YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail özür diledi
İsrail özür diledi
14 Ocak 2010 00:02
Alçak koltuk krizi sonrası İsrail''den beklediğimiz özür geldi

Türkiye ile İsrail krizinde Cumhurbaşkanı Şimon Peres devreye girdi ve Peres'in isteği üzerine İsrail Dışişleri Bakanlığı Türkiye'ye resmi özür mektubu gönderdi.

İsrail'in Kanal 10 televizyonu, Dışişleri Bakanlığının hazırlığı, özür içeren mektubu Türkiye'ye gönderildiğini bildirdi.

Edinilen bilgiye göre, özür dileme kararını Cumhurbaşkanı Peres ile Başbakan Binyamin Netanyahu birlikte aldılar.

Öte yandan, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da bir açıklama yaparak, ''Konunun çözüldüğü umudunu taşıdığını" belirtti. Netanyahu, mektubun kaleme alınmasına bizzat katıldı.

İŞTE MEKTUBUN İÇERİĞİ

Dışişleri Bakanlığı, İsrail'den beklenen özrün ''Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon'un Büyükelçi Oğuz Çelikkol'a muhatap mektubu'' ile taraflarına iletildiğini bildirdi.

Bakanlık, mektupta şu hususların vurgulandığını kaydetti:

''Şahsınıza ve Türk halkına saygılarımı iletir ve çeşitli konularda farklı görüşlere sahip olmamıza rağmen, sizi temin ederim ki bunlar, hükümetlerimiz arasında açık, karşılıklı ve saygıya dayalı diplomatik kanallardan ele alınması ve çözümlenmesi gerekir.

Sizi küçük düşürmek gibi bir niyetim hiçbir şekilde yoktu. Girişimimin yapılış biçimi ve algılanışı nedeniyle özür dilerim. Lütfen bunu büyük saygı duyduğumuz Türk halkına iletiniz."

Habere dair diğer gelişmeler

İsrail radyosunun haberine göre, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün "İsrail'in özür dilememesi halinde büyükelçinin geri çekileceği" yönündeki açıklamasından sonra İsrail Dışişleri Bakanlığının üst düzey yetkilileri, Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon'un dün gece yarısı ve Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın bugün Lefkoşa'da yaptıkları açıklamaların ardından yeni bir açıklama olmayacağını söylediler.

İsrail Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, "Buna rağmen Ankara  büyükelçisini geri çekmeye karar verirse, bu kendi hakkıdır" dediler.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, dün gece yarısı yaptığı açıklamada genel bir ifade kullanarak, "Amacım elçilerin onurlarıyla oynamak değildir" demişti. Ayalon, "Protestosunun Türkiye'nin İsrail karşıtı saldırılarına yönelik olduğunu" belirterek, bundan sonra yabancı diplomatlara protestolarını daha diplomatik yollarla bildireceğini  kaydetmişti.

Ayalon'un bu açıklaması, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'dan da destek görmüş, Netanyahu Ayalon'un "özür açıklamasından duyduğu memnuniyeti" belirtmesine karşın, Ayalon'un Türkiye'ye yönelik protestosunda haklı olduğuna inandığını ifade ederek, "Ancak bu, daha diplomatik yollarla dile getirilmeliydi" demişti.

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ise resmi bir ziyaret için gittiği Kıbrıs Rum kesiminde, Türkiye ile yıllardır iyi ilişkiler içinde olduklarını, İsrail'in Türkiye ile çatışma istemediğini, ancak Türkiye'nin de İsrail'e karşı saygı göstermesi gerektiğini söylemişti.

Lieberman, "Biz Türkiye'ye saygı gösteriyoruz ve aynı şekilde karşılık görmeyi bekliyoruz" ifadelerini kullanmıştı. AA

İSRAİL DEN FİLİSTİNİN HESABI SORULMALI !
 // BATUHAN
Arab alemine karşı Türkiye ile iyiyiz yine biz bildiğimizi yaparız,sizler haklıda olsanız yalnızsınız Türkiye bizimle müttefiktir,ancak biraz daha Türkiyeye yaklaşmayın onlar bizi dünyaya rezil ediyorlar, ayrıca silah satın almanızda da sakınca yok çünki yine bize çalışmış olursunuz,görüyorsunuz zaten mısırda bizden, arabistanda ses çıkaramıyor nekadar öldürürsek kardayız.Sakın Türkiyeyi darıltmayın islam alemini uyandırmasın ki işimiz zorlaşacak gib...
14 Ocak 2010 09:22
!!!
 // mehmet durukan
Bir ülkeyi özür diletecek kadar küçük düşüren davranışlara sebebiyet veren sorumlu makamlarda bulunanlara herhalde ilgili devletler bir bilet kesecektir....
14 Ocak 2010 08:56
KAN EMEN BİR VAMPİR GİBİ!
 // Gündüz Alp
YAŞANANLAR BİR YANA,YUKARIDAKİ RESİMDE İKİ ŞEY GÖRÜYORUM
1.'Sİ İSRAİL'LİNİN OLDUKÇA KABA VE VAHŞİ DURUŞU,
2.'Sİ İSE KÖKLÜ BİR GELENEĞİ OLAN VE NEZAKETİNDEN BİRŞEY KAYBETMEMİŞ ONURLU VE SAYGIN TÜRK DURUŞU.
HERKES KENDİNE YAKIŞANI YAPIYOR.
DİĞER TARAFTAN TUZAK KURANLARA ALLAH(cc)TA TUZAK KURAR.
YİNE ALLAH DİLEDİĞİNİ AZİZ DİLEDİĞİNİ İSE REZİL EDER.
GÜÇ İSE HER ZAMAN NÜKLEER GÜÇ DEĞİLDİR.
ASIL GÜÇ İMAN GÜCÜDÜR VE BEN BU GÜC...
14 Ocak 2010 03:38
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler