YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
IŞİD'in petrolünü kimler yönetiyor?
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, "IŞİD'in petrolünün neredeyse tamamı batılı şirketler tarafından çıkarılıp işleniyor.IŞİD'in petrolünü ki dünya'da almayan ülke yok. Buna Rusya da Esad da dahil, Amerika, Fransa, İngiltere de dahil" dedi.
IŞİD'in petrolünü kimler yönetiyor?
01 Aralık 2015 / 08:29 Güncelleme: 01 Aralık 2015 / 09:19

Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan Sivil Düşünce programında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Tan "IŞİD'in petrolünün neredeyse tamamı batılı şirketler tarafından çıkarılıp işleniyor. Kim satmış oluyor batılı şirketler satmış oluyor. Ama batılı şirketler IŞİD yönetimi içerisinde bulunduğu için IŞİD'in petrolüymüş gibi gösteriliyor. Peki IŞİD'in petrolünü kim alıyor. Dünya'da almayan ülke yoktur buna Rusya da Esad da dahil, Amerika, Fransa, İngiltere de dahil. Niye zaten o petrolü kendi şirketleri çıkartıyor" şeklinde konuştu.

İşte Alper Tan'ın konuşmasında öne çıkanlar:

IŞİD PETROLÜNÜ AVRUPALI ÜLKELER ALIYOR

Petrol konusunda birşey söylemek gerekirse: Bu nedense herkesin ağzına sakız oldu. Türkiye IŞİD petrolonü alıyor dolayısıyla IŞİD para kaynağını Türkiye'ye sattığı petrolle sağlıyor onu da silah ve orduya harcayıp, batıyla Esad'la savaşıyor gibi.

IŞİD birkaç senelik bir örgüt olarak petrol kuyularını kazıp oraya rafineri kurmuş değil bu olacak işte değil, yapması mümkün değil imkan ve kabiliyeti olamaz zaten. Peki nasıl oluyor bu iş? IŞİD Irak'ta ve Suriye'de bulunan petrol kuyularını var olan Saddam döneminde Esad döneminde açılmış olan bölgeleri de ele geçirerek työnetim altına almış durumda ordaki petrol rafinerilerinden çıkan petrolü sattığı anlaşılıyor. 

Peki oradaki rafinerileri petrol kuyularını kim işletiyor diye batığımızda. Neredeyse tamamı batılı şirketler tarafından çıkarılıp işleniyor. Kim satmış oluyor batılı şirketler satmış oluyor. Ama batılı şirketler IŞİD yönetimi içerisinde bulunduğu için IŞİD'in petrolüymüş gibi gösteriliyor. Peki IŞİD'in petrolünü kim alıyor? Dünya'da almaya ülke yoktur buna Rusya'da Esad'da dahil, Amerika, Fransa, İngiltere'de dahil. Niye zaten o petrolü kendi şirketleri çıkartıyor. Ve ucua da sattığı için kendileri de bunu satın alıyorlar. Neden Türkiye suçlanıyor burda bir. 

ABDULLAH ÖCALAN'I RUSYA VE SURİYE BESLEDİ

99 yılında Suriye'den Abdullah Öcalan dünyaca terör örgütü olarak kabul edilen PKK'nın başı çıkarıldığında ilk olarak soluğu Rusya'da almıştı. Rusya'da haftalarca misafir edildi. Rus hükümeti sahip çıktı. Sonra bunun pahalıya patlayacağını düşünerek Yunanistan'a, İtalya'ya ve Kenya'ya gitti.

Dolayısıyla terörü besleyecek bir ülkede bahsedilecek olursa Rusya'nın PKK'yı sürekli olarak desteklediğini bilmeyen yok. Böyle sicili bozuk biz ülkenin Türkiye'yi terörü destekleme konusunda itham etmesi kadar absürd birşey olamaz.  Cumhurbaşkanı Erdoğan'da bunu ispat edersen ben görevi bırakırım ama ispat edemezsen sen görevi bırakır mısın diye Rusya'ya rest çekti aslında petrol meselesinden. Yani Türkiye'yi terörü beslemekle itham edip düşman kategorisine koyuyorsan dünyanın terör örgütü kabul ettiği PKK'yı yıllarca besleyen büyüten Beşar Esad'ın babası Hafız Esad. 

İRAN RUS UÇAKLARININ BAŞARILI OLMASI İÇİN DUA EDİYOR

Geçtiğimiz cuma günü İran'da cuma imamı cuma hutbesinde Rus uçaklarının başarılı olması için dua etti. Yani haçlı ordularının müslüman Suriye'de müslümanları öldürmesinde başarılı olması için Rus ordusuna dua etti. Peki Suriye'de müslumanların vuran ve vurmak üzere gelen 30 Ekim'den beri iki aydır altmış gündür orada müslümanları öldüren Rus orduları Rusya'dan gönderilirken Ortodoks din adamları tarafından kutsanarak tütsülenerek gönderiliyor. Rus askerleri, silahları, uıçakları kutsanıyor. Bu ordular Suriye'ye gitmeden önce Rus Ortodoks patrikhanesi açıklama yaptı. Suriye'deki bu savaşın kutsal savaş olduğunu haçlı savaşı olduğunu açıkladı.  

Peki bütün bunları izah ettikten sonra gelelim geçen cuma günü İran'da cuma imamının ne yaptığına. İran'ın başkenti Tahran'da geçici cuma imamı Ayetullah Ali Muvahhid Kermani Rusya'nın Suriye'ye düzenlediği hava saldırılarında başarılı olması için dua etti. Az önce Rus ortodoks patrikhanesinin kutsayarak gönderdiği kutsal savaş olduğunu haçlşı savaşı olduğunu söylediği savaşta Rus ordularının müslümanları öldürürken başarılı olması için İranlı cuma imamı dua ediyor ve cemaatle birlikte yapılıyor bu. Bunu iranlı müslümanlarının takdirine sunuyorum.

İran desteklediği Lübnan merkezli Hizbullah örgütü var. Oranın ilk genel sekreteri, İranla bağlantılı Şii din adamaı aynı zamanda o açıkladı İran'ın İsraille birlikte hareket ettiğini Suriye konusunda.   

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK 

Teşekkür
 // Hasan Çetin
Yazmış olduğunuz bu analizde önemli konulara değinip bizi aydınlattığınız için sonsuz teşekkürlerimi sunar,Allah(cc)kaleminize güç kuvvet vermesini dilerim....
01 Aralık 2015 Salı 14:58
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler