YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail ile anlaşma sağlandı mı?
Gazze'ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisine saldırarak 9 Türk vatandaşımızı şehit eden İsrail'in şehit ailelerine ödenecek tazminat ve Gazze'ye yapılacak insani yardımlara izin verme konusunda Türkiye ile anlaşma sağladığı iddia edildi.
İsrail ile anlaşma sağlandı mı?
03 Mayıs 2014 / 15:30 Güncelleme: 03 Mayıs 2014 / 15:30

Takvim'de yer alan habere göre, İsrail'in önde gelen gazetelerinden Yedioth'a göre, üst düzey bir siyasi kaynağın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Salı günü Charlie Rose ile mülakat sırasında sarfettiği, "anlaşma yakın" olduğu sözlerini "doğruladı". Aynı kaynak İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun anlaşmayı, oylanması için kabineye sunmasının beklendiğini ifade etti.

Aynı kaynak "Erdoğan, İsrail ile barışmak ve ilişkiyi normalleştirmek için doğru zamanın olduğunu hissediyor. Bu kesinlikle olumlu bir gelişme. Türkiye önemli bir bölgesel müttefik ve İsrail ile ilişkilerin yeniden tesis edilmesi çok önemli, özellikle Ortadoğu'daki bu türbülanslı dönemde" ifadelerini kullandı.

Haberde İsrail'in, Mavi Marmara baskınında öldürülenlerin ailelerine ve yaralananlara toplam 21 milyon dolar tazminat ödeyeceği, Türkiye'nin ise operasyondan sorumlu İsrailli komutanlar hakkında hukuki işlem yapılmayacağını taahhüt ettiği belirtiliyor. Gazete, iki ülke arasında varılan "sözlü mutabakat" uyarınca İsrail'in, Türkiye'ye Gazze'de bir hastane inşa etmeye ve insani yardım yapmaya olanak sağlayacağını yazdı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler