşiva tarafından 1000 adet kadar bireylere ve kitap evlerine satıldığı da verilen bilgiler arasında.

Kitabın basılmasından sonra polis, içerdiği kışkırtıcı ifadeler nedeniyle soruşturma başlatmış; yazarlarından haham İzak Şapira, yaklaşık bir yıl önce tutuklanmış, sorgulanmış ve daha sonra serbest bırakılmıştı. Kitaba önsüz yazıp onaylayan bazı hahamlar da sorguya çağrılmıştı.

İsrail'deki aşırı dinci toplumun liderlerinden bazı hahamlar ise Torat Hameleh'teki, savaş sırasında Yahudi olmayanların öldürülmesiyle ilgili yorumlara karşı olduklarını dile getirmişlerdi. Şas ruhani lideri Haham Ovadya Yosef'in de bunlar arasında olduğu belirtiliyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise bugünkü kabine toplantısının başında yaptığı konuşmada, hahamların sorgulanması ile ilgili konuya değinerek, ''İsrail bir hukuk devletidir. Kimse yasaların üzerinde değildir ve her İsrail vatandaşının yasalara saygı göstermesini bekliyorum'' dedi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler