YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail-Filistin hurma dalı sorunu
İsrail ile Filistin arasında yeni bir kriz baş gösterdi. Mısır hurma dalı ihracatını durdurdu. İsrail hurma dalı için yeni kapı arıyor...
İsrail-Filistin hurma dalı sorunu
10 Ekim 2011 / 08:33 Güncelleme: 10 Ekim 2011 / 08:35

İsrail ile Gazze'nin kontrolünü elinde tutan Hamas arasındaki son sorun, alışılmadık bir nedenden kaynaklanıyor. İsrail'in Mısırlı askerleri öldürmesinin ardından başlayan iki ülke arasındaki gerginlik, bu çarşamba kutlanacak olan Yahudi bayramını tehlikeye soktu. Mısır'ın saldırılara tepki olarak Çardak Bayramı tören-lerinde kullanılan hurma ağacı dalları ihracını durdurması, İsrail'i alternatif aramaya itti. İspanya, Ürdün ve Hamas'ın kontrolündeki Gazze'den bu dalları almak isteyen İsrail hala yeterli miktarda dalı elde edebilmiş değil. Savunma Bakanı Ehud Barak'ın özel izni ile Gazze'den 100 bin hurma ağacı dalı ithalatına karar veren İsrail, Hamas'tan olumsuz cevap aldı.

 

HAMAS: SİYASİ DEĞİL

Gerek Gazze'deki ağaçlardan elde edilen, gerek tünellerden getirilen dalları İsrail'e satmak isteyen çiftçi ve tüccarlar, Hamas'ın kararıyla şaşkınlığa uğradı. Bir tüccar, kendi zararının 300 bin doları bulduğunu söyledi. Ancak Hamas, kararın siyasi olmadığını savunuyor. Hamas Tarım Bakanı, kararın 'Mısır'dan getirilen ağaçlarda görülen zararlılar' yüzünden alındığını belirtti. Gazze'ye ambargo uygulayan ve neredeyse hiçbir şey ithal etmeyen İsrail'in iş hurma ağacı dalına gelince bir defaya mahsus ambargoyu kaldırması, bazı kesimler tarafından çifte standart olarak görülüyor. "Çardak Bayramı" olarak da bilinen Sukot bayramı, Yahudilerin Mısır'dan çıktıktan son-ra 40 yıl boyunca çölde göçebe hayatı sürdürmesini, bulabildikleri kuru çalı, ot ve dallardan yaptıkları çardaklarda barınmasını simgeliyor. (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler