YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'e sert tepki
Ankara, İsrail'in Batı Şeria'daki ''Ariel College''ın üniversite statüsüne çıkaran kararını ''şiddetle'' kınadı.
İsrail'e sert tepki
14 Eylül 2012 / 21:03 Güncelleme: 14 Eylül 2012 / 21:03

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, ''İsrail'in Batı Şeria'da uluslararası hukuka aykırı şekilde inşa edilen ''Ariel College'' adlı eğitim kurumunun üniversite statüsüne çıkartılmasına onay vermesini esefle karşılıyor ve şiddetle kınıyoruz'' denildi.

Söz konusu kararın, Batı Şeria'da ilk defa yerleşik bir İsrail üniversitesi oluşturulması bakımından kaygı verici olduğu vurgulanan açıklamada, İsrail'in Filistin topraklarında sürdürdüğü tüm yerleşim faaliyetlerinin uluslararası hukukun ihlali olduğu görüşü dile getirildi.

İsrail'in bu faaliyetlere kurumsal unsurları da eklediğinin görüldüğü belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''İsrail'in tüm bu faaliyetleri barış sürecinin canlandırılmasını engellemekte ve iki devletli çözüm vizyonunu ciddi biçimde tehlikeye atmaktadır. Bu çerçevede, uluslararası toplum İsrail'in işgal altındaki bölgelerin statüsünü değiştirmeye yönelik çabalarının hiçbir şekilde kabul görmeyeceğini kararlılıkla ortaya koymalıdır. İsrail'in uluslararası hukuktan kaynaklanan sorumluluklarına uygun hareket etmesini ve iki devletli temelde adil bir barış kurulmasına engel teşkil eden faaliyetlerden vazgeçmesini önemle bekliyoruz.'' AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler