YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail ile ilişkilerde yavaş da olsa bir gelişme var
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ile İsrail ilişkileri üzerine sorulan bir soruya, "Yavaş da olsa bir gelişme var. Biraz sessiz gidiyor ancak heyetler biraraya gelip görüşüyorlar" yanıtını verdi.
İsrail ile ilişkilerde yavaş da olsa bir gelişme var
04 Ekim 2013 / 12:20 Güncelleme: 04 Ekim 2013 / 12:22

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ortadoğu'da barışın kalıcı olarak sağlanması için kimyasal silahların tasfiye edilmesi gerektiğini söyledi. Gül, "Ortadoğu'nun tamamen kimyasal silahlardan arındırılması, Ortadoğu'da kalıcı bir barışı gerçekleştirecek tek yoldur. Bu açıdan kimyasal silahların tasfiyesi, çok büyük düşüncelerin, çok daha geniş bir vizyonun adımı olabilir." dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Beşiktaş'taki Renaissance İstanbul Bosphorus Hotel'de düzenlenen 4. İstanbul Forumu'nun açılışına katıldı.

Programda konuşan Gül, Ortadoğu'da yaşanan iç isyanlara değindi. Gül, "Ortadoğu'daki tüm kitle imha silahlarının tasfiyesini sağlayacak bir güvenlik mimarisinin oluşturulması yönündeki ilk adımı teşkil etmesini ümit ederim. Bu çok ayrı bir konu. Ortadoğu'nun tamamen kimyasal silahlardan arındırması, Ortadoğu'da kalıcı bir barışı gerçekleştirecek tek yoldur. Bu açıdan kimyasal silahların tasfiyesi, çok büyük düşünceleri çok daha geniş bir vizyonun adımı olabilir." şeklinde konuştu.

ABD ve İran liderlerinin başlattıkları temasları değerlendiren Gül, "Bunları önemli buluyor ve destekliyoruz. Başta Suriye olmak üzere bölgedeki diğer sorunların çözümüne de bu yakınlaşma iyi niyetli ve netice verici bir şekilde gelişirse, çok katkısı olacağına samimi bir şekilde inanıyorum.

Öte yandan Suriye konusu maalesef kimyasal silah tasfiyesine indirgenemeyecek kadar büyük bir bölgesel ve uluslararası mesele niteliğindedir. Suriye'deki bu büyük insanlık dramının bölgesel istikrar ve güvenliği tehdit eden iç savaşın artık bir an önce bitmesi gerekmektedir. Ancak son dönemde Suriye'de bu ülkedeki iç çatışmanın bir sonucu olarak radikal ve aşırı unsarların varlığının özellikle ABD ve bazı kamuoyunda bazı tereddütlere yol açtığını görüyorum." ifadelerini kullandı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler