YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'de çakma Ayder Yaylası
Doğu Karadeniz bölgesine turist gibi gelenler arasında çok sayıda endemik bitki kaçakçısı olduğunu söyleyen Doç. Dr. Şengül Alpay Karaoğlu, İsrail'de Ayder Yaylası'nın 'çakma'sının kurulduğunu ileri sürdü.
İsrail'de çakma Ayder Yaylası
04 Ocak 2012 / 07:40 Güncelleme: 04 Ocak 2012 / 07:46

 

Rize Üniversitesi Pazar Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Şengül Alpay Karaoğlu, Doğu Karadeniz'de yoğun bir endemik bitki kaçakçılığı olduğunu ifade ederek, 'Şu anda kaçak bitki sadece gümrüklerde ihbar varsa yakalanıyor. Yakalananlar da buz dağının görünen kısmı' dedi.

TURİST DEĞİL KAÇAKÇI

Doğu Karadeniz'e gelen bazı kişilerin neden direkt yaylalara gittiğinin sorgulanması gerektiğine dikkati çeken Karaoğlu, 'Adamın biri yaylaya gidiyor, 'turizm yaptı, indi' diyoruz. Ama geliş sebepleri aslında çok farklı. Eskiden bu bitkileri çalarken gövdesini çalıyorlardı ve bu görülebiliyordu. Ama günümüzde buna ihtiyaç duyulmuyor artık kaçakçı bitkinin kök saçağından gözle görülemeyecek bir parça alıyor, kulağının arkasına saklayarak kaçırıyor. Bunlar bilimsel gerçekler' diye konuştu.

Karaoğlu, bitki kaçakçılarının 'hangi bitkinin, hangi yaylanın hangi noktasında olduğunu çok iyi bildiğine ve özel aletlerle bitkinin doğal değerlerini araştırdıklarına' dikkati çekerek, 'O bitkinin küçük bir kesitinin alınması yeterli oluyor. Bununla milyonlarca DNA üretilip bize satabiliyor. Bugün İsrail'de bir Ayder Yaylası var. Ayder'in bir minyatürünü oraya kurmuşlar. Bu bilinen bir gerçek. Bölgede yetişen hemen hemen her bitkinin bir kopyasının İsrail'de olduğuna inanıyorum. Bölgenin iklim şartlarının aynısını oluşturup, Ayder tepesi yapmışlar' dedi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler