YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İspanyol Kültür merkezine baskın
İspanyol Kültür merkezine baskın
17 Şubat 2010 12:37
Sosyalist Demokrasi Partisi üyesi 50 kişilik bir grup TEKEL işçilerine destek için İspanyol Kültür Merkezi'ni işgal etti

Beyoğlu'nda bir grup, Tekel işçilerine destek için İspanyol Kültür Merkezi'ni işgal etti. Güvenlikçileri atlatıp içeri zorla giren göstericiler, en üst kata çıkarak pankart açtı.

Alınan bilgiye göre, yaklaşık 50 kişilik grup, Tarlabaşı'ndaki İspanyol Kültür Merkezi'nin önüne geldi. Kapıda görevli güvenlik görevlilerini itip zorla içeri giren göstericiler, 5 katlı binanın en üst katına çıkarak pankart açtı. Tekel işçilerine destek için kültür merkezini işgal eden göstericiler, merkezin teras katında slogan atmaya başladı. Göstericilerin eylemi devam ederken, bölgeye güvenlik güçleri çağrıldı.

Eyleme müdahale için kültür merkezine gelen polis diplomasi engeli ile karşılaştı. Kültür merkezinin üst kat balkonuna çıkan Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) üyelerindem oluşan grup "Her yer Tekel, her yer direniş" şeklinde slogan attı. Eylemi haber alan güvenlik güçleri ise kültür merkezine geldi.

Göstericilere müdahale etmeye hazırlanan güvenlik güçleri, diplomasi engeli ile karşılaştı. İspanya hükümeti bünyesinde hizmet veren merkeze Türk polislerinin girmesine izin verilmedi. Kapı önünde bekleyen kültür merkezi yetkilileri ile Türk polis memurları arasında zaman zaman tartışma yaşandı. Güvenlik güçlerinin içeriye girip göstericilere müdahale etmesi için İspanyol yetkililerden izin gelmesi gerektiği bildirildi. Polisin kapı önündeki bekleyişi sürerken, eylem nedeniyle kültür merkezinde eğitim verilen sınıflar boşaltıldı.

İHA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler