YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İslam dünyası medeniyetler savaşına hazır mı?
SDE Ortadoğu Koordinatörü Doç. Dr. Ahmet Uysal Papa'nın sözde Ermeni Soykırımı açıklamasını değerlendirdi. SDE Ekonomi Danışmanı Dr. M. Levent Yılmaz ise İslam dünyasının medeniyetler savaşında avantajlı olduğunu vurguladı.
İslam dünyası medeniyetler savaşına hazır mı?
18 Nisan 2015 / 05:02 Güncelleme: 18 Nisan 2015 / 07:16

Kanal A Yayın Koordinatörü Fahrettin Damga'nın hazırlayıp sunduğu Gözden Kaçanlar programına konuk olan SDE Ortadoğu Koordinatörü Doç. Dr. Ahmet Uysal ve SDE Ekonomi Danışmanı Dr. M. Levent Yılmaz Papa'nın sözde Ermeni Soykırımı açıklamasını değerlendirirken, Müslüman Aleminin medeniyetler savaşına siyasi ve ekonomik yönden hazır olup olmadığına dair önemli açıklamalarda bulundu.

SDE Ortadoğu Koordinatörü Doç. Dr. Ahmet Uysal'ın konuşmasında öne çıkan kısım şöyle:

Papa neden soykırım dedi?

"Bunun bir kişisel kilise ile ilgili bir boyutu var ikincisi şu anda Avrupa'da Batı'da İslamofobi ve İslam karşıtı dalga ile çok alakası var. Müslümanların Batı'da dışlanması ve hatta Papa'nın ayrıca Katolik dünyanın başı olarak Doğu ve Batı Roma ayrıldıktan sonra Ortodoks dünya ile Katolik dünya arasında ciddi bir ayrışma oluştu. Papa'nın bunu birleştirme çabaları var. Ve Ermeni meselesi de burada Ortodoks camianın sorunu olarak yer alıyor. Artı eskiden beri hem Fransızlar hem de İngilizler Ortodoks Ermenileri misyonerlik ile kazanıyorlar. Yani Osmanlı'da zaten bunlar var. Esas sıkıntı da aslında Protestan ve İngiltere'nin desteklediği tarihe bakarsak, bölgelerde daha çok çıkıyor. Ama bugün Papa'nın Francis'in 'soykırım' demesi çok anlamlı. Çünkü gündem, Ermeni meselesinde yüzüncü yılın olması, Batı'da ciddi İslam karşıtlığının olması Kiliseye bir meşruiyet devşiriyor. İkinci bir şey, Papa bildiğimiz Papalardan farklı olarak çok aktif. Yaşına rağmen sürekli başka ülkelerde seyahatlere katılarak ciddi bir diplomasi yapıyor. Bazen de Batı ülkelerinin diyemediği kötü işleri veya havale edilen işleri kendisi gönüllü olarak yapmaya taraftar. Şimdi tabii ki Türkiye'yi kızdırmak istemiyorlar. Yüzüncü yılda ciddi bir kaynaşma bekliyorduk bu Ermeni meselesi ile ilgili ama Rusya ve Batı çatıştığı için bunu Türkiye'yi kaybetmek adına direk yapamıyorlar. Ancak böyle bir şeyinde Türkiye'nin üzerinde demokrasinin kılıcı gibi hissedilmesi lazım. Bunu da Papa'ya yaptırdılar. Papa amacına ulaştı ondan sonra, "Ben aslında onu demek istememiştim" diye aslında biraz geri adım attı ama gerçekten çok anlamlı zamanlı ölçülmüş biçilmiş bir hamle bu. Yani özü itibariyle, İslam tarihinde Osmanlı tarihinde soykırım geleneği yok."

"Papa'nın bu söylemi uluslararası siyasetle ilgili ve Kilisenin ve Papa'nın kendine biçtiği rol ile alakalı. O yüzden de böyle bir dönemde gelmesi biraz sürpriz oldu ama çok ta sürpriz değil. Anlaşılması gereken bir söylem."

SDE Ekonomi Danışmanı Dr. M. Levent Yılmaz ise şu açıklamalarda bulundu

İslam dünyası medeniyetler savaşına siyasi ve ekonomik olarak hazır mı?

"Tabi bütün bu ekonomik hikaye içerisinde Batı şunu yapmaya çalışıyor. Kendi, ekonomik gücünü tek bir çatı altında birleştirip, kullanmaya çalışıyor. Esasen olası bir medeniyet çatışmasına modern haçlı seferi diyebiliriz. Modern bir haçlı seferi planlarken bunun finansmanını tek bir çatı altında toplamaya çalışıyor. Bunun da adı kabul etsek ya da etmesek te Avrupa Birliği... Yani biliyorsunuz geçmişte Sayın Cumhurbaşkanımız buna Hıristiyan kulübü demişti. Gerçekten de baktığımız zaman bunu bir finansman aracı olarak kullanıyor. 2008 küresel finansal krizinden sonra Avrupa'da Almanya'yı çıkarın, Avrupa diye bir şey kalmaz. Almanya bunu neden yaptı? Almanya neden İspanya, Fransa ve Yunanistan'ın borcunu ödediler. Çünkü Almanlar kutsal germen imparatorluğunun varisi olarak kendilerini görüyoruz. Biz buna hazır mıyız? Şimdi bir kaç örnek verelim. Azerbaycan doğalgazının çıktığı coğrafya, Musul-Kerkük ve Kuzey Irak'taki ispatlanmış toplam değeri bugün itibari ile 100 trilyon dolar. Bunu neyle kıyaslayabileceğimizi söyleyeyim. Amerika'nın bütün dünyayı sömürerek ve bütün dünyanın haklarına tecavüz ederek oluşturduğu küresel şirketlerin toplam değeri 19 trilyon dolar. Şimdi buna İran'ı koyalım, Suudi Arabistan'ı koyalım, Yemen'i koyalım, Kuzey Afrika'ya bakalım. Şimdi buna baktığımız zaman Müslüman coğrafyadaki zenginlik Batı'yı yüz defa satın alır. Batı bunun farkında bizim coğrafyamızda ise sadece Türkiye farkında Cumhurbaşkanımız bunun farkında ve saldırılar bu yüzden geliyor."

 

KANALAHABER / ÖZEL İÇERİK

ONLARDAN OLMAYALİM KONUSMAYALİMDA
 // sinan
YA BU KAFİR DAHASİ VAR Mİ...
18 Nisan 2015 05:52
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler