YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İskenderun bombacısı keşif yaparken yakalandı
PKK'nın İstanbul'da sansasyonel eylem hazırlığı yaptığı istihbaratı üzerine harekete geçen Emniyet, önemli bir operasyona imza attı.
İskenderun bombacısı keşif yaparken yakalandı
22 Eylül 2010 / 08:19 Güncelleme: 22 Eylül 2010 / 08:30

7 askerin şehit olduğu İskenderun'daki Deniz İkmal Komutanlığı'na saldırıyla ilgili 9 kişi gözaltına alındı. Bu isimlerin Osmaniye, Hatay, Halkalı ve Antalya'daki çeşitli saldırılarla da ilişkili olduğu belirtildi. Şüphelilerden Abuzer D.'nin polisteki sorgusunda Osmaniye ve İskenderun saldırılarına karıştığını itiraf etmesine rağmen savcılık sorgusunda ifadesini değiştirdiği öğrenildi. Zanlı tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Edinilen bilgilere göre, üniversite sınavını kazanamadığı için 2005'te PKK'ya katıldığını anlatan terörist, K.Irak'ta bomba eğitimi aldığını, saldırı emrini ise 'Panzer' kod adlı Kemal K.'nin verdiğini söyledi. İstanbul'da saldırı planladığı yerlerde keşif yaptığı sırada yakalanan Abuzer D.'nin üzerinde, intihar hapı bulunması da dikkat çekti.

Terör örgütü PKK'ya yönelik olarak düzenlenen operasyon Osmaniye, Hatay, Halkalı ve Antalya'daki birçok terörist saldırıya da ışık tuttu. Edinilen bilgilere göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri iki terörist saldırıyla ilgili faillerin yakalanmasıyla ilgili çalışma yaparken, kente birkaç hafta önce eylem için gelen bir teröristin kimliğine ulaştı. Ekipler, İstanbul'da askeri, polisiye ve bazı turistik mekanlarda bombalama eylemi yapacağı yerlerin fotoğrafını çeken Abuzer D.'nin (26) keşif çalışmasını hem kameraya hem de fotoğraf makinesiyle kayda aldı. Ve ardından düğmeye bastı.

Operasyonlarda, örgütün yurtdışındaki kamplarında bomba eğitimi aldıktan sonra bölücü terör örgütü adına kırsal alanda faaliyet yürütmüş olan Abuzer D. ile bu kişiye yardım ve yataklık ettikleri öne sürülen 8 kişi gözaltına alındı. Keşif yaptığı sırada suçüstü yakalanan Abuzer D.'nin üzerinde yapılan aramada, intihar hapı bulundu. Şahısların İstanbul'da sansasyonel eylem hazırlıkları içerisinde olduğu belirlendi. Emniyet Müdürlüğü'nde sorgulanan zanlıların, 29 Mayıs'ta, Hatay'da faaliyet gösteren bir maden ocağını basarak 1 güvenlik görevlisinin şehit edilmesi, 31 Mayıs'ta, Hatay İskenderun'da Deniz İkmal Komutanlığı Askeri Birliği'ne roketatarlı saldırı gerçekleştirerek 7 askerin şehit edilmesi, 10 Haziran'da, Osmaniye'de Jandarma Komando Karakolu'na roketatarlı saldırı sonucu 1 subay eşinin öldürülmesi ile 9 Ağustos'ta, Antalya Alanya'da bir motosiklete bomba konularak patlaması sonucu 2'si yabancı uyruklu 3 kişinin yaralanması olaylarına karıştıkları belirtildi. Poliste sorgulanan 9 kişiden 6'sı alınan ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, 3 kişinin de Beşiktaş'ta bulunan İstanbul Adliyesi'ne sevk edildikleri kaydedildi.

Osmaniye ve İskenderun'da 8'i asker 9 kişinin şehit edildiği saldırılara karıştığı belirtilen bombacı Abuzer D.'nin yapılan sorgusunda, Osmaniye ve İskenderun'daki saldırıların tümüne karıştığını söylediği, ancak detaylı bilgi vermediği belirtildi.

İfadesine göre, Abuzer D., 2005'te girdiği üniversite sınavını kazanamadı ve İstanbul'da arkadaşları aracılığıyla örgüte girdi. Örgüt içerisinde bir süre depocu olarak görev alan Abuzer D., daha sonra eğitim için Kuzey Irak'a gönderildi. Buradaki kamplarda özellikle bomba konusunda eğitim gördü. Kısa süre sonra, örgüt içerisinde yer alan özel kuvvetlere yükseldi.

eylem emri, (panzer/kod) kemal K.'dan

Daha sonra da örgütün Hatay civarında faaliyet gösteren Amanos grubuna girdi. Burada 'Panzer' kod adlı Kemal K.'nin talimatı doğrultusunda göreve başlayan Abuzer D., İskenderun ve Osmaniye'deki saldırıların talimatını da bu kişiden aldığını söyledi. Şüphelinin, Halkalı'da askeri araca düzenlenen bombalı saldırı olayına da karıştığı değerlendiriliyor. Savcılıkça sorgulanan 3 kişi öğleden sonra tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi. Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirilen Abuzer D, Nedret A. ve Hanım K, Savcı Hikmet Usta tarafından sorgulandı. Abuzer D, 'terör örgütü üyeliği', 'patlayıcı madde bulundurmak' ve 'devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak' suçlamasıyla, Nedret A. ve Hanım K. ise 'terör örgütü üyeliği' ve 'patlayıcı madde bulundurmak' suçlamasıyla tutuklanmaları istemiyle Nöbetçi 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. İki kadın zanlının, Abuzer D'ye İstanbul'da kalacak yer temin ettikleri belirtildi. Abuzer D.'nin savcılıkta verdiği ifadede ise Antalya'daki olayı yaptığını itiraf ettiği fakat İskenderun ve Osmaniye'deki olaylarla ilgisi olmadığı, bu olayların talimatla verildiğini duyduğunu ve katılmadığını söylediği öğrenildi. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler