YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail büyükelçisi Dışişleri'ndeydi
Ziyaretin sebebi TRT'de yayınlanan ve İsrail'in büyük tepkisine neden olan Ayrılık adlı dizi mi?
İsrail büyükelçisi Dışişleri'ndeydi
16 Ekim 2009 / 17:30 Güncelleme: 16 Ekim 2009 / 18:20

 İsrail Büyükelçisi Levy yaşanan Anadolu Kartalı tatbikatı ve Ayrılık dizisi krizlerinin ardından Dışişleri Bakanlığı’na giderek İsrail hükümetinin tepkisini Türk Dışişleri'ne iletti


İsrail, TRT’de yayınlanan ve İsrail askerlerinin Gazze’deki operasyonunu anlatan diziye çok sert bir notayla protesto etti.
Notada, Ayrılık dizisi için “bariz kışkırtma” ifadesi kullanılarak, bu dizinin Türkiye’de yaşayan Yahudiler ile Türkiye’yi ziyaret edecek İsrailli turistlerin hayatlarını tehlikeye atabileceği mesajı verildi.

Nota, bizzat İsrail Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman’ın talimatıyla Türkiye’nin Tel Aviv’deki Maslahatgüzarı Ceylan Özen’e iletildi.

Notayı, İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın Batı Avrupa’dan sorumlu genel müdür yardımcıs Noar Gilon, bakanlığa çağırdığı Türk diplomata iletti.


Ayrılık dizisinin İsrailli askerlerini “çocukları öldürmekten zevk alan üstün ırkın mensupları” ve “son derece karanlık etnik kilişeler kullanarak bölgeyi kontrol etmeye çalışan İsrailli ajanları” olarak gösterdiğinin ifade edildiği notada, şöyle denildi;

“Bu tip kışkırtmalar Türkiye’deki yahudilere ve ülkeye turist olarak gelecek İsraillilere yönelik fiziksel saldırılara neden olabilir. Ayrıca, bu çirkin klişelerin bir televizyon dizisende kullanılması, büyükler kadar çocuklarca da seyredilmesi, bölgede ve tüm dünyada ülkeler ve dinlerarası barışı arayan herkesi endişelendirmelidir.”


“O ASKERLER SİZE YARDIMA GELMİŞTİ...”


Notanın son bölümü ise daha da ilginç;


1999 yılındaki Marmara depreminde İsrail’in Türk halkına yardım için ordu mensuplarını gönderdiği hatırlatılarak, şöyle denildi;

“Dizide soğuk kanlı katiller olarak gösterilen İsrail askerleri, 1999’daki yıkıcı depremin ardından en zor anlarında Türk sivillerin yardımına koşanlarla aynı askerlerdir...”


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler