YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İslam dünyası ayakta, bize oturmak yakışmaz!
İslam dünyası ayakta, bize oturmak yakışmaz!
25 Ağustos 2013 16:49
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "İslam dünyası ayaktayken bize oturmak yakışmaz" dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Anadolu Platformu tarafından Sakarya’nın Akyazı ilçesinde, Kuzuluk İhlas Kaplıcaları’nda gerçekleştirilen ’Değişen Dünya ve İslam’ konferansına katıldı.Konferansa katılmak üzere Akyazı’ya gelen Bakan Davutoğlu, TEM Akyazı gişelerinde, Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, milletvekilleri Ayhan Sefer Üstün, Ali İhsan Yavuz, Akyazı Belediye Başkanı Yaşar Yazıcı ve İhlas Holding Yönetim kurulu Başkan Yardımcısı ve Ankara Temsilcisi Yavuz Özgün tarafından karşılandı. İhlas Kuzuluk Kaplıcalarında da vatandaşlar tarafından Rabia işareti ile karşılanan Bakan Davutoğlu büyük ilgi gördü.Toplantıda “İslam Dünyası ayaktayken bize oturmak yakışmaz” diyerek konuşmasına başlayan Bakan Davutoğlu, konuşmasının ilk bölümünde tarihin nasıl hızlı bir şekilde aktığından bahsetti. Bakan Davutoğlu şunları söyledi:

“Tarihin öyle evreleri vardır ki tarih o şekilde inşa edilir. Anadolu öncü bir coğrafyadır. Soğuk savaş bitiğinde doktora tezimi hazırladığımda tarih bitmemiştir, tarih daha hızlı akacaktır demiştim. O hızlı akan tarihin içinde sorumlulukta omuzlarımızın üzerinde. Dizlerimizin sarsılmaması gereken bir sorumluluk var. Tarihin akışına hep birlikte şahitlik ediyoruz. Değişen dünya ve İslam deyince bu konuyu iyice irdelemek lazım. Bunu 3 devrede inceleyebiliriz. Kadim, modernite ve küreselleşme. Bugün İslam dünyasının her yerinde Anadolu coğrafyasına bakan herkes bu dertlere deva olacak bir gönül eri kardeşler topluluğu görür. Bakan olduktan sonra ilk ziyaretimi Afganistan’a yapmıştım. Bunlara giriyorum çünkü ne işimiz var Afganistan’da Somali’de Irak’ta deniyor. Belh’e gittik. Belh Valisi karşıladı. Oturduk daha selamla birlikte şunu söyledi. Bizim sıkıntılarımız var cami yol, çocuk parkı bütün ihtiyaçları sıraladı. Ben de büyükelçimizi çağırdım TİKA koordinatörünü çağırdım bir sene içinde bunlar yapılacak dedim. Dışarıda bir gazeteci Beh Valisi sizden bunları çok rahat talep etti sanki Belh Valisi değil de Konya Valisi’ydi dedi. Evet, onlar Anadolu’dan gelenlerden bunları talep ederler çünkü son büyük devletin olduğu topraklarda yaşayanlara acziyet yakışmaz. Onlar bunu biliyorlar ve bizden bunları çok rahat talep edebiliyorlar.”

İslam Dünyasında yaşanan gelişmeleri de değerlendiren Bakan Davutoğlu, tevhid inancının önemine değindi. Tarihte bir büyük İslam medeniyeti çökerken başka bir yerde yeniden büyük bir medeniyet kurulduğuna dikkat çekerek, “İslam’da Tevhid inancında ümitsizlik yoktur” dedi.

“Başta Kudüs olmak üzere hiçbir İslam beldesinin uzun süre işgal altında kalacağı yönünde kimse ümitsizliğe düşmesin” diyen Davutoğlu salondan büyük alkış aldı. İslam coğrafyasında yaşanan her gelişmeyi yakından takip etmek zorunda olduklarını söyleyen Bakan Davutoğlu, “Bizim burada bir çıkarımız yok. Bizim buralarla gönül bağımız var. Aynı dili konuşmasak bile gönüllerimiz bir” dedi. AK Parti hükümetinin sürekli olarak eleştirildiğine dikkat çeken Bakan Davutoğlu, “Bizi sürekli olarak komşularla sıfır sorun politikası konusunda eleştiriyorlar. Hiçbir komşuyla sorun yokken şimdi sorun var diyorlar ancak sorunsuz hale getirenin yine biz olduğumuzu unutuyorlar. Bizi eleştirirken bile bizim yaptıklarımızı örnek gösteriyorlar.

Sayın Kılıçdaroğlu bizden sonra Irak’a gitti. Kuzey Irak’takiler soğuk bir yüzden başka bir şey görmediler. Sayın Kılıçdaroğlu sanki Ocak ayında uykuya yatmış da Eylül ayında kalkmış gibi ülkede ve çevrede olup bitenlerden habersiz. Genel Başkan Yardımcısı bizde görüş talep etti. Irak’a gidiyoruz ne diyorsunuz. Ben de kendim gidiyormuşum gibi her şeyi anlatın dedim. Onun üzerine müsteşar yardımcımız kendisine güvenlik sıkıntılarını anlatmış. Ayrıca yazıyla sordular biz de yazıyla cevap verdik. Bizim gönderdiğimiz yazıyı 5 dakika içinde basına dağıttılar. Biz Irak’a gideceğiz ama Dışişleri Bakanlığı bizi engelliyor buna rağmen gideceğiz dediler. Kendi devletine güvenmiyorlar Irak’takine güveniyorlar. Aynı istihbarat bana da gelmişti. Ben de sizin göreviniz bu benimki de gitmek. İlk Basra’ya gitmiştim. Basra Valisi bana dedi ki benim dedem vardı Osmanlı safında savaşmıştı Türkler gelene kadar burayı idare edin onlar geldiğinde gerçek hürriyeti göreceksiniz dedi Basra valisi” şeklinde konuştu.

Mısır Cumhurbaşkanı Mursi’nin hapsedilebileceğini ancak Mısır’ın tarihinde seçilmiş tek Cumhurbaşkanı olarak Mursi’nin hafızalardan asla silinemeyeceğini söyledi.

Toplantının sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtsız bırakan Bakan Davutoğlu daha sonra İhlas Kuzuluk Termal Otel’de gerçekleştirilen Anadolu Platformu Yüksek İstişare Toplantısına katıldı.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler