YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsmailağa Cemaati o iddiayı yalanladı
Son günlerde bazı gazete ve haber sitelerinde yer alan "plajda bikinili kadınlara 'kapanın' telkini" haberlerine İsmailağa Cemaati'nden tepki geldi: "O kişilerin vakfımızla ilgisi yoktur. Bu yöntemi tasvip etmiyoruz."
İsmailağa Cemaati o iddiayı yalanladı
27 Haziran 2014 / 07:48 Güncelleme: 27 Haziran 2014 / 07:55

 

Sabah'a açıklama yapan İsmailağa Vakfı Müdürü Murat Vanlıoğlu plajlarda tebliğ yaparken görüntülenen ve günlerdir bazı gazete ve haber sitelerinde geniş olarak yer alan tebliğcilerin İsmailağa Cemaati ile uzaktan yakından ilgisinin olmadığını söyledi.

Medyada bu haberlerde İsmailağa Cemaati'nin isminin karıştırılmasının büyük bir haksızlık olduğunu ve camia olarak bu haberlerden rahatsızlık duyduklarını söyleyen Vanlıoğlu, böyle bir tebliğ yöntemini asla kabul etmediklerinin ısrarla altını çizdiklerini söyledi. 

Meyhanede tebliğ yapmanın bile bir usulü var

İsmailağa Vakfı'nın tebliğ işlerinden sorumlu başkanı Ramazan İlhan ise plajdaki görüntüler ve bu faaliyetin İsmailağa Cemaati ile ilişkilendirilmesi hakkında şunları söyledi: 

"Plajda tebliğ yapan bu arkadaşımız belki kötü niyetli biri değildir ama işin ehli olmadığı anlaşılıyor. Gazetecilere de İsmailağa Cemaati'nden olduğunu söylemiş. Bir camianın ismini kullanarak böyle bir şey yapması çok büyük bir hata. Biz bu tebliğ yöntemini savunmuyoruz. Her şeyin bir usülü adabı var. Biz davet üzerine gidiyoruz. İllerden ilçelerden çağrılıyoruz. Esnafları ziyaret ediyoruz.

Kahvehanelere, Meyhanelere giderek dinden imandan haberdar ediyoruz. Gittiğimiz yerlerde çok olumlu neticeler alıyoruz. Ben 35 yıldır Mahmut Efendi Hazretlerinin yanında bulunuyorum. Kendisi dinin insanlara anlatılmasını hep bize tavsiye etmiştir. Ancak bunun usülüne göre yapmamızı, yerine ve zamanına göre gerçekleştirmemiz gerektiğini söylemiştir. "

İnsanlar içkisini bırakıp bizi dinliyor

"Gittikleri yerde önce yöneticileri ziyaret ettiklerini ve kendilerini tanıttıklarını söyleyen Ramazan İlhan, kahvehanelerde oyunu bırakarak, meyhanede içkisiyi bırakarak insanların saygıyla kendilerini dinlediklerini, sorular sorduklarını söyledi:

"Bir beldeye gittiğimiz zaman evvela mülki erkanı, valiyi, emniyet müdürünü, kaymakamı, müftüyü, hastane başhekimini ziyaret ediyoruz. Yanımızdan gelen arkadaşlar dükkan dükkan geziyorlar. İnsanlar bundan çok memnun oluyor. Sorular soruyorlar, cevaplar veriyoruz. Kafeye ya da meyhaneye gittimiz zaman çok olumlu tepkilerle karşılaşıyoruz. Olumsuz bir durumu çok nadir olarak yaşıyoruz. Diyelim bir meyhaneye gittik önce müessese sahibine gidiyor ve izin alıyoruz. Para toplamak, siyaset yapmak gibi bir niyetimizin olmadığını söylüyoruz. Onlar da memnuniyetle karşılıyor. İnsanlar oyununu, içkisini bırakıyorlar. Saygıyla karşılıyor. Biz de içkinin zararlarını anlatıyoruz, kumarın kötülüklerini aktarıyoruz. "

Plajda tebliğ yapılacaksa içeride değil kapıda yapılır

"Plajda, çıplak insanların arasında tebliğ yapmak usül yönünden yanlıştır. İnsanlara mutlaka bunu yapacaksan gider plajın kapısında, herkes giyinikken yaparsınız. 

Herkes bunu yapamaz. Evvela kendisinin bilmesi lazım. Hocalık vasıflarına haiz olması gerekir. Bu kişi hoca değil, alim değil. Kendi işgüzarlığından kaynaklarmış olabilir. Her işi ehli yapması lazım. Yarım doktor candan yarım hoca dinden eder. "

 

Çok doğru
 // Rızvan
Plajda harama bakarak tebliğ yapılmaz...
27 Haziran 2014 08:48
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler