YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"İsrail barış yapmak niyetinde değil"
"İsrail barış yapmak niyetinde değil"
22 Ağustos 2013 12:36
Filistin'in Ankara Büyükelçisi Maruf, İsrail'in barış yapmak niyetinde olduğuna inanmadığını fakat Filistin yönetiminin iyi niyetini uluslararası topluma göstermek adına müzakerelere katıldıkları belirtti.

Filistin ve İsrail arasında yürütülen müzakereler hakkında konuşan Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf, İsrail'in barış yapmak niyetinde olduğuna inanmadığını fakat uluslararası topluma Filistin yönetiminin iyi niyetini göstermek için müzakerelere katılmayı kabul ettiklerini söyledi.

Büyükleçi Maruf, İsrail'in üstünlüğü elinde bulundururken müzakere masasına oturmasını nasıl değerlendirdiği yönündeki bir soruya ise "İsraillilerin barış yapmak niyetinde olduklarını düşünmüyorum. Filistin devletinin kurulmasını da istemiyorlar. Müzakere sürecini devam ettirerek zaman kazandıklarını düşünüyorum" şeklinde cevap verdi. Müzakerelerin başarılı olacağına dair kendilerine yeterince güven verilmediğini belirten Maruf, "ABD'nin gösterdiği iyi niyete karşılık Filistin yönetiminin de müzakerelerde rol alarak kendi iyi niyetini ortaya koyduğunu ve barış sürecinde sorun çıkaran taraf olarak görünmek istemediğini" söyledi.

Filistin halkının müzakere görüşmeleri konusundaki tutumuna da değinen Maruf, Filistin halkının çoğunun barıştan ve iki devletli çözümden yana olduğunu belirterek, "Eğer 1967 sınırlarına sahip Filistin Devleti'nin kurulmasına götürecekse hepimiz müzakereden yanayız" dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler