YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İslam dünyası kendisini arıyor
İslam dünyası kendisini arıyor
03 Aralık 2012 14:37
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İslam dünyasının çok önemli bir süreçten geçtiğini belirterek, ''İslam dünyası kendisini arıyor. Kendisiyle buluşmaması için de çok büyük çabalar ve zorluklarla karşı karşıya'' dedi.

İran İslami ve Kültürel İşler Bakanı Muhammed Bagher Hurremşad ve beraberindeki heyet, Görmez'i ziyaret etti.

Görüşmede, İslam dünyasının fay hatlarında yüzyılın başında bir sarsılmanın meydana getirildiğini savunan Görmez, İslam dünyasının bütün bunların üstesinden geleceğini kaydetti.

Görmez, ''Yeter ki birliğini, asıl İslam kardeşliğini bozacak teşebbüslere kaymasın. Bunun da en kötü yolu bir mezhepçilik fitnesi yayarak Müslümanları birbirine düşürmektir. Çünkü hepimizin en büyük mensubiyeti İslam'a olan mensubiyettir. Bu mensubiyet bizi kardeş kılan mensubiyettir'' diye konuştu.

İslam dünyasının kardeşliğe gölge düşürecek fitne ve fesattan uzak durması gerektiğini vurgulayan Görmez, Müslümanları bu tür durumlardan uzak tutmak için düşünce insanlarına, din adamlarına ve kurumlara büyük görevler düştüğünü bildirdi.

Mehmet Görmez, İslam dünyasının çok önemli bir süreçten geçtiğini dile getirerek, ''İslam dünyası kendisini arıyor. Kendisiyle buluşmaması için de çok büyük çabalar ve zorluklarla karşı karşıya. Onun için bu aşamada İran ve Türkiye bölgedeki iki büyük ülkenin sağlıklı ilişkiler üzerinde tarihi dostluklarını devam ettirmesinin çok önemli olduğunu her fırsatta ifade ediyorum'' dedi.

Görmez, iki ülke arasındaki ziyaretlerin, kardeşliğin gelişmesine önemli katkısı olduğunu kaydetti.

Konuk Bakan Hurremşad da İslam dünyasının Türkiye ve İran'dan düşünce üretmesini beklediğini vurgulayarak, '''Her iki tarafın da bu konuya özen göstermeleri ve ortak bir düşünce üretip sunmaları gerekiyor'' dedi.

''İslam dünyası farklı mezheplerle ilgili bizlerden cevap bekliyor'' ifadelerini kullanan Hurremşad, İslam dünyasının istibdada diktatörlüğe son vermek için çaba sarf ettiğini anlattı.

Hurremşad, ''Bu konuda ortak bir nokta üzerinde anlaşmamız ve uygulamaya geçirmemiz gerekiyor. İran İslam Cumhuriyeti olarak bütün alanlarda özellikle kültürel ve dini alanlarda her türlü işbirliğine hazır olduğumuzu bildirmek istiyorum.

Görüşme sonrasında Görmez, Bakan Hurremşad'a Kuranı Kerim hediye etti. aa
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler