YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'de Türk uçak gemisi alarmı!
Jerusalem Post gazetesi, Türkiye'de 'ilk yerli uçak gemisi' olarak tanınan 'Havuzlu Çıkarma Gemisi' projesinin uygulamaya geçirilmesi yolunda ilk adımın İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesiminin tüm güvenlik hesaplamalarını altüst ettiğini yazdı.
İsrail'de Türk uçak gemisi alarmı!
05 Şubat 2014 / 15:31 Güncelleme: 05 Şubat 2014 / 17:15

İsrail'in en büyük gazetesi Jerusalem Post, Türkiye'de 'İlk yerli uçak gemisi' olarak tanınan Havuzlu Çıkarma Gemisi ihalesinin tamanlanarak projenin uygulamaya geçirilmesi yolunda ilk adımın atılmasının İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesiminin tüm güvenlik hesaplamalarını altüst ettiğini yazdı.

Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısının geçen ay yaptığı açıklamaya göre, 'Milli' ve 'Gemi' kelimelerinin kısaltılarak birleştirilmesi ile oluşturulan 'MİLGEM Projesi' kapsamında yapılan ihaleyi Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan'a ait olan Sedef Denizcilik şirketi kazandı.

Jerusalem Post gazetesinde Michael Tanchum imzasıyla yayınlanan yazıda, Türkiye'nin bu kararla Doğu Akdeniz'deki dengeleri değiştirme yolunda önemli bir adım attığı belirtilerek, Türkiye'nin uçak gemisi olarak da fonksiyon görebilecek olan çok amaçlı amfibi saldırı gemisi ihalesini tamamlayarak Doğu Akdeniz'de potansiyel olarak beklenmedik bir deniz üstünlüğüne kavuştuğu belirtildi.

Gazete, bu kararla beraber İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ın tehdit algılarının arttığını bildirdirken, "İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ın tehdit algılamalarının artması, İsrail'in doğalgazını daha önce planladığı şekilde Güney Kıbrıs'taki LNG terminali üzerinden Yunanistan yoluyla Avrupa'ya mı, yoksa denizaltından bir boru hattıyla Türkiye'ye mi sevk edeceğine ilişkin kararını etkileyecek" diye yazdı.

Deniz Kuvvetleri Eski Komutanı Emekli Oramiral Murat Bilgel'in 2012 yılı Mart ayında Türkiye'nin stratejik hedefinin kıyılarda değil aynı zamanda açık denizlerde harekat yapmak olduğuna dair sözlerine atıfta bulunan Jerusalem Post, burada açık denizle Doğu Akdeniz'in kast edildiğini belirtti.

Gazetede yeni LHD gemisinin Sedef Tersanesi'yle İspanyol Navantia şirketi tarafından inşa edileceğine ve İspanyol Deniz Kuvvetleri tarafından kullanılan Juan Carlos I sınıfı L-61 gemisinin aynısı olacağına değinildi.

 Haberde "Türkiye, İspanya'nın ardından bu sınıftaki bir gemiye sahip olan ikinci ülke olacak.Türk Donanması'na açık deniz yeteneği kazandıracak olan yeni LHD, Doğu Akdeniz'deki dengeleri değiştirecek." denildi.

Son olarak LHD'nin Türkiye'nin mevcut deniz kuvvetiyle birlikte Ankara'ya Kıbrıs ve İsrail'in açık denizdeki doğalgaz sahalarına güç nakletme yeteneğini kazandıracağı ve kısa vadede bölgeyi kontrol etmesine imkan sağlayacağı söylendi.

Bunun da İsrail'in açık denizden, yani Tamar ve Leviathan sahalarından çıkardığı doğalgazı nasıl ihraç edeceğine ilişkin kararını etkileyeceği iddia edildi.

Türkiye'nin yeni uçak gemisi ve hizmete sokmayı planladığı diğer deniz unsurları daha devreye girmeden Doğu Akdeniz'deki stratejik dengeyi değiştirdiği gibi, Türkiye'nin komşularına dayatacağı taleplerin de değişeceği söylendi.

00:33
 // TİMSAH
Şimdi onlar düşünsün. Silah yerli olunca, taklaya geldiler, kambalak oldular....
06 Şubat 2014 00:33
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler