YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"İslam Ordusu NATO'nun da elini kolaylaştıracak"
"İslam Ordusu NATO'nun da elini kolaylaştıracak"
21 Nisan 2016 12:33
SADAM Başkanı Doç. Dr. Aksoy, "İslam ülkeleri koalisyonu NATO'ya karşı oluşturulan bir yapılanma olarak algılanmamalı. Türkiye de bir NATO üyesidir. İslam koalisyonu, terörle mücadelede NATO'nun da elini kolaylaştıracaktır" dedi.

Selçuklu Akademik Düşünce ve Araştırma Merkezi (SADAM) Başkanı Doç. Dr. Metin Aksoy, "İslam ülkeleri terörle mücadele koalisyonu güçlerince teröre karşı yapılacak askeri müdahaleler hem Müslümanları terörle anılmaktan uzaklaştıracak hem de coğrafyanın dinamikleri iyi bilindiği için terör örgütlerine karşı etkili müdahale etme imkanı oluşabilecektir." dedi.

Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ortadoğu'da yayılan terör örgütleri ve eylemlerinin artık Avrupa'da da görülmeye başlandığını anımsattı.

Bu durumun İslam dünyasını ve Müslümanları zor durumda bıraktığını aktaran Aksoy, DAEŞ terör örgütünün eylemlerini hiçbir Müslümanın kabul etmeyeceğini vurguladı.

"Uluslararası topluma İslam'ın bir terör dini olduğu algısı yerleştirildi"

Aksoy, DAEŞ'in İslam'ın adını kullanarak masum insanların hayatlarına kast ettiğini belirterek, "Her geçen gün İslam ile terör yan yana anılmaya başlandı. Uluslararası topluma İslam'ın bir terör dini olduğu algısı yerleştirildi ve bu yöndeki kurgu her geçen gün artmaya başladı. 

Avrupa'da yaşayan Müslümanlar ve İslam dünyası bundan fazlasıyla rahatsızlık duymaktadır. Artık herhangi bir terör eylemi sorgulanmadan, Müslümanlarla iliştirilir olmaya başladı ve bu durum normal karşılanmaya başlandı." diye konuştu.

"İslam ordusu NATO'nun da elini kolaylaştıracak"

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da 34 İslam ülkesinin teröre karşı koalisyon oluşturduğunu aktaran Aksoy, şöyle konuştu:

"İslam ülkelerinin terörle mücadele koalisyonu güçlerince teröre karşı yapılacak askeri müdahaleler, hem Müslümanları terörle anılmaktan uzaklaştıracak hem de coğrafyanın dinamikleri iyi bilindiği için terör örgütlerine karşı etkili müdahale etme imkanı oluşabilecektir. Bu koalisyon İslam coğrafyasındaki işbirliğini artırması adına önemli bir stratejik adım olacaktır. 

Bu askeri oluşumu diğer dinlere bir tehdit şeklinde algılamamak gerekir. Bugün dünyanın hiçbir yerinde Hristiyan veya Yahudi teröründen bahsedilmiyor. Bu dinlere yönelik bir algı çalışması da yürütülmüyor. 

İslam ülkeleri koalisyonu NATO'ya karşı oluşturulan bir yapılanma olarak algılanmamalı. Türkiye de bir NATO üyesidir. İslam koalisyonu, terörle mücadelede NATO'nun da elini kolaylaştıracaktır."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler