YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'e sert tepki
Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Filistin topraklarında yürüttüğü yerleşim faaliyetlerini sert bir dille kınadı.
İsrail'e sert tepki
05 Temmuz 2012 / 23:38 Güncelleme: 05 Temmuz 2012 / 23:41

Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in, ısrarla ve dünya kamuoyunun tepkilerini umursamadan işgal altındaki Filistin topraklarında sürdürdüğü yerleşim faaliyetleriyle barış sürecinin canlandırılmasını engellediğini ve iki devletli çözüm vizyonunu ciddi biçimde tehlikeye attığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in, işgal altındaki Filistin topraklarında yürüttüğü yerleşim faaliyetlerine yenilerini ekleyerek, Doğu Kudüs'te bulunan Har Homa ve Pisgat Zeev yerleşimlerinde çok sayıda ilave birim inşa edilmesi için ihale açması ve Doğu Talpiot yerleşiminde yeni birimlerin inşaatına onay vermesi şiddetle kınandı.

Ayrıca, İsrail İçişleri Bakanlığı'nın, Ulusal Savunma Koleji'nin Doğu Kudüs'te Zeytin Dağı mevkisinde bulunan bir araziye taşımasına yönelik planlara ön onay vermesinin de esefle karşılandığı ve şiddetle kınandığı ifade edilen açıklamada, Kudüs'ün tarihi dokusuna ve karakterine zarar veren ve işgal altındaki toprakların statüsünü değiştirmeyi hedefleyen bu tür girişimlerin kabul edilmesinin mümkün olmadığı vurgulandı.

''İsrail, ısrarla ve dünya kamuoyunun tepkilerini umursamadan sürdürdüğü yerleşim faaliyetleriyle barış sürecinin canlandırılmasını engellemekte ve iki devletli çözüm vizyonunu ciddi biçimde tehlikeye atmaktadır'' denilen açıklamada, bu çerçevede, uluslararası toplumun İsrail'in bu uygulamalarının kabul edilmeyeceğini vurgulaması, bölgenin barış ve istikrarına büyük zarar veren bu tutuma son vermesi için gereken önlemleri alması gerektiği kaydedildi.

Açıklamada, ''İsrail, Orta Doğu'da kalıcı barış konusunda uluslararası hukuk doğrultusunda sorumluluklarını yerine getirmeli ve barış zeminini tahrip eden tüm faaliyetlerine bir an evvel son vermelidir'' ifadelerine yer verildi. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler