YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail Gazze'ye Özgürlük Filosuna orada saldıracak!
İsrail Gazze'ye Özgürlük Filosuna orada saldıracak!
29 Haziran 2015 04:05
İsrail donanmasının, Gazze ablukasını kırmayı ve yardım malzemesi götürmeyi amaçlayan 3. Özgürlük Filosu'na müdahale planının detayları ortaya çıkmaya başladı.

İsrail'de İbranice olarak yayınlanan Yediot Ahronot gazetesinin haberine göre, filoyu ele geçirmek için hazırlanan donanma, İsrail sahilinden onlarca kilometre açıkta müdahalede bulunacak.

Haberde, İsrail komandolarının, en geç bu akşama kadar gerçekleşmesi beklenen müdahalede "şiddet kullanmamaya çalışacağı" belirtildi.  Ele geçirilen filodaki tekneler ise Tel Aviv'in güneyindeki Aşdot Limanı'nda bulunan donanma üssüne çekilecek.

Filoda bulunan aktivistlerin önce sorguya alınacağı, daha sonra da Tel Aviv'deki Ben-Gurion Havalimanı'ndan sınır dışı edileceği kaydedildi.

Öte yandan İsrail'in Gazze'ye yönelik ablukasını delmeyi hedefleyen ve Yunanistan'ın Girit adasından önceki gün demir alan 3. Özgürlük Filosu, hedefine doğru ilerliyor.

Eski Tunus Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif el-Marzuki ve İsrail meclisindeki Filistinli milletvekillerinden Basil Gattas'ın bulunduğu tekne, öncü unsur olarak uluslararası sulara ulaşırken, diğer tekneler de aynı güzergahı takip ediyor.

İsrail'in 2007'den beri Gazze topraklarındaki Filistinlilere karşı sıkı biçimde sürdürdüğü ablukayı delmeyi ve Gazze'ye insani yardım malzemesi götürmeyi amaçlayan 3. Özgürlük Filosu'nu oluşturan 5 teknede toplam 48 kişi yer alıyor.

Resmi adı "Sea Rex" olan ancak Gazze seferinde, 2011'de Cenin'de öldürülen İsrailli sinemacı ve aktivist Juliano Mer-Khamis anısına "Juliano 2" adı verilen teknede AA muhabiri de bulunuyor.

Gazze ablukasını delmeyi hedefleyen 3. Özgürlük Filosu'nun başını çeken balıkçı teknesi "Marianne", İsveç'in Göteborg şehrinden 11 Mayıs'ta demir almıştı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, 3. Özgürlük Filosu teknelerinin deniz ablukası altındaki Gazze'ye ulaşmasına izin vermeyeceklerini, filodaki aktivistleri ülkelerine geri göndereceklerini açıklamış ancak müdahalenin yöntemine ilişkin ayrıntı paylaşmamıştı.

 

AA

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler