YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'den bir adım daha...
İsrail'den bir adım daha...
25 Haziran 2010 10:01
İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ambargoyu yumuşatma kararıın ardından İsrail Gazze ile ilgili bir adım daha attı...

Gazze'ye yönelik ablukasını yumuşatma politikasının ardından, İsrail'den Gazze'ye gidecek yabancı devlet adamlarını engelleme uygulamasında da politika değişikliği geldi. İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, İtalyan mevkidaşı Franco Frattini'ye, Avrupalı dışişleri bakanlarından bir heyet oluşturup Gazze'ye gitmesi çağrısında bulundu. Ancak Gazze'ye gidecek diplomatlardan, bölgede yönetimi elinde bulunduran Hamas yetkilileriyle görüşmemeleri, yine ön koşul olarak öne sürülüyor.

İsrail Kanal 2 televizyonunun haberine göre Lieberman, "Gazze'yi ziyaret edin" önerisini Frattini'ye Roma'daki görüşmesi sırasında yaptı.

İsrail daha birkaç gün önce, İsrail'i ziyaret eden ve Gazze'de Alman yardımlarıyla kurulan bir su arıtma tesisiyle ilgili çalışmaları yerinde görmek amacıyla bölgeye geçmek isteyen Alman Kalkınma Bakanı Dirk Niegel'e izin vermemişti.

Niebel'e Gazze izni verilmemesi İsrail basınında pek yer almamış, ancak Niegel Almanya'daki açıklamalarında İsrail'i eleştirmişti.

Frattini-Lieberman görüşmesine ilişkin bilgi veren kaynaklara göre Lieberman, görüşmede İtalyan bakana, Avrupalı dışişleri bakanlarından bir grup oluşturup Gazze'ye gitmesini salık verdi. Lieberman'ın bu önerisini İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Adalet Bakanı Yaakov Neeman ile müzakere ettiği de söyleniyor.

Lieberman'ın Frattini'ye önerisinin İtalyan bakan tarafından da olumlu karşılandığı belirtildi.

Aynı kaynaklara göre, Gazze'yi ziyaret edecek Avrupalı dışişleri bakanları Hamas yetkilileriyle görüşmeyecek. Gazze'ye ziyaret imkanı verilmesiyle, dışişleri bakanlarının Gazze'deki durumu kendi gözleriyle görerek "bölgede insani kriz bulunmadığını" anlamalarının amaçlandığı belirtiliyor.

Gazze'ye gidecek bakanların, Filistinli militanların roket saldırılarının hedefindeki sınır kenti Sderot'u, ayrıca denizden Gazze'ye gelecek yardımların kontrolden geçirileceği Aşdod limanı ile Gazze-İsrail arasındaki sınır geçiş noktalarını da ziyaret etmelerinin öngörüldüğü de kaydedildi.

Netanyahu hükümeti, göreve geldiğinden bu yana İsrail'e gelip Gazze'yi de ziyaret etmek isteyen yabancı devlet adamlarına, resmen açıklanmamış fiili yasak koymuş, aralarında Türkiye, Fransa, İrlanda'nın da bulunduğu bazı ülke dışişleri bakanlarının, İsrail'e gelmeleri halinde Gazze'yi ziyaret etme talepleri geri çevrilmişti.

İsrail hükümetinin, bu tür ziyaretlerin bölgede 2007 yılı ortalarından bu yana yönetimi elinde bulunduran Hamas'ın "meşruiyetini sağlamlaştıracağı" gerekçesiyle aldığı bu uygulama yasağına rağmen, İsrail'in 2008 yılı sonundaki Dökme Kurşun operasyonunun ardından, geçen mart ayında BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile birkaç Avrupalı diplomatın ve bazı Amerikalı senatörlerin Gazze'yi ziyaretlerine imkan verilmişti. (A.A.)

ne günler yaşıyoruz???
 // ibrahim çelikoğlu
Üç bin yıl evvel Filistin'de yahudi varmış.Terk etmiş gitmiş,topraklara sahip çıkmamış.Çocuğu,cocuğunun cocuğu,cocuğu,cocuğu,soyu Alman,Polen,Rus,ABD hepsini karıştırmış.Ve.Gelmiş benim inimin inisi buradymış,buralar benim.Kime demiş?-Orada yaşamını sürdüren ahaliye..
Öldürmüş,taşla kemiklerini kırmış.Ve bugün;Gelin görün hapisanede herşey düzgün gidiyor"diyebiliyor.Filistinliler acının acısını çekiyor.Kendilerini savunacak güçleri olmadı...
25 Haziran 2010 10:33
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler