YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsmet Yılmaz'ın uçağı düştü!
Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine alınan F-16 Simülatör Eğitim Merkezi, düzenlenen törenle açıldı. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, açılış töreninde kullandığı F-16 uçağını düşürdü.
İsmet Yılmaz'ın uçağı düştü!
14 Aralık 2013 / 09:00 Güncelleme: 14 Aralık 2013 / 10:16

Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine alınan dünya çapında teknolojik olarak en gelişmiş F-16 Simülatör Eğitim Merkezleri, 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda gerçekleştirilen törenle hizmete açıldı.

Törene, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, Havelsan Genel Müdürü Sadık Yamaç, emekli Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Halis Burhan ve çeşitli ülkelerin askeri ataşeleri katıldı.

Törende açılış konuşmaları öncesinde F16SİM Projesi hakkında F-16 Simülatörü Proje Müdürü Pelin Erişen bilgiler verdi. Erişen’in verdiği bilgilerin ardından simülatörler üzerinden canlı savaş senaryosu gerçekleştirildi.

“Türkiye ordusuyla gurur duyuyor"

Törende konuşan Bakan Yılmaz, F-16 Simülatör Eğitim Merkezi’nin Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na hayırlı olmasını dileyerek, “Başta hava şehitlerimiz olmak üzere bu vatan için can vermiş tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Gazilerimize, hayatta olanlara Allah’tan uzun ömür diliyorum. Bu vatan onları hiçbir zaman unutmayacaktır. Şehitler için müjde kesindir. ‘İsteme benden makber sana ağuşunu açmış duruyor Peygamber.’ Dolayısıyla yerleri cennettedir. Makamları da peygamberin yanındadır. Bizim inancımızda en ulvi makamda budur” diye konuştu.

Türkiye’nin ordusu ve Hava Kuvvetleri’yle gurur duyduğunu belirten Bakan Yılmaz, konuşmasına şöyle devam etti:

“Türkiye’nin başı dik, alnı açıksa, sesi gür çıkıyorsa bunu Türk Silahlı Kuvvetlerimizin gücüne, Türk Hava Kuvvetleri’nin caydırıcılığına borçluyuz. Ustalık tecrübenin birikiminden oluşur. Ne kadar ustasın o kadar çok tecrübeye sahipsin. O kadar çok tecrübeye sahip olabilmek içinde o kadar çok eğitim almak lazım. Ne kadar eğitim o kadar tecrübe ve ne kadar tecrübe o kadar da ustalıktır. Ben Türk Hava Kuvvetleri’nin başındaki komutan olmak üzere tüm pilotlarımızın bu ustalık seviyesine geldiğine inancım tamdır. Güzel bir söz vardır; ‘tetiği çeken bilek değildir, yürektir’ diye.

Yürekleri vatan aşkıyla çarpan başta komutanımız olmak üzere bütün pilotlarımıza bu F-16 simülatörü eğitimiyle kazanacakları bilgiyle 21. yüzyılın güçlü Türkiye’sinde güçlü bir silahlı kuvvetlerinin parçası olaraktan güçlü bir Türk Hava Kuvvetleri’ni oluşturacaklarını ve dosta güven düşmana caydırıcılık sağlayacak bir yapıda olacağına inancım tamdır. Bu projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

“Yıllar öncesinden ortaya konan vizyonun eseri"

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk ise yaptığı konuşmada, Türk Hava Kuvvetleri’nin vizyonu, sahip olduğu güçlü kurum kültürü, nitelikli insan gücü ve millî sistemlerle perçinlenmiş bağımsız harekât yetenekleri ile “kıtasında etkin, bölgesinde lider bir hava, uzay ve bilgi gücü” olmakta olduğunu vurguladı.

Hava Kuvvetleri’nin Vizyon-2035 hedeflerini gerçekleştirmek ve çağıyla yarışını sürdürmek maksadıyla günün ve geleceğin ihtiyaçlarına uygun olarak teşkilatında, eğitiminde, silah, teçhizat ve sistemlerinde önemli bir dönüşüm süreci içerisinde olduğunu belirten Öztürk, “Türk Hava Kuvvetleri, milli imkanların mümkün olan en yüksek oranda kullanıldığı birçok projeyi aynı anda hayata geçirmekte; hatta bu projelere yön vermektedir.

Bugün açılışı yapılacak F-16 simülatörleri, ülkemiz mühendislerinin Hava Kuvvetleri personeli ile müşterek çalışması sonucu üretilen milli sistemlerdir ve yıllar öncesinden ortaya konulan vizyonun eseridir” dedi.

“Pilotlar daha etkin eğitilecek"

Her dönemde ileri teknoloji ürünlerini envanterinde barındıran Hava Kuvvetleri’nin uzun yıllardır tüm seviyelerdeki uçuş eğitimini simülatör sistemleri ile desteklediğini vurgulayan Öztürk, konuşmasına şöyle devam etti:

“1980’lerde başlayan F-16 projesinde de üç adet simülatör temin edilerek etkinlikle kullanılmıştır. Ancak bugün hizmete aldığımız yeni nesil simülatörlerin bazı üstün özellikleri, uçuş eğitiminde büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Yeni simülatörler ile gerçek uçuşta yüksek risk taşıyan görevlerin icra edilmesi; maliyeti yüksek füze veya bomba atış eğitimlerinin yapılması; çok sayıda uçak ile karmaşık görevlerin uçulabilmesi; olumsuz meteorolojik şartlar veya uçak sistem arızaları oluşturularak pilotlara eğitim verilmesi mümkün hale gelmiştir.

F-16 simülatörleri ile yapacağımız eğitimler sayesinde; pilotlarımızın daha etkin eğitilmesi, uçuş emniyetinin artırılması, kaza-kırımların önlenmesi, zamandan, bütçeden ve iş gücünden önemli oranda tasarruf edilmesi sağlanacaktır. Yeni simülatörlerimizin ‘Nasıl savaşacaksan öyle eğitim yap’ felsefesini hayata geçiren, daha iyi eğitilmiş ve daha caydırıcı bir Hava Kuvvetlerinin oluşturulmasında önemli katkıları olacaktır.”

İşte o anlar:

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler