YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'e bir tepki de Akdoğan'dan
Başbakan Yardımcısı Akdoğan, İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'ya baskınını değerlendirirken, "Kirli postallarınızla o kutsal mekanları kirletemezsiniz ancak kendiniz kirlenirsiniz" dedi.
İsrail'e bir tepki de Akdoğan'dan
06 Kasım 2014 / 19:47 Güncelleme: 06 Kasım 2014 / 20:20

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, AK Parti İl Başkanlığınca, Ankara Büyükşehir Belediyesi Ala Tesisleri'nde sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin iştirakiyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, sivil toplum kuruluşları ile dayanışmaya verdikleri öneme işaret etti.

İstişarenin kendileri için büyük önem taşıdığını, ülkenin ortak akılla yönetilmesinin, sadece siyasi kadroların ortak akıl üretmesi anlamına gelmediğini, buna sivil toplum kuruluşlarının da dahil edilmesi gerektiğini ifade eden Akdoğan, 12 yıldır istişareye önem vererek, sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelerek süreci devam ettirdiklerini anımsattı.

Sivil toplum kuruluşlarının kendilerine bu süreçte çok önemli katkıda bulunduğunu, ahlaki ve kararlı bir duruş sergilediğini kaydeden Akdoğan, bunun bir siyasi partiye sahip çıkmak şeklinde değil, ülkenin geleceğine, ortak geleceğe sahip çıkmak anlamında yapıldığını dile getirdi.

Akdoğan, oynanan oyunları etkisiz hale getirmek için sivil toplum kuruluşlarının kenetlenerek dik duruş sergilediğini, bunun takdire şayan olduğunu, hem millet iradesine hem demokrasiye sahip çıkıldığını söyledi.

Bunun bir parti meselesi olmadığını, dünyanın dört bir yanındaki duaların parti meselesi olmadığı için edildiğini kaydeden Akdoğan, insanların başı sıkışınca yardımın Türkiye'den gittiğini, burada siyasi hareketi aşan bir durum olduğunu, sivil toplum kuruluşlarının da bunu gördüğü için kendilerine destek verdiğini belirtti.

İsrail'in Mescid-i Aksa'ya baskını

Konuşmasında, İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'ya baskınını da değerlendiren Akdoğan, bunun kabul edilebilir yanı olmadığını, 21. yüzyılda bu kadar fütursuz, pervasız bir olayın yaşanamayacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, "Bir barış şehrine, barış mescidine, semavi dinlerin ortak kutsal alanı olan bir yere siz postallarınızla girip orayı kirletmeye çalışacaksınız. O kirli postallarınızla siz o kutsal mekanları kirletemezsiniz ancak kendiniz kirlenirsiniz. Bu, yoldan çıkmış bir hükümetin, yönetimin yapabileceği bir uygulamadır" dedi.

Bir grup veya örgütün yoldan çıkabileceğini, fanatik olabileceğini, bunlarla mücadelenin daha kolay olduğunu kaydeden Akdoğan, "Ama bir devlet, hükümet, yönetim yoldan çıkarsa, sapkın davranışlar sergilerse, zulüm yapmaya başlarsa o zaman ne olacak? İşte o zaman bütün insanlığın bir araya gelmesi gerekiyor. Ortak bir tavır takınması gerekiyor" diye konuştu.

Akdoğan, İsrail'deki zalim yönetimin, bu zulümleri kutsal mekanlarda sergilediği fütursuz tavır ve barbarlıkla da ortaya koyduğunu ifade ederek, dünyanın gündemi Suriye, Irak, Kobani olaylarına kaymışken bunun bir fırsatçılık olduğunu dile getirdi.

İşgalci, tek tipçi, etrafındaki her şeyi yok etmeye alışan bir zihniyetin, kendini dünyanın merkezine koyan ve kendinden başka hiç bir şeyi kabul etmeyen bir anlayışın hükümet olması halinde herkese zulmedeceğini vurgulayan Akdoğan, "Eğer bugün Ortadoğu'da Arap Baharı tersine döndüyse, milletin seçtiği iktidarlar darbeyle devrildiyse, zalim rejimler halklarını öldürmeye devam ediyorsa, burada demokrasiden korkuluyorsa bunun iki sebebi var. Bir tanesi otoriter rejimlerin demokrasiden, halkın iradesinden korkmasıdır ve ikinci de İsrail'dir" şeklinde konuştu.

İsrail'in, bölgedeki ülkelerde halkın iradesinin yönetime yansıması halinde kendi sapkınlıklarına seyirci, zulümlerine sessiz kalınmayacağını bildiğini, bu yüzden demokrasiden korkulduğunu anlatan Akdoğan, birçok bölgede yaşanan olumsuzluğun ardında bu anlayışın bulunduğuna dikkati çekti.

"Bütün bunlar olurken Türkiye olarak biz bu çalkantılı bölgede güven ve istikrar abidesi olarak pozisyonumuzu korumak durumundayız" diyen Akdoğan, bölgede çalkantıların yaşandığı diğer ülkeleri örnek vererek, birlik ve bütünlüğün, iç barışın korunması, güçlü ve zengin olunmasının her açıdan önem taşıdığını vurguladı.

Bölgede başı sıkışanın Türkiye'ye kaçtığını, Türkiye'den medet umduğunu, bu yüzden ülkenin güçlü olması gerektiğini kaydeden Akdoğan, oynanan oyunlara dikkati çekerek bunlara karşı ortak duruş ve kararlılık ortaya konmasının önem taşıdığını bildirdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler