YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'İsrail listesi provokasyon'
Davutoğlu: İsrail'in 'kültürel miras' listesi provokasyon
'İsrail listesi provokasyon'
02 Mart 2010 / 23:54 Güncelleme: 02 Mart 2010 / 23:56

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'in Batı Şeria'daki iki İslami eseri kültürel miras listesine almasının provokasyon olduğunu söyledi. Davutoğlu, Kudüs ve Batı Şeria'da yaşanan son gerginliklerin de Ortadoğu barışını tehdit ettiğinin altını çizdi.
 

İki ülke arasında 2007 yılında imzalanan Stratejik Diyalog Mekanizması çerçevesinde Mısır'da bulunan Davutoğlu, ilk olarak Şarm el Şeyh'te Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile bir araya geldi. İki ülke ilişkileri ve bölgesel konuların masaya yatırıldığı görüşmeden sonra Geyt'le birlikte Kahire'ye dönen Davutoğlu, daha sonra yaklaşık 1,5 saat süren heyetler arası görüşmelere başkanlık etti. Davutoğlu ve Geyt, görüşmesinin ardındann ortak basın toplantısı düzenledi. İki bakan daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.
 

Stratejik Diyalog Mekanizması'nın sadece ekonomi ağırlıklı olmadığına işaret eden Geyt, Karadeniz'den Körfez'e tüm bölgenin bu çerçevede değerlendirildiğini vurguladı.
 

 Davutoğlu ise, bölgesel tüm konuları görüştüklerini ifade etti. İki ülke ile stratejik ilişkilerin gelişmesine çok büyük bir önem verdiklerine işaret eden Davutoğlu, Mısır'ı stratejik bir ortak olarak gördüklerinin altını çizdi.
 

İki ülke arasında sürekli bir diyalogun söz konusu olduğuna işaret eden Davutoğlu, özellikle de ticari alandaki ilişkilerin çok sevindirici olduğunu belirtti. "Ortadoğu barış sürecine ivme kazandırılması gerektiğine inanıyoruz." diyen Davutoğlu, bu konuda Mısır'ın çabalarını takdirle karşıladıklarını ve Ortadoğu barış sürecinde de ortak çalışmaya kararlı olduklarını söyledi.
 

Irak seçimlerinin barışçıl bir ortamda gerçekleşmesine büyük bir önem verdiklerini vurgulayan Davutoğlu, şunları söyledi: "Hangi siyasi görüşe, mezhebe sahip olurlarsa olsunlar tüm Iraklılar bizim kardeşimizdir. Tüm gruplar bu seçimlerde yer almalıdır. Irak'ın toprak bütünlüğünü, siyasal bütünlüğünü, tüm Iraklıların katılacağı siyasi bir yapı istiyoruz. Önümüzdeki seçimler de umarız böyle bir yapıyı ortaya koyar."
 

Türkiye'nin Suriye ve İsrail arasında yeniden arabulucu olup olmayacağı yönündeki soruya da Davutoğlu, "Biz tarafların talebi durumunda görüşmeleri tekrar başlatmaya hazırız. Güçlü bir siyasi irade oluşsun ve talep oluşsun istiyoruz. Müzakere kanallarının açılmasına büyük bir önem veriyoruz. Belirsizlik ancak bu şekilde aşılır." şeklinde cevap verdi.
 

Arap Birliği Dışişleri Bakanları toplantısına da katılacak olan Davutoğlu'nun Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'la da bir araya gelmesi bekleniyor. Davutoğlu, Mısırlı gazetecilerle bir araya geldikten sonra Mısır'daki dünyaca ünlü Kahire Amerikan Üniversitesi'nde de Türk dış politikasını anlatacak.
 

Davutoğlu, akşam saatlerinde de Yunus Emre Kültür Merkezi'nin açılışını yapacak. CHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler