20 Haziran 2018 Çarşamba
 • Altın194,801
 • BIST94.784
 • Dolar4,7535
 • Euro5,5010
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2558
 • İstanbul24 °C
 • Ankara20 °C
 • İzmir26 °C
 • Konya18 °C
 • Adana25 °C
 • Antalya25 °C
 • Diyarbakır26 °C
 • Bursa21 °C
 • Kayseri18 °C
 • Kocaeli21 °C
 • Şanlıurfa25 °C
 • Gaziantep23 °C
 • İçel26 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'e protestolar sürüyor
İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere yaptığı saldırıya tepkiler sürüyor. Yurdun çeşitli yerlerinde düzenlenen gösterilerle İsrail saldırısı protesto edildi.
İsrail'e protestolar sürüyor
02 Haziran 2010 / 14:15 Güncelleme: 02 Haziran 2010 / 14:18

Sivas'ta KESK Sivas Şubeler Platformu üyeleri, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere yaptığı saldırıyı, protesto etti.

Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan grup, Gazze'ye yardım götüren gemilere yapılan saldırıyı sloganlar atarak, kınadı. SES Sivas Şubesi Başkanı Mustafa Çoban, grup adına yaptığı açıklamada, saldırıyı lanetleyerek, bunun insanlığa karşı bir suç olduğunu söyledi.

İsrail yetkililerinin insanlığa karşı işledikleri suçtan dolayı mutlaka yargılanması gerektiğini belirten Çoban, ''İsrail devleti saldırganlığının, uluslararası kamuoyunda yaramaz çocuk muamelesi görmesine artık son verilmelidir'' dedi.

DİYARBAKIR

Dağkapı Meydanı'nda toplanan bir grup, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısını tekbir getirerek protesto etti. Saldırıda yaşamını yitirdiği bilgisi verilen Aydınlık Yarınlar İçin Hak ve Özgürlükler Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği (AYDER) Başkanı Ali Haydar Bengi'nin fotoğraflarını ve Filistin bayrakları taşıyan grup, sık sık İsrail aleyhine sloganlar attı.

AYDER gönüllüsü Sabır Ceyhan yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, vatandaşlarının canlarına fütursuzca kast eden İsrail ile tüm ilişkilerini süresiz sonlandırması, İsrail Büyükelçiliğini kapatması, diplomatik tüm ilişkileri bitirilmesi gerektiğini savundu.

Okunan dualar sırasında, çok sayıda kişinin ağladığı görüldü. Daha sonra ellerinde saldırıyı protesto eden afiş ve dövizler bulunan grup, tekbirler getirerek, Ulu Cami'ye doğru yürüdü.

Burada, kurulan taziye çadırını ziyaret etti.

GÜMÜŞHANE

İsrail saldırısı, Kelkit ilçesinde düzenlenen miting ile protesto edildi.

Milli Egemenlik Meydanı'nda, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının organizasyonuyla bir araya gelen grup, saldırılara tepki gösteren pankart ve dövizler taşıyarak, İsrail aleyhine sloganlar attı.

Mitingde konuşan Habip Demir, İsrail'in, insani yardım taşıyan gemilere yönelik saldırısının insanlık onurunu ayaklar altına aldığını söyledi.

Saldırının yapıldığı zaman diliminde, İskenderun'da da teröristlerce askerlere yönelik saldırı gerçekleştirilmesinin düşündürücü olduğunu ifade eden Demir, İsrail ve terör PKK'ya tepki gösterdi.

Tekbirler getirerek bir süre slogan atmayı sürdüren gruptakiler, daha sonra dağıldı.

EDİRNE

Edirne'de, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere yaptığı saldırı bugün de protesto edidi.

Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesi'ndeki Menza binası önünde toplanan Edirne Tabip Odası Tıp Öğrenci Kolu'na üye yaklaşık 20 tıp fakültesi öğrencisi, İsrail aleyhine bir süre slogan attı.

Grup adına basın bildirisini okuyan Gökhan Alıcı, İsrail'in Birleşmiş Milletler kararları dahil uluslararası hukuk ve sözleşmelere ''kulak tıkayarak'' Filistin toprağını işgal altında tuttuğunu belirtti.

Grup, bir süre daha slogan attıktan sonra olaysız dağıldı.

SİLİFKE

Mersin'in Silifke ilçesinde KESK'e bağlı sendikalar, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırmasını protesto etti. Atatürk Caddesi'nden sloganlar atarak yürüyen ve pankartlarla İsrail'i protesto eden grup, Atatürk Anıtı yakınına kadar yürüdü.

Eğitim-Sen Örgütlenme Sekreteri Bülent Coşkun, burada yaptığı açıklamada, İsrail'in yeni bir vahşi ve insanlık dışı saldırıyı daha gerçekleştirdiğini ifade etti.

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ SENATOSU

Gaziantep Üniversitesi Senatosu, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere yaptığı saldırıyı kınadı.

Gazze'de abluka altında yaşamak zorunda bırakılan insanlara, yardım malzemeleri sağlamak üzere yola çıkan, silahsız ve savunmasız gemilere, İsrail askeri kuvvetleri tarafından ağır silahlarla yapılan saldırıyı anlamanın mümkün olmadığı belirtilen Senato açıklamasında,

''İsrail, bu davranışıyla uluslararası kamu vicdanını derinden yaralamıştır. Savunmasız insanların hayatlarının hiçe sayılması kabul edilemez üzücü bir durum. Yaptıkları vahşetten başka bir şey değildir.

Gaziantep Üniversitesi olarak, Gazze'ye insani yardım malzemesi taşıyan yardım konvoyuna İsrail askeri kuvvetlerince yapılan vahşi saldırıyı  şiddetle kınıyor, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, ailelerine ve mensubu bulundukları milletlerine baş sağlığı, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz'' denildi.

AİLELERİN BEKLEYİŞİ

Diğer yandan, Gazze'ye giden gemilerde yakınları bulunan ailelerin bekleyişi de sürüyor.

Ankara'nın Çubuk ilçesi İHH Temsilcisi Abdulhamit Ateş'in eşi Fatma Ateş,  Mavi Marmara gemisiyle giden eşini limandan coşkuyla uğurladığını, ancak şu ana kadar kendisinden haber alamadığını söyledi.

Eşinin tek amacının, Gazze halkına yardım etmek olduğunu dile getiren Ateş, ''Eşim, Çubuk halkının kendisine Gazze'ye ulaştırmak için emanet ettiği yardımları, Gazzeliler'e ulaştırmak için her şeyi göze alarak gitti. Buradan tüm Müslümanlara sesleniyorum. İsrail'in yaptıklarını yanlarına bırakmamalıyız'' diye konuştu. (A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler