YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail pişkinliğe devam ediyor
İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, yaptığı açıklamada pişkinliğe devam etti.
İsrail pişkinliğe devam ediyor
01 Haziran 2010 / 21:07 Güncelleme: 01 Haziran 2010 / 21:32

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Gazze'ye yardım götüren gemilere yapılan saldırı ve BM Güvenlik Konseyinin aldığı kararla ilgili olarak BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun'la telefonla görüştü ve uluslararası toplumu şikayet etti.

Lieberman, ''iki yüzlü'' ve ''çifte standartlı'' olarak nitelendirdiği uluslararası kamuoyunun sadece İsrail'e yüklendiğini öne sürdü.

İsrail Dışişleri Bakanlığından verilen bilgiye göre, Lieberman, Ban ile telefon görüşmesinde, Tayland'da, Afganistan'da, Pakistan, Irak ve Hindistan'da, son bir ay içinde 500'den fazla kişinin öldüğünü belirterek, uluslararası toplumun buralarda meydana gelen ölümler karşısında sessiz ve pasif kaldığını, genellikle olayları görmezden geldiğini ileri sürdü. Lieberman, uluslararası toplumun sadece İsrail'i, ''hem de savunma eyleminden dolayı kınadığını'' savundu. Dün meydana gelen olayla ilgili olarak Lieberman, ''İsrail askerlerinin kendini savunmaları hakkı bulunduğunu'' öne sürdü.

Lieberman, ''bir grup eşkıya çetesi ve terör destekçisi'' olarak nitelediği kişilerin, bıçaklarla demirlerle sopalarla çatışmaya hazırlandığını savundu.

Filodakilerin öncelikli niyetinin İsrail'in egemenlik haklarını kırmak ve provokasyon yaratmak olduğunu iddia eden Lieberman, ''Bu yardımların düzenli bir şekilde (Gazze'ye) transferi için Türk hükümetine yapılan tüm tekliflerin de filo organizatörleri tarafından geri çevrildiğini'', aynı şekilde Gilad Şalit'in uluslararası Kızılhaç tarafından ziyaret edilmesine ilişkin teklifin de reddedildiğini belirtti.

Lieberman, ''BM Güvenlik Konseyinin kararının da bu çerçevede kabul edilemez olduğunu'' kaydederek, bunun Orta Doğu'da barış ve istikrarın geliştirilmesine yönelik herhangi bir katkı sağlamayacağını öne sürdü. AA

Sağdan vurup soldan çıkıyor
 // Yusuf Kılınç
Uluslar arası denizde sen ne diye haydutluk yapıyorsun ki onlarda sana saldırıyor saldırganda yok ama varsa eğer demi bence büyük elçilerini derhal kapı dışarı etmek gerek....
02 Haziran 2010 01:49
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler