YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'e en büyük tepkiyi onlar koydu!
Gazze'de katliama devam eden İsrail'e en büyük tepkiyi bakkal koydu. Zincir marketler, vatandaşın boykot isteğine "Ciromuz düşer" diyerek sırt çevirirken, küçük esnaf kâr gözetmedi.
İsrail'e en büyük tepkiyi onlar koydu!
02 Ağustos 2014 / 12:09 Güncelleme: 02 Ağustos 2014 / 12:16

İsrail'in Gazze katliamının ardından sosyal medyada başlatılan "Sermayesi İsrail ile ilişkili şirketlerin ürettiği malları boykot edelim" eylemine en büyük destek bakkallardan geldi. Vatandaşın tepki gösterdiği ürünleri raflarından indiren bakkallar, tüketiciden de tam destek aldı. 

Siparişler bıçak gibi kesildi

Trabzon'dan Adapazarı'na, Kayseri'den Ankara'ya kadar birçok ilde bakkallar dükkânlarına afiş asarak boykota katıldıklarını ilan etti. Rize'de Akgün Gıda, dükkânının girişine "İsrail mallarını satmayacağım" yazısı astı.

Adapazarı Maşukiye'de faaliyet gösteren Yazıcılar Market de vatandaşların boykot listesine aldığı ürünleri satmama kararı verdi.

Marketin sahibi Muhammed Ali Yazıcı, İsrail katliamından önce boykot listesinde yer alan bir markanın ürünlerini haftada iki kez sipariş ettiklerini belirterek, "10 gündür yeni mal almıyorum. Tüketici de bu ürünü satın almaktan vazgeçti. Muadil markalara yönlendi" dedi.

Küçük bir işletme olmasına rağmen bu kararı verirken ciro kaybını hiç gözetmediğini de söyleyen Yazıcı, "Cirolar arttığı, işler büyüdüğü zaman ticaret yapanların duyguları köreliyor. Büyük zincirlerin ciro endişesi içinde olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu. 

Yerli ürüne hücum

Raflarından boykot edilen ürünleri kaldıran bakkalların, bunların muadili yerli markalara yöneldiği belirtildi. Stoklarda özellikle içecek kategorisinde bazı yerli ürünlerin kalmadığını söyleyen Yazıcı, "Satın alma zorluğu yaşamamıza rağmen boykotta kararlıyız" şeklinde konuştu. Zincir marketlerin ise boykota katılmama nedenlerinin "Ciro endişesi" olduğu belirtiliyor. Bu marketlerin tedarikçilerle kurdukları iletişimin bozulmasından korktuğu söyleniyor. 

Akçay'ın çağrısı yanıtsız kaldı

Kim Marketler Zinciri'nin Genel Müdürü Hamit Akçay'ın geçtiğimiz günlerde tüm perakende sektörüne yaptığı İsrail'i destekleyen firmaların ürünlerini tespit etme ve bunları satmama çağrısı da yanıtsız kaldı.

Akçay, hiçbir market yöneticisinden geri dönüş almadıklarını söyledi. Tüketicilerden gelen şikâyet maillerinin arttığını da belirten Akçay, "İsrail'in Gazze'ye yaptığı saldırılar artınca mail yağmuru başlıyor. Facebook, Twitter'dan bana ulaşan tüketiciler var. Amacımız kahramanlık yapmak değil. Doğru bir boykot listesi oluşturulmalı. Böylece sosyal medyada İsraille alakası olmayan markaları karalamanın da önüne geçmiş oluruz" şeklinde konuştu.

Toplu değil bireysel tepki

Hamit Akçay, perakendecileri ve sivil toplum kuruluşlarını organize olarak işin içine katmayan hiçbir boykotun etkili olmayacağını söyledi. Ancak hatırlanacağı gibi geçen hafta TESK'in yaptığı boykot toplantısından da hiçbir ses çıkmamıştı. Başkan Bendevi Palandöken, toplantı sonrası yaptığı açıklamada boykotton hiç söz etmemişti.

 

SABAH

boykot
 // seyit çöken
hayır katılmıyorum çünkü bizim konyada bakkal destek vermiyor hala satıyorlar marketler zaten satıyorlar satmayan boykota destek veren biyer bulursam konyada bende alıverişlerimi orda yapacagımve satanlarıda boykot etmek lazım.....
...
02 Ağustos 2014 Cumartesi 14:01
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler