YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"İspat etsinler, alınlarını karışlarım"
"İspat etsinler, alınlarını karışlarım"
22 Ocak 2010 09:16
'Balyoz Darbe Planı'nda imzası olduğu iddia edilen Emekli Org. Çetin Doğan Habertürk'te Yiğit Bulut'un sorularını yanıtladı...

Balyoz Planı'nın altında imzası olduğu iddia edilen eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan Habertürk TV'de Yiğit Bulut'un sorularını yanıtladı... Doğan darbe planında imzası olduğu yönündeki iddialara cevap verdi...

Taraf'ın iddialarını 'deli saçması' ve 'yalan' olarak nitelendiren Doğan, "Hodri meydan Balyoz diye bir plan yok. Cami bombalansın diye sözlü ya da yazılı bir ifademi yayınlasınlar. İspat ederlerse alınlarını karışlarım" dedi...

Doğan darbe planınında imzası olması ile ilgili iddialar karşıısnda şu sözlerle kendini savundu:

"Yazdığım yazılar bazı çevrelerin bam telina basmış, bu nedenle harekete geçmiş olabilirler. 2002'de bir harp oyunu, seminerler yapıldı. İsmi Balyoz değildi. Bu isimle plan olmaz Biz doğru düzgün isim koyarız, böyle saçma, korkutucu isimli seminer planı olmaz"

Genelkurmay Harekat Başkanlığı döneminde İçişleri Bakanlığı ile protokol imzaladıkalrını söyleyen Doğan, EMASYA protokolünde imzam var. Bu protokol çerçevesinde, plan semineri hazırlandı, jenerik senaryolarla dış tehditler ve içte oluşabilecek faaliyetlere karşı ne yapabiliriz tartışılır. Ama kayıtlarda benim veya başka bir arkadaşımın 'şurayı bombalayacağız" sözünü bulurlarsa onların alnını karışlarım. İddilayım bu hususta... Yazılı ya da sözlü bir ifademi bulsunlar" dedi.

Emekli Org. Doğan, çağrılması durumunda ifade vermeye gideceğini de söyledi.

DOĞAN, YİĞİT BULUT'A ŞUNLARI SÖYLEDİ:

Ekranlara bu kadar çıkma, kamuoyunu bu kadar suni gündemle meşgul etmeyi doğru bulmuyorum, özür dilerim. Maksadım kendi şahsımı kurtarmak değil. TSK söz konusu.

Türkiye'de demokrat olmanın koşulunu TSK'ya küfretmekten ibaret sanan insanlar var.

70'lik bir ihtiyarı zorla sahneye çıkardılar. Elhamdulillah elimiz tutuyor. Bunlar oldukça laik demokratik cumhuriyeti meşru zeminlerde savunmaya devam edeceğim. Harp oyunları zaten eğitim amaçlıdır. Bunların gerçekle bir ilgisi yok. Planlar hem dış hem iç tehtide karşı mevcuttur. Cami bombalamak falan söz konusu değil.

Kendi ele geçirdiği senaryolar içinde DVD'ler varsa bilmiyorum. Ben söylediğim sözlerin her zaman arkasındayım. Meşru olmayan bir konuyu hiçbir toplantıda gizli ya da açık... Silahlı kuvvetleri meşruiyet dışına çıkaran bir sözüm bir davranışım olamaz. Ben sözlerimi aynı şekilde başka zeminlerde de yazılı olarak da sözlü olarak da ilgililiere söylemişimdir.

Sayın Baransu'nun 'Şu sözünüzü gördüm, şu imzanız var' demesini isterim. Bunun altında ezilecekler bunun altında kahrolacaklar.

Savcı ifade isterse bunu her zeminde veririm. Mesele gerçeklerin ortaya çıkmasıdır. Ergenekon savcılarını dava ettim. Daha önce biraz kırgınım kendilerine. Gerçek olmayan bir elgeyi iddianameye koydular. Bunu Taraf da kullandı. Aynı haltı ikinci kez yapıyorlar. Ancak resmi olarak çağırırlarsa gider ifade veririm.

Görev yaptığı süre içinde 'darbe' düşündü mü?

Ne böyle bir plan yapılmıştır ne de aklımızdan geçmiştir. Çok partili sisteme geçildiğinden beri seçim sandığında çok rasyonel davranılmıştır. İhtilalin nasıl sonuçlar doğurduğunu, insanları hiç hak etmedikleri noktaya çıkarmıştır.

Çetin Altan'ın yazdığı

Ben idamlara, eli silahsız insanların kim olursa olsun her zaman karşı çıktım. 60 ihtilalinde de 3 kişinin idamı bende hüzün yarattı. Fakat ertesi gün Çetin Altan'ın yazısını okudum: Biftek, gerdek ve ihtilal kansız olursa işe yaramaz. Bende bir şaşkınlık yarattı. Köylü-millet diye bir edebiyatı var. Oğulların yetiştirdikleri tosuncuklar maşallah..

36 gazeteci..

Belge diye bir şey yok. Muhteremlerin kendi dergahlarında yazdığı senaryo. Hrant Dink'i tanımıyorum. Ama geçmişteki konuşmalarını dinledim, çok candan, samimiyetle söylüyorum hüzünlendim. Ben kendi makamımda Ermeni Cemaati liderini de kabul ettim. Bütün insanlaarla barışık biriyim.

TSK ve din

TSK dine saygılıdır. Ama gerçek İslam'a. Ramazan aylarında oruça saygılıyız. Hatta yemek düzenlerimizi buna göre ayarlarız.

Evren'de savunma yapıyor...
 // ibrahim çelikoğlu
Sayın Komutanların tümü süzgeçten geçirilmiş,üstün görev hakını kazanmıştır.Ne yazıkki devletin önemli konularında bocalıyor,kendi çıkarlarının savunmasını yapmaktan kaçınmıyorlar.Sorsanız;Biz Atatürk İlkesi Cumhuriyeti koruyoruz diyeceklerdir.Bunlar çok üzücu hadiselerdir.Her komutan yapılagelmiş yanlışları ortaya koymalıdır.Bu durumda şaşırmış yargıçların yanında yer alıp,yargıçların yanlış karar almasını önlemelidir....
22 Ocak 2010 10:31
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler