25 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın191,264
 • BIST94.008
 • Dolar4,6948
 • Euro5,4894
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2295
 • İstanbul24 °C
 • Ankara26 °C
 • İzmir29 °C
 • Konya20 °C
 • Adana27 °C
 • Antalya27 °C
 • Diyarbakır31 °C
 • Bursa22 °C
 • Kayseri19 °C
 • Kocaeli20 °C
 • Şanlıurfa33 °C
 • Gaziantep29 °C
 • İçel28 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Islak imza'da 4. duruşma...
'Islak imza'da 4. duruşma...
05 Temmuz 2010 10:38
“İrtica ile Mücadele Eylem Planı” iddialarıyla ilgili haklarında dava açılan ve Yeditepe Üniversitesi kurucusu Bedrettin Dalan ile Albay Dursun Çiçek'in de aralarında bulunduğu 7 sanıklı davanın dördüncü duruşması başladı

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda yapılan duruşmada, tutuklu sanıklar Albay Dursun Çiçek, avukat Serdar Öztürk, Ufuk Akkaya ve Mehmet Deniz Yıldırım hazır bulundu.

‘İrtica ile Mücadele Eylem Planı’ diye adlandırılan belgeye ilişkin davanın dördüncü duruşması görülmeye başladı. İddianamenin yakalamalı sanığı olan ve halen yurtdışında olan İSTEK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bedrettin Dalan’ın dışındaki 6 sanık İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tarafından yargılanıyor.

Silivri Cezaevi’ndeki duruşma salonunda görülen davaya “İrtica İle Mücadele Eylem Planıö diye adlandırılan belgede ıslak imzası olduğu iddia edilen ve 30 Nisan 2010’da tutuklanan Kurmay Albay Dursun Çiçek, tutuklu sanıklar Avukat Serdar Öztürk, Ulusal Kanal istihbarat şefi Ufuk Akkaya, Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Deniz Yıldırım katıldı. Tutuksuz sanıklar MİT İzmir eski Bölge Başkanı Özel Yımaz ve Dalan'ın özel kalem müdürü İlhami Ümit Handan ise duruşmaya gelmedi.

Mahkeme Başkanı Köksal Şengün Dursun Çiçek'i sanık kürsüsüne çağırdı. Çiçek, ilk olarak ise geçen hafta tamamladığı savunmasının ardından bazı gazetelerin yaptığı haberlerden duyduyğu rahatsızlığı dile getridi. Bir gazetenin manşetine taşıdığı "Dursun Çiçek suçunu itiraf etti" başlıklı haberin gerçeği yansıtmadığına dikkat çeken Çiçek, "Ben burada suçumu değil suçsuzluğumu itiraf ettim" dedi. Ardından Çiçek'in yarım kalan çapraz sorgusuna devam edildi. Çiçek mahkeme heyetinin sorularını cevaplandırıyor.

DALAN’A MÜEBBET VE 22,5 YIL

Hakkında yakalama emri olan İSTEK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bedrettin Dalan'ın, “Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmeö suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını isteniyor.

ÇİÇEK’E MÜEBBET VE 15 YIL

Hasdal Cezaevi’nde tutuklu olan Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek'in “Silahlı terör örgütüne üye olma, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmeö suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep ediliyor.

ÖZTÜRK’E 54, AKKAYA’YA 55,5 YIL

Silivri Cezaevi'nde tutuklu olan Avukat Serdar Öztürk'ün “Açıklanması yasaklanan gizli ebilgileri temin Etme, devletin savaş imkanlarının tehlikeye sokulması, silahlı terör örgütüne üye olma, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme amacı dışında kullanma, hile ile alma çalma, ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurmaö suçlarından 27 yıldan 54 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyor. Yine Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan Ulusal Kanal istihbarat şefi Ufuk Akkaya'nın “Devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, silahlı terör örgütüne üye olma, hukuka aykırı olarak kişiler verileri kaydetmek, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme, amacı dışında kullanma hile ile alma, çalma, kayda alınan konuşmaların basın, yayın yoluyla yayınlanmasıö suçlarından 27 yıl 3 ay'dan 55,5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep ediliyor.

MİTÇİ ÖZEL’E 15 YIL

İddianamenin, tutuklu sanıklarından Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Deniz Yıldırım'ın “Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kayıt etmek, özel hayata ilişkin görüntü ve sesleri ifşa etmek, devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme, kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak, silahlı terör örgütüne üye olma, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme amacı dışında kullanma ve hile ile çalmaö suçlarından 27 yıldan 57 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyor. İddianamede Bedrettin Dalan'a operasyon konusunda bilgi verdiği öne sürülen MİT İzmir Bölge Başkanı Özel Yılmaz, Dalan'ın özel kalem müdürü İlhami Ümit Handan'ın “Silahlı terör örgütüne üye olmakö suçundan 7,5'şar yıldan 15'er yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları talep ediliyor. (A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler