YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'e protesto...
İsrail'e protesto...
31 Mayıs 2010 12:16
İsrail Gazze'ye İnsani yardım filosuna saldırdı. 2 kişi saldırıda hayatını kaybetti. Türk halkı tabii ki bu duruma tepkisiz kalmadı... İsrail'in savunmasız insanlara yaptığı bu vahşet yurt genelinde ve dünyada protesto ediliyor.

İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilerde bulunan masum sivileri katletmesi Türkiye'de ve dünyada sert bir şekilde protesto ediliyor.

İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısı birçok ilde protesto edildi.

Mersin'de, Memur-Sen şube binası önünde ellerindeki pankartlarla toplanan bir grup, tekbir getirip sloganlar atarak, İsrail'in saldırısını kınadı.

Sendika Şube Başkanı Ertuğrul Yıldız, grup adına yaptığı açıklamada, mazlum Filistin halkına insani yardım götürmekten başka amacı olmayan ve İsrail askerleri tarafından vahşice öldürülenleri rahmetle andıklarını belirtti.

''Saldırı tüm insanlığa yapılmıştır'' diyen Yıldız, açıklamasını şöyle sürdürdü:

''Başta Türkiye olmak üzere bütün insanlık, bu vahşete seyirci kalmayacak, gerekli tepkiyi gösterecektir. İsrail, sadece insani yardım taşıyan gemilere saldırarak, uluslararası hukuku ihlal etmiş ve suç işlemiştir. Bu saldırıyı yapanlar ve saldırı emrini verenler derhal uluslararası mahkemelerde yargılanmalı ve hak ettikleri ağır cezalara çarptırılmalıdır.''

Bazı kadınların gözyaşlarına hakim olamadığı gözlenen protesto gösterisinde katılımcılar, açıklamanın ardından olaysız olarak dağıldı.

ŞANLIURFA

Karakoyun İş Merkezi önünde ellerinde Filistin bayrakları ve dövizlerle toplanan vatandaşlar, İsrail aleyhinde sloganlar attı.

Topluluk adına açıklama yapan Eğitim Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun, saldırının uluslararası sularda yapılmış olmasının İsrail'in kural tanımaz tavrının yeni bir örneğini oluşturduğunu ifade ederek, ''Bu zulüm, bu işkence, bu canilik karşısında Amerika kör, Avrupa Birliği sağır, İslam ülkeleri duyarsız kalmıştır'' dedi.

Saldırı karşısında harekete geçilmesini isteyen Coşkun, ''Neredesin ey Birleşmiş Milletler, neredesin demokrasinin beşiği Avrupa, neredesiniz uluslararası insan hakları kuruluşları. Ey Suudi yönetimi, ey Mısır, ey Suriye, ey Türkiye çocuklarınızın bedeninde siyonist mermi çekirdekleri dolaşıyor'' diye konuştu.

Grup, sloganlar atarak dağıldı. Gruptakilerden bazıları daha sonra Şanlıurfa Belediyesi önünde tekrar toplanarak, burada bulunan dev ekrandan İstanbul'da yapılacağı belirtilen mitingi izlemek için beklemeye başladı.

UŞAK

Tiritoğlu Parkı önünde saldırıyı protesto amacıyla toplanan bir grup, ellerinde Filistin bayraklarıyla Uşak Belediyesine kadar yürüdü.

Grup adına basın açıklaması yapan İHH gönüllüsü Avukat Fahrettin Tuğrul, saldırının tüm uluslararası anlaşmaların ihlali anlamına geldiğini söyledi.

İsrail saldırısını ''korsanlık''olarak nitelendiren Tuğrul, şunları kaydetti:

''Uşak'tan da iki kardeşimiz gemideydi. Kardeşlerimiz eğer şehit olmadılarsa şu an rehin durumdalar. Onlardan haber alamıyoruz. Kendisini dünyanın efendisi sanan bu katillere ders vermenin zamanı gelmiştir. İsrail kendi ipini çekmiştir. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Kardeşlerimizin katillerinden mutlaka hesap sorulacaktır. Türk gemisine yapılan saldırı, Türk toprağına yapılmış saldırıdır. Hükümet acilen el konulan bu gemileri ve insanları geri getirmelidir. Gerekirse askeri seçenekler dahil göz önüne alınmalıdır. Dün gece İskenderun'da askeri birliğe yapılan saldırı ile İsrail'in gemilerimize düzenlediği saldırıyı kınıyoruz. İki saldırının aynı anda gerçekleşmesini tesadüf olarak görmüyoruz.''

Grup basın açıklamasının ardından dağıldı.

BOLU

Hükümet Meydanı'nda bir araya gelen sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısını protesto etti.

Gazze'ye yardım götüren gemilerde oldukları açıklanan Bolulu Sabri Türk ve Fethi Sarımsakçı'nın yakınları da protestoya katıldı.

Sabri Sarımsakçı'nın kız kardeşi Tuba Sarımsakçı ''Dün akşamki görüntüler dehşet vericiydi. Yapılan basın açıklamalarında gördük kendisini. Sonrasında bir daha hiç haber alamadık. Biz her şeyi göze alarak yolladık ama bu kadar büyük bir dehşetin olabileceğini hiç düşünmedik. Saatler geçti ve hiçbir haber yok'' dedi.

Göz yaşlarını tutamayan Türk ve Sarımsakçı'nın yakınları resmi makamlardan bilgi beklediklerini ifade etti.

DENİZLİ

Gemide bulunanların yakınları ile bazı vatandaşlar, ellerinde Filistin Bayrağı ve pankartlarla Saadet Partisi Denizli İl Başkanlığı ile Alperen Ocakları Denizli Temsilciliği önünde toplanarak saldırıyı kınadı.

Gemilerde bulunduğu belirtilen Alperen Ocakları Denizli Temsilcisi Halis Akıncı'nın babası Zekeriya Akıncı, oğullarıyla irtibat kuramadıklarını, sağlık durumunun iyi olduğunu ümit ettiklerini söyledi.

BURDUR

Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk anıtı önünde yapılan protestoda, İHH İnsani Yardım Vakfı adına konuşan Avukat Ömer Bütüner, 16 insani yardım gönüllüsü ve İskenderun'da 6 askerin şehit olmasıyla tüm Türkiye'nin yasa boğulduğunu belirtti.

Bütüner, İsrail'in yaptığı saldırının bütün insanlığa yapıldığını dile getirerek şöyle konuştu:

''Başta ülkemiz olmak üzere tüm dünya ülkeleri, İsrail ile ekonomik işbirliğini tamamen bitirmelidir. Diplomatik ilişkilerine son vermelidir. Tüm dünya ülkeleri ambargo uygulayarak İsrail'i tecrit etmelidir. Spor etkinlikleri başta olmak üzere İsrail tüm uluslararası yarışmalara sokulmamalı, uluslararası resmi ve sivil tüm kuruluşlardan üyeliği silinmelidir.''

Konuşmanın ardından katılımcılar sloganlar attı ve Burdur Ulu Cami'ye giderek şehitler için namaz kılındı.

TÜRK VE BOŞNAK ÖĞRENCİLERDEN İSRAİL'E PROTESTO

Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da Türk ve Boşnak üniversiteli öğrenciler, Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısı nedeniyle İsrail'i protesto etti.

Saraybosna'daki çeşitli üniversitelerden Türk ve Boşnak öğrenciler, İsrail'i protesto etmek amacıyla tarihi Başçarşı'daki Çarşı Camii'nin önünde bir araya geldi.

Ellerinde Türkiye, Bosna-Hersek ve Filistin bayraklarıyla İsrail'i kınayan sloganlar atan öğrenciler, parlamento binasına doğru yürüyüşe geçti. Çevredekilerin de alkışlarıyla destek verdiği öğrenciler, sloganlar eşliğinde Başçarşı ve Ferhadiye Caddesi'ni takip ederek parlamento binasının önüne geldi.

Burada bir süre oturan ve İsrail'i kınayan sloganlar atan eylemciler adına basın açıklaması yapan Uluslararası Saraybosna Üniversitesi öğrencisi Salih Sağır, İsrail'in gemilere saldırısını ''insanlık dışı'' olarak nitelendirdi.

Kendilerinin her zaman Türkiye'nin ve Filistin halkının yanında olduklarını belirten Sağır, Bosna-Hersek'te İsrail Büyükelçiliği olmadığı için eylemlerini parlamento önünde gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Öğrenciler, yapılan açıklamanın ardından dağıldı.

LÜBNAN'DA İSRAİL'E LANET, TÜRKİYE'YE ÖVGÜ

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta yüzlerce kişi, İsrail'in, Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırmasını protesto etti.

Lübnanlı, Filistinli ve Türklerden oluşan grup, BM binası önünde düzenlediği gösteride İsrail'i lanetledi, Türkiye'yi öven sloganlar attı.

Yaklaşık bir saat süren protesto gösterinde dev Türk bayrağı açıldı.

Bu arada konvoydaki Lübnan sorumlusunun yaralılar arasında olduğu belirtiliyor.

İSTANBUL'DAKİ PROTESTOLAR...

İsrail'in İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan bir grup, İsrail'in, ''Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım'' konvoyuna müdahalesini protesto ediyor.

Gruptakiler, İsrail'in, Gazze'ye yardım için giden gemilere müdahale ettiği haberini aldıktan sonra ellerinde Filistin bayraklarıyla ''İsrail şaşırma sabrımızı taşırma'' sloganı attı.

Başkonsolosluk önüne gelen gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak, grubu teskin etmeye çalıştı.

Çok sayıda polisin güvenlik önlemi aldığı başkonsolosluk çevresinde grubun bekleyişi sürüyor.

ANKARA'DA İSRAİL'İN UYGULADIĞI VAHŞETE PROTESTO

İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısı Başkent Ankara'da da  protesto edildi.

Alınan bilgiye göre, İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy'in kaldığı elçilik rezidansı önünde toplanan bir grup, ellerinde Filistin ve Türk bayrakları ile İsrail aleyhinde sloganlar attı.

Daha sonra elçilik rezidansı önündeki yolu kapatmak isteyen gruba polis izin vermedi.

Bu arada, Levy'in kaldığı rezidans ile büyükelçilik binası çevresinde çevik kuvvet ekiplerinin geniş güvenlik önlemi aldığı görüldü.

TÜRK MUSEVİ CEMAATİ: KAMUOYUYLA ÜZÜNTÜMÜZÜ PAYLAŞIYORUZ

Türk Musevi Cemaati Türkiye Hahambaşılığı, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısıyla ilgili olarak, yardım girişiminin bu şekilde durdurulmasının Türkiye'de yarattığı tepkiye katıldıklarını bildirdi.

Türk Musevi Cemaati Türkiye Hahambaşılığından yapılan yazılı açıklamada, ''Gazze'ye doğru hareket halinde olan Mavi Marmara gemisine yapılmış askeri müdahaleyi üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız'' denildi.

Basından alınan ilk haberlere göre, yapılan müdahalede ölü ve yaralıların olduğu hususunun üzüntülerini fazlasıyla artırdığı ifade edilen açıklamada, ''Söz konusu girişimin bu şekilde durdurulmasının ülkemizde yarattığı tepkiye katılıyor ve kamuoyuyla üzüntümüzü paylaşıyoruz'' ifadesine yer verildiç.

GAZZELİLER'DEN PROTESTO HAZIRLIĞI

Bu arada binlerce Gazzeli saldıırıyı protesto için hazırlanıyor...

PROTESTOLAR SÜRÜYOR

İsrail'in insani yardım taşıyan konvoya yönelik saldırısı Ankara'da protesto edilmeye devam ediliyor.
İsrail Büyükelçiliği önünde toplanan grup, Atatürk Bulvarı'nı trafiğe kapattı. 'Siyonist elçilik kapatılsın', 'Rotamız Gazze, yolumuz direniş', 'Halka değil İsrail'e barikat', şeklinde sloganlar attı. Grup içinden bazı eylemciler elçilik konutuna pet şişe fırlattı. Grup adına açıklama yapan Filistin Dostları Derneği Sözcüsü Ali Kaçar, İsrail'in gerçekleştirdiği katliamların haddini aştığını belirterek, "Siyonist İsrail kendine yakışanı yapıyor" dedi. İsrail'in silahsız insanlara saldırdığını vurgulayan Kaçar, bu saldırının aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'ne de bir hakaret olduğunu kaydetti. Türkiye'nin bir an önce üzerine düşeni yapması gerektiğini belirten Kaçar, İsrail Büyükelçisinin Türkiye'den kovulmasını istedi. Eylem devam ediyor.

GAZİANTEP'TE DE PROTESTO VAR

Gaziantep'te, İsrail'in Filistin'e yardım götüren gemilere saldırıda bulunması İHH İnsani Yardım Derneği ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK) tarafından protesto edildi.

Sabahın erken saatlerinde Kırkayak parkında toplanan vatandaşlar haberlerden olanları takip ederek gemide bulunanlar için dualar etti. Gaziantep'ten 4 yardım gönüllüsünün bulunduğu gemiden hiçbir haber alınamadığı ifade edildi.
Kuran-ı Kerim okunmasından sonra gruba ve basın mensuplarına bir açıklama yapan İHH Gaziantep İnsani Yardım Derneği Başkanı Şükrü Okudan, Yardım konvoyunun İsrail tarafından durdurulduğunu, durdurulmakla kalmayıp silahlı saldırıya uğradığını söyledi.

"Merkezden çıkarken, gemide bulunanlara üzerlerinde tırnak makası bile bulundurmamaları söylenmişti" diyen Okudan, "Yani İsrail'in dediği gibi kardeşlerimizin üzerlerinde silah veya benzeri bir şey yoktur. Gemide sadece insani yardım malzemesi var. Gemi bu haldeyken, beyaz bayraklar sallanırken maalesef İsrail askerleri, televizyonda seyrettiniz müdahale etti" dedi. 

TAKSİM ANA BABA GÜNÜ

İsrail'in Gazze'ye insani yardım taşıyan gemilere yönelik gerçekleştirdiği saldırı Taksim Meydanı'nda protesto ediliyor.
Farklı noktalarda toplanan yüzlerce kişi ellerinde Türk ve Filistin bayraklarıyla Taksim Meydanı'na geldi. İsrail Konsolosluğu önünden yürüyüş başlatan yüzlerce kişi ise Harbiye'ye ulaştı. Yürüyüş sonunda Taksim'de bir araya gelecek olan gruplar İsrail'i protesto etmeye devam edecek. Katılımın yoğun olması nedeniyle çevik kuvvet polisleri de geniş güvenlik önlemi aldı.(Kanal A Haber Merkezi - A.A. İHA)

Canavarca
 // Behiye Gezdi
İnsani yardım götüren savunmasız insanların üzerine dahi saldırmak İsrail'in ne insanlıktan yoksun canavarca bir ruh halinde olduğunun en büyük kanıtı oldu dünya döndükçe ölenler hayırla anılacak ve israli lanetlenecek daha büyük daha kapsamlı protestolar yapılmaya devam edilmeli....
31 Mayıs 2010 16:25
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler