YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İslam İttifakı İngilizleri tedirgin etti
The Guardian, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 35 ülkenin oluşturduğu 'Teröre karşı İslam İttifakı'nın İran'ın önünü kesmeyi hedefleyen bir proje olduğunu iddia etti. İndependent ise i ittifakı, "boşluklarla dolu bir koalisyon" şeklinde nitelendirdi.
İslam İttifakı İngilizleri tedirgin etti
16 Aralık 2015 / 11:50 Güncelleme: 16 Aralık 2015 / 12:04

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 35 ülkenin oluşturduğu İslam İttifakı, Müslüman karşıtı ülkeleri tedirgin etmeye başladı. İngilizler ittifakın açıklanmasının hemen ardından karalama kampanyasına başladı.

The Guardian: İttifak İran'a karşı

İngiliz The Guardian gazetesi, sayfasında geniş yer verdiği yorum yazısında, Türkiye'nin de dahil olduğu ittifakın askeri arenada nasıl bir rol oynayacağı ya da bir cephede savaşıp savaşmayacağı gibi konularda net olmadığından dolayı samimi olmadığı iddia etti.

Uzman görüşlerine yer veren gazete, İslam ittifakıyla birlikte Suudi Arabistan'ın Batılı ülkelerin desteğini çekerek nükleer müzakerelerde Batı'yla uzlaşma içinde olan İran'ın bölgesel etkisini artırmasını engellemeyi hedeflediğini, oluşturulan ittifakın terör örgütlerinden çok İran'ın önünü kesmeyi hedeflediğini öne sürdü.

Independent: Boşluklarla dolu

Bir diğer İngiliz gazetesi Independent da aynı haberi boşluklarla dolu bir koalisyon" başlıklı bir yazıyla yorumladı.

Suudilerin koalisyonları çok sevdiğini belirten gazete, 1991 yılında Saddam'ı Kuveyt'ten çıkarmak için ABD'nin, İngiltere'nin ve Fransa'nın yanı sıra petrol ihraç eden ülkelerin desteğini yanına çektiklerini hatırlatarak, dünyanın en genç savunma bakanının 35 ülkelik yeni bir koalisyonu duyurduğunu ancak garip bir şekilde dünyanın en büyük Müslüman nüfusunu barındıran Endonezya'nın listede yer almadığını vurguladı.

ord.jpg

 // M.A
Helal olsun bize...
17 Aralık 2015 13:45
 // ümmet
Asla vazgeçilmemeli. bu ordu kurulmalıydı. Allah daim eylesin hayırlısıyla....
16 Aralık 2015 14:50
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler