YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'e karşı tutumumuz net
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye'nin hiçbir zaman herhangi bir NATO tesisinin herhangi bir üçüncü taraf tarafından kullanılmasına izin vermeyeceğini belirterek, "Hele bu İsrail olursa tutumumuz daha da net ve açıktır" dedi.
İsrail'e karşı tutumumuz net
17 Şubat 2012 / 15:57 Güncelleme: 17 Şubat 2012 / 15:53

Bakan Ahmet Davutoğlu ile NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Dışişleri Bakanlığında yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyerek soruları yanıtladılar.

Avrupa'daki Zaman gazetesi bürolarına yapılan saldırılar hatırlatılarak, bu konudaki değerlendirmesinin sorulması üzerine Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Diğer gazetelere de basın mensuplarına da yapılmış olsaydı tutumumuz aynı olurdu. Zaman bürolarına Avrupa'da yapılan terör saldırılarını şiddetle kınıyoruz. Bu sadece bizim çok saygın bir basın kuruluşumuza yapılan bir saldırı değil, aynı zamanda Avrupa'da fikir özgürlüğüne, basın özgürlüğüne yapılan bir saldırıdır. Bütün ülkelerin aktif ve koruyucu tedbir almalarını bekliyoruz."

Bu saldırılara hiçbir şekilde tolerans gösterilmemesi ve aksine en sert tutumun takınılması gerektiğini belirten Davutoğlu, basın özgürlüğünün bütün Avrupa'da savunulması gereken temel ilke olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Bunun mazur gösterilmesi zaten mümkün değil, ama buna karşı tedbir alınmaması da kabul edilemez. Biz bu konuda Fransız makamları nezdinde ve ilgili bütün Avrupa ülkelerinde gerekli her türlü girişimi yapıyoruz. Ben bu vesileyle Zaman gazetesinin Avrupa'daki mensuplarına geçmiş olsun diyorum ve onlarla sürekli bir dayanışma içinde olacağımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum. Türk basın mensupları nerede olursa olsunlar devletimizin onların faaliyetlerini rahatça yapabilmeleri için desteği her zaman yanlarında olacaktır. Bu konuda da tutumumuz ve tavrımız açıktır."  

Bir bölümü Türkiye'de de yer alan NATO füze savunma sisteminden sağlanacak istihbaratın İsrail'e verilip verilmeyeceği yönündeki soru üzerine NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Türkiye'nin tesislerden bir tanesine ev sahipliği yapmayı kabul etmesinden büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

"Füze savunma sistemi içerisindeki veriler, istihbarat üçüncü ülkelerle paylaşılmayacak. Kendi ittifakımız içerisinde müttefiklerimizle paylaşacağız" diyen Rasmussen, sistemin savunmaya yönelik bir sistem olduğunu ve NATO müttefiklerinin toplumlarını korumayı amaçladığını kaydetti.

Davutoğlu, ise "NATO imkanları ve tesisleri sadece ve sadece NATO üyeleri arasında, NATO dayanışması çerçevesinde kullanılır" dedi.

Bu konuda özellikle Türk basınında bir takım internet sitelerine dayalı olarak haberler yapıldığını ve birkaç gün önce de sanki bir İsrail füzesiyle bu radar sisteminin testinin yapıldığı yönünde bir haber bulunduğunu belirten Davutoğlu, bu haberlerin "son derece asılsız" olduğunu ve "hiçbir temelinin bulunmadığını" söyledi.

Davutoğlu, "Bunların hiçbir karşılığı yoktur. Biz hiçbir zaman herhangi bir NATO tesisinin herhangi bir üçüncü taraf tarafından kullanılmasına izin vermeyiz. Bunu çok açık bir şekilde ifade ediyorum. Hele bu İsrail olursa tutumumuz daha da net ve açıktır" dedi.  (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler