YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail üç konuda özür diledi
Paris'e giden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İsrail'in üç konuda özür dilediğini belirtti.
İsrail üç konuda özür diledi
14 Nisan 2013 / 08:46 Güncelleme: 14 Nisan 2013 / 08:50

Üç günlük program çerçevesinde Paris'e gelen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bahçeşehir Üniversitesi "Medeniyet Araştırmaları Merkezi" ve TRT'nin işbirliğiyle hazırlanan "Batı'ya Doğru Akan Nehir" belgeselinin UNESCO'da gösterimi öncesi bir konuşma yaptı.

Kendisinden önce konuşma yapan Fas Kralı'nın Başdanışmanı ve Faslı bir Yahudi olan Andre Azoulay'ın Akdeniz'de yaşanan Müslüman-Yahudi gerginliğine değinen sözlerine cevaben konuşan Arınç şunları söyledi: " Türkiye ile İsrail arasında ilişkiler bozulmuş ve zaman zaman gerginliklere yol açan olaylar cereyan etmiş olabilir. Ama kesinlikle herkes emin olmalı ki bu, tamamen hükümetler arasındaki ilişkilerin iyiliği ve kötülüğü ile ilgilidir. Yoksa müslümanlar ile yahudiler arasında veya Türklerle Museviler arasında bir husumeti bir kavgayı kesinlikle ortaya koymaz.” diye konuştu.

Yahudiliğinden veya Museviliğinden dolayı kesinlikle reddetme, ötekileştirme ve inkar etme bizim politikalarımız içerisinde mevcut değildir diyen Arınç ; ” İsrail hükümetinin gerek Filistin'e karşı gerek Türkiye'ye gerek Ortadoğu'daki tüm faaliyetlerine karşı bizim eleştirilerimiz olabilir ama sevinerek söyleyebilirim ki İsrail hükümeti Türkiye'nin üç konuda da taleplerini kabul etmiş, resmen özür dilemiştir. Bu bence çok olumlu ve çok sevindirici olması gereken bir davranıştır. Sayın Obama ve Sayın Netanyahu'nun bu açıklamalarının Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkileri normalleştireceğine ve bu normalleşmenin de bölgemizdeki barışın tesisi için çok olumlu gelişmelere yol açacağına inanıyorum .” şeklinde konuştu.

“1492’de İspanya'da reddedilen Yahudiler Türkiye topraklarına kabul edildi“

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç sözlerine şöyle devam etti : “Bu yüzden kesinlikle İsrail'e karşı olan sevginizi bir Yahudi olmanız dolayısıyla düşüncelerinizi çok iyi anlıyorum ancak unutmayın 1492'de İspanya'dan reddedilen Yahudileri Türkiye topraklarına kabul eden ve 500. yıl vakıflarıyla bugün hala o misafirperverliğe şükranlarını ifade eden insanlar adına konuşuyorsunuz. Ben de ülkemde farklı inanç gruplarından ve azınlıklarla ilişkilerden sorumlu bir bakanım. Almanya'daki toplantıya Musevileri temsil eden bir cemaat başkanı, Rum Ortodoks Patrikleri'ni temsil eden bir değerli beyefendi ile ve Süryanileri temsil eden bir din adamı ile katılmıştım. Onlar da konuşmalar yaptılar. Türkiye geçmişte yaşanan olumsuzlukların üstünü kapatan ve artık birlikte yaşamanın, kendi özgürlüklerini koruyarak farklılıkları zenginlikler olarak kabul eden ve birlikte yaşamanın en güzel örneğini verecek bir noktada bulunuyoruz."

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler