YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Işık Koşaner talebimizi reddetti
Işık Koşaner talebimizi reddetti
31 Ağustos 2011 09:46
Başbakan Erdoğan, Büyükanıt’ın kaleme aldığı ‘e-muhtıra’nın Genelkurmay’ın sitesinden kaldırılmasını, İlker Başbuğ ve Işık Koşaner’den talep ettiklerini ancak kabul edilmediğini söyledi...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bayramnamazını Hacı Bayram Veli Camii’nde kıldı. Cami çıkışında gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtlayan Erdoğan, Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinden e-muhtıranın kaldırılmasıyla ilgili şunları söyledi:

OLMASI GEREKENİ YAPTILAR

“Bu, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin şu andaki yönetiminin özellikle bir değişim, dönüşüm ve demokratik anlamda bakışını değerlendirmesi bakımından çok önemliydi. Biz bu arzumuzu daha önce de önceki yönetimlere ifade etmiştik.Onlar bu adımı nedense atmamıştı ama şu andaki Türk Silahlı Kuvvetler yönetimi, Genelkurmay Başkanlığımız, bu adımı atmıştır. Dolayısıyla olması gerekeni yerine getirdikleri için ben kendilerini kutluyorum.” Erdoğan, “Genelkurmay eski başkanlarından Işık Koşaner’in bir ses kaydı düştü ve kendisi de kabul etti. ‘Noktasına virgülüne kadar arkasındayım’ dedi. Bunu nasıl yorumlarsınız” sorusu üzerine şu ifadeleri kullandı:

AHLAKİ BULMUYORUM

“Bu açıklamaların içinde birçok şeyler var. Özeleştiriler var ama bunun yanında tabii daha değişik bazı ifadeler var ve bunların üzerinde bir siyasetçi olarak beraber çalıştığımız bir yerdemesai arkadaşım olarak şu anda bunun değerlendirmesini yapmayı özellikle ahlaki bulmuyorum.Değerlendirmesini yapacak olan kurumve kuruluşlar zaten vardır, onlar zaten gereğini yaparlar.” Bir gazetecinin “CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun, sizi sessiz kalmakla ilgili eleştirileri vardı” hatırlatması üzerine Erdoğan, “Kılıçdaroğlu’nun eleştirilerini, hakaretlerini takip edemiyorum. Onun için değerlendirmiyorum” dedi.

‘Genelkurmay Başkanımız olgun öneriyle geldi'

“30 Ağustos kutlamalarını bundan böyle Cumhurbaşkanlıkmakamına, Başkomutanlık makamının ev sahipliği yapacak olması konusunda bir değerlendirmeniz olur mu” sorusu üzerine ise Erdoğan, “Tabii bu da değişim sürecinin önemli bir adımı oldu. Sağ olsun, burada da yine Genelkurmay Başkanımızın böyle bir teklifi geldi. Biz durumla farklı bir genelgeyi daha önce yayınlamıştık. Kendileri bu genelge karşısında çok daha olgun, özel bir teklifle geldiler. Sayın Cumhurbaşkanımız da böyle bir genelgeyi yerinde buldu ve bugunkü tebrikat bu şekilde yapılmış olacak. Bundan dolayı ben kendilerini ayrıca da kutluyorum” diye konuştu. Erdoğan, bir gazetecinin ““Fenerbahçe’yi sormak isteriz” sözleri üzerine, “Orayı karıştırmayalım” karşılığını verdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler